Зберегти пам’ять про рідну людину

 • Подобається0Не подобається
 • 29 Липня 2016, 10:00

Нестримно летить час, у суспільстві відбувається чимало змін. Останнім часом відповідно до вимог епохи змінено чимало назв міст, сіл, вулиць. Відходять у минуле назви, пов’язані з діячами, винними у репресіях та злочинах проти українського народу. Зміни назв у більшості випадків відбуваються згідно з пропозиціями жителів населеного пункту чи вулиці, більшості громади. Як правило, до їхніх думок прислухаються.

У нашому селі над Південним Бугом є вулиця, яка тривалий час називалася Колгоспною.Тут народився і жив, звідси ходив до школи знаний педагог, етнограф і фольклорист Віталій Євгенович Садівничий. Згадуємо також ректора Дрогобицького педуніверситету Василя Федоровича Надем’янова. Проживали славні династії Манченків, Когутів, Херсонюків, Трачуків, з іменами яких пов’язане становлення села. На вулиці радували впорядковані обійстя, добротні будинки. Але стан дороги, м’яко кажучи, був не зовсім задовільний.

У 40-их роках на цій вулиці жила сім’я учителя Євгена Садівничого, корені якого з Поташні. Євген Петрович пішов на фронт, коли його синові Віталію було сім місяців. Батько встиг написати своїй молодій дружині – мамі Віталія – лише одного листа. Наступним послання, яке надійшло в Берізки, була похоронка – Євген загинув під Яссами. А коли Віталикові було пять років, трагічно загинула його мама Фросина Михайлівна.

Виховувала хлопця бабуся Ганна, яка мріяла, щоб Віталій став учителем, як його батько, як дідусь Петро.

Сама бабуся знала силу-силенну пісень, приказок, повір’ їв.

Хлопець відмінно навчався у місцевій, а згодом – в Устянській школі, вступив на український відділ філологічного факультету Вінницького пед інституту. Його хист до вивчення мов помітили викладачі, допомогли оволодіти німецькою, іспанською, англійською мовами, якими розмовляв вільно.

Ще студентом збирав і записував зразки народної творчості. Деякі з них увійшли до його книги мемуарів «Пам’ять серця», що побачила світ незадовго до смерті автора. Це незвичайна книга про рідний край, роди Садівничих із Поташні, Трачуків із Берізок, про історію сіл, про сусідів, співучих дівчат. Тут багато цікавих світлин із різних епох. Розказано про наших вояків, які не повернулися з війни. Допомагала в роботі над книгою і в її виданні вірна дружина Галина Михайлівна з роду Красиленків (Велика Киріївка).

Цю книгу читають жителі вулиці, учні нашої школи, земляки.

Садівничі виростили двох гарних дітей – Роксолану й Романа.

Віталій і Галина працювали викладачами Львівського педучилища, зі своїми театральними постановками об’їздили пів-України.

Питання про зміну назви вулиці Колгоспної обговорювалося на сході села. За пропозицією сільського голови було зроблено обхід і збори жителів вулиці. Усі підтримали нову назву – Садівничого.

Але так склалося, що у документах на асфальтування колишня Колгоспна записана як Весняна.

Вважаємо, що хоч ця назва і гарна, але більшість жителів віддає перевагу тому, щоб усетаки у найменні їхнього місця проживання була увічнена пам’ять нашого славного односельчанина, учителя, викладача, мовознавця, етнографа Віталія Садівничого. Це буде справедливо. Сподіваємося, що вулиця після впорядкування таки отримає цю назву.

Олександра КОВАЛЬ, громадський кореспондент (до листа додано список жителів, які висловилися за перейменування вулиці на Садівничого), с. Берізки-Бершадські.


