Чи наздожене Устя Америку?

 • Подобається5Не подобається
 • 1 Січня 2011 р

Фото Руслана БАЙДАЛЮКА.

Повівши мову з директором ТОВ «Устя», депутатом районної ради П.Г. Марущаком про цьогорічні здобутки очолюваного ним господарства, не можна було уникнути цього запитання. Тим більше, що він нещодавно повернувся із заокеанського відрядження, де знайомився з веденням сільськогосподарського виробництва у США. Хоч урожай у минулому році у своєму господарстві отримали менший, розповідав Павло Григорович, в цілому економічна ситуація склалася так, що опинилися десь на рівні 2009 року, а по окремих позиціях навіть на кращих.

Досягнуті результати дали можливість розрахуватися з людьми, придбати нову техніку, а це вже є ознакою того, що економіка в Усті працює нормально. За оренду землі за кожний пай видали по 8 центнерів пшениці, але вже роками склалося, що за бажанням власника паю з ним могли розраховуватися іншими видами продукції чи грішми.

В селі діє об’єднання фермерів, які, співпрацюючи з основним базовим господарством, яким є ТОВ «Устя», спільно використовують при потребі техніку, виробничі потужності. Прикладом такої співпраці можуть бути господарства Анатолія 3боровського, Віктора Одесюка та інших на території громади.

У 2010 році після дворічної перерви вирощували навіть цукрові буряки, що дало змогу в рахунок заробітної плати видавати цукор.

У господарстві неабияк розвинуте тваринництво – є 315 корів, а всього ВРХ – до тисячі голів. І стільки ж свиней.

Землю ж орендують навіть в сусідній Великій Киріївці. Залучаються з цього села і працюючі на поля і ферму.

У минулому році засновники пішли ще далі, вдавшись після взаємної згоди до освоєння одного з інвестиційних проектів і вже вкладено неабиякі кошти в тваринництво.

Тільки обладнання придбано на суму півтора мільйона гривень, здійснено реконструкцію тваринницьких приміщень. Нова технологія утримання стада дала можливість не тільки покращити якість вироблюваної продукції, а й зменшити затрати праці на неї. Один оператор тепер обслуговує 50 корів.

Теперішні сільгоспвиробники не дуже полюбляють розголошувати економічні показники, але в Усті на кожному кроці відчувається, що економіка неабияк працює. Тільки техніки придбали в 2010 році на два мільйони гривень, а чого варто було ще й покрити всі затрати на виробництво.

Але навіть вийшовши на нові його горизонти не забувають про людей.

Своєрідний підхід і до організації праці. Кажуть, за останнє десятиріччя тут невиправдано не залишив колектив жоден з механізаторів і поповнення не брали на роботу. А перевірені не одними жнивами кадри – то теж неабияка сила. Але утримують їх не тільки гривнею, а й створюючи умови праці – на сучасних тракторах та комбайнах навіть цікаво стало працювати.

Збереглося все це завдяки тим, хто тут працює. Такі керівники, як А.Б. Лебідь, А.В. Рогозянський, механізатори О.В. Решітник, М.М. Могильний, В.А. Тимченко, С.М. Парполіта, П.І. Бернадський давно стали справжніми авторитетами в селі і можна було б називати ще чимало таких прізвищ. У тваринництві, наприклад, це О.Ф. Гончарук, Т.М. Козір, М.В. Гончарук, Л.І. Стриженюк, у свинарстві – В.І. Жеребко, Р.В. Цибуліщенко, Л.В. Андріяш.

Плани надалі, ділився враженнями Павло Григорович, звичайно ж продовжувати працювати на результат. Але це стає вже неможливим без впровадження нових технологій. Різко настає потреба скоротити затрати на виробництво. Як це зробили американські фермери. Якщо донедавна кожне з їх господарств могло прогодувати тільки 18 людей, то тепер вже – до 200. Середня величина у них 200 гектарів, хоч є і по тисячі. Працюючих на них, здебільшого, сам фермер і його дружина. Ще одного працівника можуть наймати у пікові періоди робіт.

Кукурудзу вони вирощують по кукурудзі багато років підряд, але мають її по 150 центнерів з гектара. Щоправда, опадів у зоні, де побували, випадає до тисячі міліметрів у рік.

Чи наздоженемо ми Америку? Ніхто, звичайно, робити змагання не збирається, але відповідаючи на це запитання Павло Григорович запевнив, що і в нас є неабиякий потенціал різко наростити віддачу землі. За океаном у тому, щоб виробництво велося найефективніше, зацікавлені практично всі, от і є результати.

Побував П.Г. Марущак і на їх фермі, де за рік надоюють по 12 тисяч кілограмів молока від корови, або по 60 кілограмів щодоби. І скрізь все автоматизовано, комп’ютеризовано. Неабияк вразив його і невеличкий магазинчик по трасі з тваринницькою продукцією. Усе свіже, з холодильника, а продавця нема, торгує автомат.

У їх фермерів навіть у думках немає ніякої кризи, натомість вони натхненно працюють, чого часто бракує нам. На обмолоті кукурудзи на комбайні запросто можна було побачити дружину фермера – щоправда умови роботи на їхній техніці не такі, як на нашій.

