Іполит Зборовський - патріот і подвижник

 • Подобається0Не подобається
 • 1 Червня 2014, 09:00


Минулого тижня в читальному залі районної бібліотеки відбулася знакова подія – презентація книги «Іполит Зборовський (1875-1937). На перехресті двох епох», яка щойно вийшла із друку. Автор монографічного дослідження – кандидат історичних наук, заступник директора Вінницької філії Центру дослідження історії Поділля Інституту історії України НАН України при Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка, почесний краєзнавець України Валерій Рекрут, який уже багато років досліджує історію споживчої кооперації України та діяльність видатних діячів національного кооперативного руху.

У презентації взяли участь місцеві краєзнавці, журналісти, бібліотекарі, працівники культури, родичі славетного земляка, представники влади і громадськості. Ініціатором заходу виступив правнук Іполита Зборовського Микола Струтинський, ідею якого підтримав відділ культури і туризму райдержадміністрації.

Презентуючи видання, автор у цікавій формі розповів про непростий життєвий шлях, плідну науковокраєзнавчу, громадську, кооперативну, музейну та просвітницьку діяльність засновника перших на Вінниччині кооперативних товариств, відомого не лише на Поділлі, а й в Україні та за її межами, музейника, археолога-аматора, художника, громадського діяча Іполита Зборовського.

Іполит Чеславович – наш земляк. Він народився 12 серпня 1875 року в селі Яланець Ольгопільського повіту (нині Бершадського району) в родині польського шляхтича.

Навчався в гімназії, потім у художній школі в Одесі, стажувався за кордоном. Валерій Пилипович ретельно вивчав архівні документи і стверджує: хоча йому жодної картини не вдалося знайти, але він натрапив на повідомлення про те, що Іполит Зборовський виставляв свої роботи в салонах Одеси, Варшави і Нью-Йорка.

У 1904 році Іполит Зборовський зрікся дворянства, відмовився від привілеїв і одружився з простою дівчиною Фросиною з Яланця. Через декілька років у селі заснував споживчий, кредитовий та сільськогосподарський кооперативи. А щоб люди мали можливість розвиватися культурно, в себе вдома організував просвітницьку бібліотеку, проводив читання книг і газет, писав статті. Згодом побудував контору Яланецького ощадно-позичкового кооперативного товариства, яку ще називали народним домом. До речі, це приміщення ще й досі служить людям.

Іполит Зборовський брав участь у створенні першої споживчої спілки у Бершаді, активно вивчав історію, мистецтво, етнографію краю.

Збирав пам’ятки старовини та народної творчості. Він хоч і не мав археологічної освіти, але, за словами Валерія Рекрута, зробив дуже багато відкриттів – більше тридцяти тільки на території Східного Поділля. У 1920 році заснував і два роки очолював музей у Бершаді. Дещо пізніше ним було організовано музей і в Тульчині.

У 1917 році Іполит Чеславович очолював Ольгопільську народну управу, був обраний до Української Центральної Ради, а також був членом Центрального комітету з охорони пам’яток старовини й мистецтв на Україні.

За сфальсифікованими звинуваченнями Зборовського кілька разів арештовували, три роки він провів у висланні в Архангельську, а в серпні 1937 року його розстріляли.

Іполит Зборовський – поляк за національністю, але українець по духу, він патріот і подвижник, діяч українського масштабу. Краєзнавці переконані: його ім’я потрібно вшановувати. Про цю талановиту людину мають знати не лише на малій батьківщині, на Вінниччині, а й за її межами.

Пропозицію щодо увічнення пам’яті славетного земляка підтримали перший заступник голови райдержадміністрації Володимир Ольшевський і заступник голови райради Василь Бондаренко, а також інші учасники презентації унікального видання. Начальник відділу культури та туризму РДА, заслужений працівник культури України Надія Герасимчук вручила автору книги квіти і подяку за активну просвітницьку діяльність, науково-краєзнавчі та історичні дослідження Подільського краю. Щирі слова вітань адресували йому й директор районної бібліотеки Лідія Бернацька, член Національної спілки журналістів України Прокіп Похила та інші учасники зібрання.

