Олексієві Степовому дали 10 років за карикатуру на Сталіна

 • Подобається5Не подобається
 • 15 Серпня 2009, 00:50


”Ви якою мовою говорітє? — 81-річний Олексій Степовий стоїть на східцях Будинку культури в селі Джулинка Бершадського району на Вінниччині. — Я українську погано знаю, освіти три класи. Виключили, бо на промокашці вчительку намалював, дуже красіва була. А з десяти років аж до війни нарівні з дорослими в колгоспі робив. Потім 11 років у Росії був: в армії, у військах МВД, а потім — у таборах”.

Олексій Пилипович скидає картуза. Гупає чобітьми коридором.

До нього в гості приїжджав Олександр Солженіцин

— В армію попав випадково. У 1944-му проводжав товариша на війну, випили по чарці горілки і пішли у воєнкомат. Але він щось собі зробив, бо на тілі появилися прищі, і забракували. Воєнком побачив мене: ”Роздягайся!” І взяли, хоть і син ”врага народа”. Батька 1932-го застрелили, бо не хотів іти в колгосп. Матір сама трьох дітей на ноги ставила.

У майстерні Степового пахне фарбами. Біля вікна на підставці незакінчений натюрморт.

— Сперва служив на бронепоїзді. Поранили, після госпіталя охороняв хімічний завод у Горькому. Солдати стояли на посту по 12 часов щоденно, а мороз 40 градусів. Прохожу по постах — нікого нема, порозходилися грітися. Я тоді до начальства: який же це об’єкт государственної важності, що солдати покидають пости? 1949-го до нас приїхала комісія з Москви для провєрки состоянія політичного духа. Генерал зібрав комсомольські збори. Я виступив: на посту стоїмо, як подзаборніки, біографію Берії зубримо наізусть, а вопросів політічєского значєнія не знаємо. Мене тут же взяли під ковпак. Від мене всі відсахнулися. Я дуже переживав одіночество.

Степового арештували 8 серпня 1950-го, забрали бойові медалі. Після двох місяців слідства засудили до 10 років таборів.

— Покарали за малюнок Сталіна зі свинею. У кабінеті політзанятій висів портрет вождя. Якось перемалював його на обложку зошита. Товариш по парті каже: ”А порося намалюєш?” — за вікном якраз порося бігло. У кінці занятія ми здали зошити. Потім малюнок у дєло вклали.У 1950 році Олексій Степовий намалював на обкладинці зошита Йосипа Сталіна зі свинею. Малюнок потрапив до його кримінальної справи

 

Степовий чотири роки і сім місяців по 16 год. рубав ліс у тайзі Горьковської області Росії.

— У зеках почувався, як у санаторії, по сравнєнії з колгоспниками. Нам давали 300 грам хліба, баланди. Хоч вона ріденька, але тепла. Давали обув, одежу. А колгоспники нічого не мали. Гроші їм не платили, ще й з дому треба було здавати яйця, шкурки, м’ясо. Колгоспник сіяв прадиво на городі, осінню його вимикував, вимочував, висушував, перетирав, робив кукли і клоччя. Із клоччя робили мішки, а з кукол — більйо. Це дуже тяжкий труд жіночий! Моя мама зрання до смеркання сапали буряки. Якось закінчили завидна, і бригадир відпустив додому. Жінки пішли з поля, глянули на село, а воно все біле, як у снігу. Це вишні зацвіли. Уявляєте: люди в селі не бачили, що вишні цвітуть.

У січні 1954 року справу Степового переглянули, чоловік повернувся додому. Вирок скасували 1975-го.

— Пробував вступити до художнього інституту, але дорогу перекрила анкетна позначка ”репресований”. Закінчив курси механізаторів, працював трактористом. Потім завклубом призначили. Роботи було багато, бо все село в щитах: ”Вірною дорогою йдете, товариші”, ”Партія і народ єдині”. А під наглядом був іще 25 років. Де не появлявся — за мною слєжка. У вересні 1966-го до мене Олександр Солженіцин приїжджав. Я його повість ”Один день Івана Денисовича” за одну ніч прочитав, листа написав і в гості запросив. Зустрілися коло теперішньої церкви. Він із першою дружиною Наталією Решетовською приїхав. У мене півень був приготовлений, вино домашнє. Подав коньяк — усе-таки гість із столиці, а він відмовився. Каже: коньяку можу випити в любому ресторані, а такого виноградного вина ніде не спробую. Говорили кілька годин. Потім насипав йому в багажник ”москвича” подільських яблук. Не фотографувалися — тоді фотографія на селі була рідкістю. Але в КДБ зустріч зафіксували. Секретар на райкомі партії показував три фотографії: Степовий і Солженіцин — там обнялися, там піднімаються ступеньками, там сидять на скамейці. І на мене посипалося. Навіть Солженіциним прозивали.
 

