ОСІЇВКА

За адмін.поділом 16 ст. Брацлавський повіт 16 ст.
За адмін.поділом 19 ст. Ольгопільський повіт 19 ст.
За адмін.поділом 20 ст. Бершадський район

Осіївка — село, центр сільської Ради, роз-ташоване на берегах невеличкої річки Оси. Віддаль до районного центру 23 км, до залізничної станції Устя — 6 км. Населення — 2406 чоловік. Сільській Раді підпорядковані селища Жданове та Партизанське, село Мала Киріївка. В Осїївці знаходиться центральна садиба колгоспу ім. Жданова та відділення радгоспу Бершадського цукрокомбінату. У колгоспі 4789 га землі, в т. ч. орної 3619 га. Він спеціалізується на зернових культурах та цукрових буряках, розвиває м'ясо-молочне тваринництво. Є три ставки. З допоміжних підприємств — млин, пилорама. Відділок радгоспу вирощує насіння цукрових буряків.
У селі є середня й початкова школи, 3 бібліотеки, 2 клуби, стаціонарна кіноустановка та кінопересувка. Працюють фельдшерсько-акушерський пункт, пологовий будинок, три дитячі садки. Виходить багатотиражна газета «Вперед до комунізму».

На різних ділянках колгоспного виробництва трудяться 71 комуніст та 57 комсомольців.

Село Осіївку засновано у XVI столітті. В період фашистської окупації у селі діяла підпільна партійна організація на чолі з посланцем Бершадського райкому партії О. Р. Пилипчуком. Були також підпільні групи К. С. Бойчука, Д. Постоловського. В селищі Партизанському базувався загін С. О. Печеного. 18— 19 грудня 1943 року народні месники розбили військову частину окупантів. Під час бою було знищено близько 140 ворожих солдатів та офіцерів. У цьому бою смертю хоробрих загинув командир загону.

В Осіївці народилися: С. Ф. Манзій — доктор біологічних наук; О.Ю. Романченко — лауреат Ленінської премії, який у роки Великої Вітчизняної війни був розвідником і радистом партизанського загону С. