Учитель, наставник і просто мама...

 • Подобається0Не подобається
 • 13 Червня 2015, 09:00

Спогади і роздуми сина з приводу ювілею найдорожчої людини

Хоч від її славного ювілею минуло вже трохи часу, та на адресу нашої матері продовжують надходити щирі віншування з усієї області. І це не випадково, бо волею долі їй довелося працювати в різних районах Вінниччини.

Життя прожить –
Не поле перейти,
Тож маєм добре зрозуміти,
Що кожен у житті своїм
Повинен слід
На цій землі лишити…

Ці слова були і залишаються життєвим девізом усього життя Ліни Іванівни Притули, якій нещодавно виповнилося вісімдесят. Вона – ветеран педагогічної праці, відмінник народної освіти, учитель і наставник.

Родом наша мама з Ямполя, але ще маленькою дівчинкою разом із батьком – працівником банку Іваном Івановичем Власенком і мамою, вчителькою Владиславою Йосипівною, та молодшим братиком – переїхала в Теплик. Там і застала їх війна.

Провели тата на фронт, а їх посадили в товарний потяг і повезли. Куди прямують, не знали спочатку. У дорозі поїзд бомбили, але якось доїхали аж у Краснодарський край. Розселили на хуторі, що налічував двадцять хат. А кругом – одне поле…Та жили дружно всі – українці, білоруси, росіяни, був із ними навіть казах. Біда тоді згуртувала всіх.

Та ворог дістався і туди. Розстріли, пожежі – не було спокою і у віддаленому краї. У хаті, де вони з мамою спочатку жили, розмістився німецький штаб. Згодом їх забрали до себе сусіди, у них довелося навіть в ямі ховатися, щоб німці не знайшли. Владислава Йосипівна тоді врятувала 27 дітей. За це та інші добрі справи під час війни її пізніше нагородили медалями. А тоді змушені були виживати чим могли, адже всі продукти забрали німці. Щоб не вмерти з голоду, навіть макуху просили у людей.

Коли фашиста погнали з нашої землі, вирішили їхати додому. Теж важко довелося– ледве доїхали до рідної хати в Ямполі. Там мама пішла в перший клас, а потім знову – Теплик. І знову біда – черговий голодомор. Їли і цвіт акації, і пампушки з лушпиння, із калачиків супи варили… Середню школу Ліна закінчувала вже в Бершаді, куди переїхала сім’я. Далі було навчання у Вінницькому педінституті (звісно ж, на філологічному, де заглиблювалася у таїну рідної мови та літератури), а призначення одержала у село Жолоби Томашпільського району. Ті перші роки самостійної роботи залишилися донині в серці і пам’яті, у листах колишніх учнів. Пишуть і досі! Більше того, дехто з них приїхав на ювілей, щоб особисто привітати улюблену вчительку. А 68-річний Володимир Крищук навіть присвятив їй поетичні рядки:

Хоч на скронях уже сивина,
Пробачте мені, стаю на коліна.
Не можу я звикнуть, не можу забуть…
Для нас Ви лишаєтесь Власенко Ліна.

Ювілей матері не був традиційним. Бо крім звичних вітань, гості з хвилюванням слухали листи з фронту її тата Івана Івановича, гортали унікальну 400-сторінкову книгу спогадів, написаних мамою у віршованій формі.

З них можна дізнатися, що згаданими районами її подільська одіссея не обмежилася. У Бершадь приїхала в 1961 році, коли вийшла заміж за Олексія Феодосійовича Притулу. А потім знову був Теплик, за ним – Шаргород.

Тут осіли на цілих двадцять років. І про це місто – якнайкращі спогади. Чоловік був банківським працівником, тож його переводили з місця на місце. А Ліна Іванівна працювала то в школі, то в дитсадку. Скрізь сіяла розумне, добре, вічне… Педагогічну династію продовжив і я. Правда, фах вибрав інший – музику і співи, пробую писати музику на мамині слова, ці пісні часто звучать на різних заходах у школі. Взагалі ж загальний педагогічний стаж нашої родини – 105 років. А з іншого боку, у нашій родині все впевненіше заявляє про себе династія медиків – моя дружина Галина Вікторівна 28 років трудиться у Товаристві Червоного Хреста, а син Віктор після закінчення відповідних навчальних закладів – на станції швидкої допомоги. Змалку любить гумор, радує ним людей на різних концертах та оглядах, має за це чимало відзнак.

