"Поташня - серцю рідний край"

 • Подобається0Не подобається
 • 24 Серпня 2014, 09:00

Автори книги, яка щойно побачила світ, – член Національних спілок журналістів та краєзнавців України, лауреат премії імені Василя Думанського, обласних журналістських премій «Золоте перо» та імені Костянтина Гришина, директор Бершадської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Григорій Погончик та учитель географії Поташнянської ЗОШ І-ІІ ступенів, багаторічний керівник краєзнавчого гуртка «Самара» Ніна Воробйова. Це солідне, чимале за обсягом (530 сторінок, понад тисячу світлин різних періодів), гарно оформлене видання в твердій кольоровій обкладинці, насичене цікавим фактичним матеріалом.

Авторам вдалося всебічно висвітлити історію Поташні, яка є типовою для сіл Бершадщини. Розповідь ведеться про різні періоди – з часу заснування поселення і до сьогодення. У книзі події тісно переплітаються із загальним історичним процесом та долею українського народу.

Дослідники стверджують: Поташня заснована у першій половині ХVІІІ століття. Назва села пов’язана з головним ремеслом тодішніх місцевих жителів – виробництвом поташу, речовини, яку використовували для виробництва скла, для обробки шкур та хутра. Станом на початок нинішнього року тут мешкало 1235 осіб. Поташня має свої герб, прапор і гімн.

– Це вже десята моя книга, написана у співавторстві, - розповідає Григорій Погончик. – У ній описано історію виникнення села, висвітлено події встановлення радянської влади, колективізації, Голодомору, Великої Вітчизняної війни.

До речі, на фронт, у партизанські загони і в підпілля пішли більше півтисячі поташнян, наводять дані автори. Поташня була окупованою 936 днів, перебувала під владою румунів. У роки війни село було однією із партизанських баз. У книзі опубліковано прізвища поташнян, які не повернулися з війни, вміщено розповіді про ветеранів.

Не оминули автори і питання Голокосту, оскільки на території Поташні встановлено п’ять могил масового поховання євреїв, депортованих у роки війни з Бессарабії та Буковини. Видання містить карту-схему цих поховань. За словами Григорія Олексійовича, це цінна інформація, якої немає в архівах.

У книзі в цікавій формі розповідається про повоєнний розвиток села, успіхи в соціально-економічному та культурному розвитку, згадуються голови колгоспів, трудові династії, передовики виробництва. Описано історію і діяльність усіх закладів на території громади. Гідне місце займають розповіді про відомих людей – вихідців із Поташні. До речі, у книзі вміщено фотографії випускників, які закінчували школу (з 1936 року і до сьогодні). Це дуже важливо, адже показано кожну людину, яка проживала або проживає у селі.

Значна увага приділена мистецтву, зокрема творчості Прокопа Колісника, який організував і провів десять пленерів у Поташні. Є розповіді й про народних майстрів, учасників художньої самодіяльності. Автори намагалися не пропустити жодної важливої події для села і жодної людини, яка зробила вагомий внесок у його розвиток, у розвиток держави.

Цікавий розділ і про звичаї та традиції Поташні.

Варто сказати, що при написанні книги було використано багато літератури, публікацій в газетах і журналах, матеріалів із архівів, народного музею культури села та галереї Прокопа Колісника.

Взагалі, у її підготовці брали участь сільський голова Данило Коцюба, керівники закладів і установ територіальної громади, жителі села та учні місцевої школи.

Книга, без сумніву, буде цікава не лише поташнянам, а й широкому колу читачів.

Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.