Дивіться також в розділі  Є така думка
» 15.06.2018 Я проживаю в Берізках-Бершадських. Досить часто зустрічаю в періодиці публікації жителів сіл, які стурбовані проблемою цін на сире молоко. Утримання корів у приватному господарстві – це питання виживання людей у селах. Свого часу дві корівки...
» 01.04.2018 Скільки пам’ятаю, наші депутати змінюють Конституцію «під себе». А простим людям від цього зовсім не краще. За роки незалежності кількість українців, які живуть за межею бідності, тільки зросла.
» 03.03.2018 Відгук на публікацію «Замітки з історії Бершаді» в газеті за 26 січня 2018 р.
» 19.01.2018 Непрості умови нашого сьогодення та війна на Донбасі з окупантом показово довели, що командир зобов’язаний приймати відповідні рішення, які інколи суперечать вимогам чинного законодавства, але забезпечують виконання бойового завдання, збереження...
» 12.01.2018 Слово про матір
» 22.12.2017 Основа життя – здоров’я
» 01.12.2017 Підстав для звинувачення лікаря немає
» 25.11.2017 Не перетворюймо свято у формальність
» 16.12.2016 Продаж землі – найстрашніше зло після кріпацтва
» 29.07.2016 Зберегти пам’ять про рідну людину
Всі статті розділу Є така думка »
Цікаві фото
11 фото   
<b>Літо</b><br />
15 фото   
<b>ВІЙТІВКА</b><br />Війтівко, Війтівко, Досвітняя зірко. Дягла ти на місто Вишивачок намиста. Війтівко, Війтівко, Подільська...
3 фото   
<b>КОШАРИНЦІ</b><br />
6 фото   
<b>Історія села</b><br />
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Війтівка
Романишин Іван Тодорович (1908) 1908 р., українець, селянин. Рядовий. Загинув 06.06.44. Похов. м. Ясси, Румунія.

З історії Бершаді
Широкий розмах руху підпільників та партизанів у Бершадському районі змушений був визнати префект Балтського повіту. Він зазначав у листопаді 1943 року, що тут збільшилась кількість загонів, учасники яких захоплюють зброю у жандармів та військових; зникають з фашистських обозів разом з підводами місцеві провідники. Читати далі »Останні новини

Зберегти пам’ять про рідну людину - Точка зору - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продам Бджiл: Бджолопакети, плiдних Бджоломаток; доннi Пилкоуловлювачi для вуликiв; Бджолиний пилок та iн.
  Продам Бджiл: Бджолопакети, плiдних Бджоломаток; доннi Пилкоуловлювачi для вуликiв; Бджолиний пилок та iн.
  03.05.2019(099) 605-35-15
 • Продається будинок з газом і усіма прибудовами (криниця, два хліви, кухня літня з газом, погріб, курятник, садок, квітник, склад) город 25 соток до центру 5 хв. с.Чернятка ціна 2800 доларів.
  Продається будинок з газом і усіма прибудовами (криниця, два хліви, кухня літня з газом, погріб, курятник, садок, квітник, склад) город 25 соток до центру 5 хв. с.Чернятка ціна 2800 доларів.
  14.03.2019(096) 857-99-62
 • продам будинок с. Хмарівка газ, капітальні прибудови земельна ділянка 40 соток, гарне місце
  продам будинок с. Хмарівка газ, капітальні прибудови земельна ділянка 40 соток, гарне місце
  10.11.2018(096) 110-73-20
 • втрачено сертифікат серії ВН 0235449 виданого Бершадською РДА на право на земельну частку(пай) на імя Корнійчука В.І.
  втрачено сертифікат серії ВН 0235449 виданого Бершадською РДА на право на земельну частку(пай) на імя Корнійчука В.І.
  19.10.2018(097) 210-13-28
 • Потрібні робітники на завод в Польщі. Заробітна плата від 17 тис грн. Наказ 1310 від 10.09.18
  Потрібні робітники на завод в Польщі. Заробітна плата від 17 тис грн. Наказ 1310 від 10.09.18
  24.09.2018(096) 150-62-37
 • Продам будинок с.Війтівка вул. Терешкова,37. будинок з усіма зручностями, а також з усіма прибудовами (гараж, сарай, погріб, свердловина) земельну ділянку 16 соток
  Продам будинок с.Війтівка вул. Терешкова,37. будинок з усіма зручностями, а також з усіма прибудовами (гараж, сарай, погріб, свердловина) земельну ділянку 16 соток
  04.07.2018(067) 384-89-95
Всі оголошення Розмістити оголошення