Мама Ліна Іванівна, як і раніше, залишається для нас і порадником, і вчителем, і найбільшим авторитетом. Ми прагнемо не підвести її, жити по совісті, так, як вона нас (і не тільки) учила і вчить.

У житті матері було багато цікавих зустрічей – пам’ятними залишилися спілкування з народознавцем Тетяною Цвігун, художником Володимиром Козюком, артисткою Ганною Кучерук, письменником Григорієм Усачем та багатьма іншими. Особлива сторінка – заслужений журналіст України Ганна Секрет, яка кілька років тому запросила Ліну Іванівну на популярну передачу «Будьмо знайомі». У тій передачі мама розповідала не тільки про своє насичене життя, а й про те, як вона любить рідний край, Україну, як прагне передати цю любов своїм землякам.

Є нині у матері цікавий задум: відвідати усі школи, в яких працювала, і подарувати їм свої «Спогади». І хоч вік уже поважний, буває, й здоров’я підводить, та душа залишається сповненою наснаги й оптимізму. Хай же ще дов го радує всіх нас наша найрідніша, наша найкраща в світі учителька, наставниця, поетка і просто МАМА!

Леонід ПРИТУЛА, син, м. Бершадь.


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
9 фото   
<b>Листопад</b><br />
3 фото   
<b>"Золотий Олімп" обдарованої молоді</b><br />Педагоги Бершадщини вміло плекають юні інтелектуальні таланти. Яскраве підтвердження цьому – успіхи бершадських...
2 фото   
<b>Хай буде успішним рік Дракона</b><br />В календарі чимало свят, але Новий рік &ndash; особливе з них, адже це не просто початок нового відліку часу, а й...
4 фото   
<b>Творчий вечір Наталки Поклад</b><br />відбувся днями у приміщенні Національної спілки письменників України. Цей захід зібрав чимало шанувальників творчості...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Флорино
Гончаров Василь Іванович (1924) 1924 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.06.44.

З історії Бершаді
Проте дальший розвиток певною мірою гальмувався невеликими розмірами господарства. Щоб краще організувати працю, повніше використати техніку й кадри, в 1950 році бершадські колгоспи ім. Ворошилова, ім. Будьонного, «П'ятирічка за 4 роки» об'єдналися в одне господарство — ім. Будьонного. Згодом до новоствореного господарства приєднався колгосп с. Бирлівки. Новий колгосп назвали ім. Леніна. Читати далі »Останні новини

Учитель, наставник і просто мама... - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
 • Продам хату в с. Лicниче(80соток). Цiна договiрна.
  Продам хату в с. Лicниче(80соток). Цiна договiрна.
  21.08.2019(097) 935-72-87
 • Продам Бджiл: Бджолопакети, плiдних Бджоломаток; доннi Пилкоуловлювачi для вуликiв; Бджолиний пилок та iн.
  Продам Бджiл: Бджолопакети, плiдних Бджоломаток; доннi Пилкоуловлювачi для вуликiв; Бджолиний пилок та iн.
  03.05.2019(099) 605-35-15
 • Продається будинок з газом і усіма прибудовами (криниця, два хліви, кухня літня з газом, погріб, курятник, садок, квітник, склад) город 25 соток до центру 5 хв. с.Чернятка ціна 2800 доларів.
  Продається будинок з газом і усіма прибудовами (криниця, два хліви, кухня літня з газом, погріб, курятник, садок, квітник, склад) город 25 соток до центру 5 хв. с.Чернятка ціна 2800 доларів.
  14.03.2019(096) 857-99-62
 • продам будинок с. Хмарівка газ, капітальні прибудови земельна ділянка 40 соток, гарне місце
  продам будинок с. Хмарівка газ, капітальні прибудови земельна ділянка 40 соток, гарне місце
  10.11.2018(096) 110-73-20
 • втрачено сертифікат серії ВН 0235449 виданого Бершадською РДА на право на земельну частку(пай) на імя Корнійчука В.І.
  втрачено сертифікат серії ВН 0235449 виданого Бершадською РДА на право на земельну частку(пай) на імя Корнійчука В.І.
  19.10.2018(097) 210-13-28
Всі оголошення Розмістити оголошення