На презентації слово також брали заслужені журналісти України Федір Шевчук і Петро Маніленко, педагог, член НСЖУГригорій Погончик, які теж активно займаються краєзнавчою діяльністю й особисто знають Валерія Рекрута. Вони зазначили: автору монографічного дослідження вдалося по-новому відкрити ім’я Іполита Зборовського, життя і діяльність якого – приклад для нас.

Зворушливим був виступ Миколи Струтинського.

Правнук славетного земляка від імені всієї родини щиро подякував Валерію Пилиповичу за його масштабну дослідницьку роботу, за презентацію книги й подарував йому запашний коровай і вирізьблений на білому граніті герб Бершадщини. А ще Микола Струтинський презентував автору картину (кримський пейзаж) Зборовського, яка йому дісталася від бабусі Галини – доньки Іполита Чеславовича. Можливо, це стане початком відновлення картинної галереї нашого видатного земляка, допоможе більше дізнатись про його діяльність як художника.

Книга Валерія Рекрута, як і вся його творчість, цікава, легко читається, в ній багато архівних документів, є іменний покажчик. Вона розрахована на науковців та крає - знавців, студентську та учнівську молодь, а також на всіх, хто вивчає, досліджує та популяризує історію рідного краю.

Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
19 фото   
<b>11 жовтня - Бершаді 550: відкриття дитячого майданчика</b><br />
28 фото   
<b>Фестиваль родинної пісні "Мамина піч 2012"</b><br />Щойно закінчився черговий фестиваль родинної пісні &quot;Мамина піч&quot; в с. Канава Тиврівського р-ну. Дуже...
13 фото   
<b>ФЛОРИНО</b><br />Засноване італійським інжинером Флорингом у&nbsp;XV столітті, від імені якого і походить назва села.
7 фото   
<b>Керівник області Валерій Коровій відвідав найпотужніший агропромисловий комплекс Вінничинни</b><br />2 квітня на запрошення Соціального центру МХП очільник Вінницької області Валерій Коровій відвідав підприємства...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Бершадь
Легкун Василь Іванович (1920) 1920 р., українець, робітник. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 10.06.44. Похов. Ясський пов., Румунія.

З історії Бершаді
Виконуючи інтернаціональний обов'язок, трудящі Бершаді неодноразово збирали кошти на допомогу республіканським військам Іспанії. Значні кошти надходили від бершадців у фонд зміцнення обороноздатності нашої країни, на рахунок добровільних організацій Червоного Хреста та Тсоавіахіму. Читати далі »Останні новини

Іполит Зборовський - патріот і подвижник - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
 • Продам хату в с. Лicниче(80соток). Цiна договiрна.
  Продам хату в с. Лicниче(80соток). Цiна договiрна.
  21.08.2019(097) 935-72-87
 • Продам Бджiл: Бджолопакети, плiдних Бджоломаток; доннi Пилкоуловлювачi для вуликiв; Бджолиний пилок та iн.
  Продам Бджiл: Бджолопакети, плiдних Бджоломаток; доннi Пилкоуловлювачi для вуликiв; Бджолиний пилок та iн.
  03.05.2019(099) 605-35-15
 • Продається будинок з газом і усіма прибудовами (криниця, два хліви, кухня літня з газом, погріб, курятник, садок, квітник, склад) город 25 соток до центру 5 хв. с.Чернятка ціна 2800 доларів.
  Продається будинок з газом і усіма прибудовами (криниця, два хліви, кухня літня з газом, погріб, курятник, садок, квітник, склад) город 25 соток до центру 5 хв. с.Чернятка ціна 2800 доларів.
  14.03.2019(096) 857-99-62
 • продам будинок с. Хмарівка газ, капітальні прибудови земельна ділянка 40 соток, гарне місце
  продам будинок с. Хмарівка газ, капітальні прибудови земельна ділянка 40 соток, гарне місце
  10.11.2018(096) 110-73-20
 • втрачено сертифікат серії ВН 0235449 виданого Бершадською РДА на право на земельну частку(пай) на імя Корнійчука В.І.
  втрачено сертифікат серії ВН 0235449 виданого Бершадською РДА на право на земельну частку(пай) на імя Корнійчука В.І.
  19.10.2018(097) 210-13-28
Всі оголошення Розмістити оголошення