Дивіться також в розділі  Відгуки
» 15.06.2018 Станція екстреної медичної допомоги (СЕМД) – це не просто установа. Насамперед, це висококваліфіковані спеціалісти. Вирвати з міцних смертельних лещат людські життя – таке головне завдання ставлять лікарі екстреної.
» 24.03.2018 ПрАТ «Птахокомбінат «Бершадський» – це підприємство з цілорічним цілодобовим технологічним процесом вирощування птицібройлера, це живий організм, який щохвилини потребує корму, води, тепла, освітлення. В різні години доби до нас в господарство з...
» 03.03.2018 Сьогодні вуличне освітлення–це не розкіш, а звичайне благо цивілізації. Але яскраві ліхтарі не завжди світять на наших вулицях. І причини – різні. Найпоширеніша – недостатньо коштів у сільському бюджеті. Тому і доводиться ходити навпомацки,...
» 12.02.2018 Біда приходить у дім, коли на неї зовсім не чекаєш. Так сталося і зі мною, бо потрібно було тривале лікування.
» 19.01.2018 Збулася мрія учнів
» 13.01.2018 Якщо голова на своєму місці
» 12.01.2018 Спасибі за щедрість душі
» 05.01.2018 Щедрість сердець
» 18.11.2017 Віншують лауреати
» 18.11.2017 Вітають працівники культури
Всі статті розділу Відгуки »
Цікаві фото
8 фото   
<b>Осінь</b><br />
12 фото   
<b>Звітно-виборна конференція</b><br />У кінці минулого тижня відбулася ХХ конференція Бершадської районної організації Партії регіонів, на якій розглянуто...
5 фото   
<b>Кубок з армспорту серед юнаків та дівчат</b><br />31 березня 2012 року в приміщені Будинку Культури с. Лісничого був проведений «КУБОК» з армспорту серед юнаків та...
2 фото   
<b>Бершадські правоохоронці відправилися в зону бойових дій</b><br />Черговий зведений загін вінницької міліції відправився на Схід захищати Україну. Вони змінять своїх колег, які місяць...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Джулинка
Кунянський Лев Борисович (1905) 1905 р., єврей, службовець. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 04.07.42.

З історії Бершаді
Виникнення козацтва посилило оборонне значення Бершаді. Ще в першій половині XVI ст. сюди з Поділля і Волині збиралися втікачі, які створювали козацькі загони. Існування «непослушного» населення мало значний вплив на місцеве селянство, яке відмовлялося платити феодальні податки. В матеріалах опису староства 1616 року є відомості, що в південних районах селяни податків не платили. Читати далі »Останні новини

"Поташня - серцю рідний край" - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
 • Продам хату в с. Лicниче(80соток). Цiна договiрна.
  Продам хату в с. Лicниче(80соток). Цiна договiрна.
  21.08.2019(097) 935-72-87
 • Продам Бджiл: Бджолопакети, плiдних Бджоломаток; доннi Пилкоуловлювачi для вуликiв; Бджолиний пилок та iн.
  Продам Бджiл: Бджолопакети, плiдних Бджоломаток; доннi Пилкоуловлювачi для вуликiв; Бджолиний пилок та iн.
  03.05.2019(099) 605-35-15
 • Продається будинок з газом і усіма прибудовами (криниця, два хліви, кухня літня з газом, погріб, курятник, садок, квітник, склад) город 25 соток до центру 5 хв. с.Чернятка ціна 2800 доларів.
  Продається будинок з газом і усіма прибудовами (криниця, два хліви, кухня літня з газом, погріб, курятник, садок, квітник, склад) город 25 соток до центру 5 хв. с.Чернятка ціна 2800 доларів.
  14.03.2019(096) 857-99-62
 • продам будинок с. Хмарівка газ, капітальні прибудови земельна ділянка 40 соток, гарне місце
  продам будинок с. Хмарівка газ, капітальні прибудови земельна ділянка 40 соток, гарне місце
  10.11.2018(096) 110-73-20
 • втрачено сертифікат серії ВН 0235449 виданого Бершадською РДА на право на земельну частку(пай) на імя Корнійчука В.І.
  втрачено сертифікат серії ВН 0235449 виданого Бершадською РДА на право на земельну частку(пай) на імя Корнійчука В.І.
  19.10.2018(097) 210-13-28
Всі оголошення Розмістити оголошення