Нині на Олексія Степового у Джулинці кажуть ”Шевченко”.

— За довгі вуса нарекли, але мені це не подобається. Шевченко — геній, а я — простий чоловік. Пригадую, мама продала відро вишень за 30 копійок і за 10 копійок купила мені акварельні фарби і пензлик. Пензлик із кінського хвоста, жосткий. От хочу око намалювати, а не получаєця. Я по своїй дитячій непосрєдсвєнності щитав, що я зовсім бездарна людина.

Із 80-річною дружиною Лідією Степанівною чоловік виростив сина Івана та доньку Інну. Побралися після повернення Степового із заслання. 50-річний Іван живе під Києвом, працює механізатором. Інна — у Смоленську, продавець. Степовий має четверо онуків.


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
5 фото   
<b>З надією на дощ</b><br />Людно було днями біля відомого на території Бирлівської територіальної громади Бурлакового джерела. З надією на...
3 фото   
<b>Проводи до лав Збройних Сил України</b><br />29 вересня в Бершадській дитячій музичній школі ім. Р. Скалецького відбулися урочисті проводи юнаків до лав Збройних...
14 фото   
<b>Народні умільці</b><br />
2 фото   
<b>Гейзер Матвій Мойсейович</b><br />Наверное, у каждого человека, склонного к размышлениям, раздумьям (у людей же пишущих - в особенности), в какой-то...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Тернівка
Чорний Іван Прокопович (1918) 1918 р., українець. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1941 р.

З історії Бершаді
Відновлені органи Радянської влади приділяли велику увагу нормалізації життя та налагодженню роботи установ міста. Були вжиті заходи, спрямовані на поліпшення санітарного стану міста і громадського харчування. Розроблено план відбудови промислових об'єктів, набору та відправки робочої сили на відродження шахт Донбасу. Силами місцевих лікарів у Бершаді для поранених солдатів і офіцерів... Читати далі »Останні новини

Олексієві Степовому дали 10 років за карикатуру на Сталіна - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продам хату в с. Лicниче(80соток). Цiна договiрна.
  Продам хату в с. Лicниче(80соток). Цiна договiрна.
  21.08.2019(097) 935-72-87
 • Продам Бджiл: Бджолопакети, плiдних Бджоломаток; доннi Пилкоуловлювачi для вуликiв; Бджолиний пилок та iн.
  Продам Бджiл: Бджолопакети, плiдних Бджоломаток; доннi Пилкоуловлювачi для вуликiв; Бджолиний пилок та iн.
  03.05.2019(099) 605-35-15
 • Продається будинок з газом і усіма прибудовами (криниця, два хліви, кухня літня з газом, погріб, курятник, садок, квітник, склад) город 25 соток до центру 5 хв. с.Чернятка ціна 2800 доларів.
  Продається будинок з газом і усіма прибудовами (криниця, два хліви, кухня літня з газом, погріб, курятник, садок, квітник, склад) город 25 соток до центру 5 хв. с.Чернятка ціна 2800 доларів.
  14.03.2019(096) 857-99-62
 • продам будинок с. Хмарівка газ, капітальні прибудови земельна ділянка 40 соток, гарне місце
  продам будинок с. Хмарівка газ, капітальні прибудови земельна ділянка 40 соток, гарне місце
  10.11.2018(096) 110-73-20
 • втрачено сертифікат серії ВН 0235449 виданого Бершадською РДА на право на земельну частку(пай) на імя Корнійчука В.І.
  втрачено сертифікат серії ВН 0235449 виданого Бершадською РДА на право на земельну частку(пай) на імя Корнійчука В.І.
  19.10.2018(097) 210-13-28
 • Потрібні робітники на завод в Польщі. Заробітна плата від 17 тис грн. Наказ 1310 від 10.09.18
  Потрібні робітники на завод в Польщі. Заробітна плата від 17 тис грн. Наказ 1310 від 10.09.18
  24.09.2018(096) 150-62-37
Всі оголошення Розмістити оголошення