– І все ж наші спеціалісти зуміли б запросто працювати, як вони, – стверджував Павло Григорович. – От нехай би їхні спробували розібратися, що іноді діється у нас.
Хоч якщо підійти до цієї проблеми по-серйозному, то наші люди все-таки підприємливіші, зі смекалкою. Це означає, що у нас взагалі неабиякий потенціал. Якби помінялися правила гри, щоб можна було щось планувати хоча б п’ять років наперед, справи у нас пішли б набагато краще.

Навіть в Усті, доводив Павло Григорович, немає підстав, щоб бідувати. Щоб мати продукти харчування, наприклад, достатньо до пуття обробити город. Заробити можна і на будівництві, в інших місцях. Але багато хто й цього не хоче робити.

Поліпшити ситуацію на краще у нас можна теж. Але при цьому потрібно зрозуміти єдине: ніхто і ніколи її нам не змінить, крім нас самих. Як тільки це усвідомимо, то з’являться ще й інші можливості, як правильно організувати, у яке русло спрямувати виробництво. Отже, чи наздоженемо Америку залежить в першу чергу від нас самих.

Павло КУШПЕЛА.


Дивіться також в розділі  В громадах
» 16.06.2018 У день Святого Духа (28 травня) в Березівці урочисто відзначили десятиріччя з часу освячення сільського храму Івана Богослова.
» 16.06.2018 Депутат облради Володимир Зарічанський ініціював створення пам’ятника Кобзареві у рідній Війтівці. Погруддя генія літератури та пророка нації виготовляє відомий скульптор, народний художник України, доцент кафедри скульптури Харківської державної...
» 16.06.2018 Бершадська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини цього року визнана кращою у районі серед амбулаторій ЗПСМ. Із 2016 року очолює установу мудра жінка, знавець своєї справи, лікар вищої категорії Антоніна Іванівна Колесник. У медицині...
» 16.06.2018 Відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги (НЕМД) визнано кращим відділенням Бершадської ОЛІЛ. У більшій його частині проведено ремонти, які ще тривають.
» 16.06.2018 Заради дітей
» 16.06.2018 Краще відділення
» 16.06.2018 Згуртованість, професіоналізм, колегіальність та послідовність – головні критерії діяльності медиків району
» 15.06.2018 Спиртозаводу нема, а спирт виробляється
» 15.06.2018 Переможці 15 обласного конкурсу
» 08.04.2018 Ефективне реагування на надзвичайні ситуації
Всі статті розділу В громадах »
Цікаві фото
4 фото   
<b>Пожежники з Моравіци відвідали Баланівку</b><br />На свято Івана Купала в Баланівку приїхали польські друзі з гміни Моравіца Свєнтокшиського воєводства. Вони привезли,...
2 фото   
<b>Посівний календар на 2011 рік</b><br />У календарі вказані тільки найсприятливіші дні для садіння та сівби овочевих культур, але їх можна сіяти і саджати і...
7 фото   
<b>Друзі назавжди</b><br />Стартувала цьогорічна оздоровча кампанія, підготовча робота до якої ведеться давно. Як відомо, діти нашого району вже...
4 фото   
<b>Проблеми інтегрованого управління природними ресурсами басейну р. Південний Буг</b><br />Південний Буг є найбільшою річкою, басейн якої повністю розташований в межах України і простягається більш ніж на 800...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Яланець
Рябокінь Олексій Кирилович (1900) 1900 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1941 р.

З історії Бершаді
Цукровики постійно борються за впровадження на виробництві високої культури виробництва. Поруч з виконанням виробничих планів багато уваги приділяється естетиці виробництва: цехи просторі, світлі, всюди вазони з квітами. На території заводу робітники посадили фруктовий сад, розбили квітники, заасфальтували доріжки. У затінку шумлять струмені невеликого фонтану, поруч - альтанки. В центрі скверу... Читати далі »



Останні новини

Чи наздожене Устя Америку? - В господарствах і громадах, селах Бершадського району та м. Бершадь - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
 • Продам хату в с. Лicниче(80соток). Цiна договiрна.
  Продам хату в с. Лicниче(80соток). Цiна договiрна.
  21.08.2019(097) 935-72-87
 • Продам Бджiл: Бджолопакети, плiдних Бджоломаток; доннi Пилкоуловлювачi для вуликiв; Бджолиний пилок та iн.
  Продам Бджiл: Бджолопакети, плiдних Бджоломаток; доннi Пилкоуловлювачi для вуликiв; Бджолиний пилок та iн.
  03.05.2019(099) 605-35-15
 • Продається будинок з газом і усіма прибудовами (криниця, два хліви, кухня літня з газом, погріб, курятник, садок, квітник, склад) город 25 соток до центру 5 хв. с.Чернятка ціна 2800 доларів.
  Продається будинок з газом і усіма прибудовами (криниця, два хліви, кухня літня з газом, погріб, курятник, садок, квітник, склад) город 25 соток до центру 5 хв. с.Чернятка ціна 2800 доларів.
  14.03.2019(096) 857-99-62
 • продам будинок с. Хмарівка газ, капітальні прибудови земельна ділянка 40 соток, гарне місце
  продам будинок с. Хмарівка газ, капітальні прибудови земельна ділянка 40 соток, гарне місце
  10.11.2018(096) 110-73-20
 • втрачено сертифікат серії ВН 0235449 виданого Бершадською РДА на право на земельну частку(пай) на імя Корнійчука В.І.
  втрачено сертифікат серії ВН 0235449 виданого Бершадською РДА на право на земельну частку(пай) на імя Корнійчука В.І.
  19.10.2018(097) 210-13-28
Всі оголошення Розмістити оголошення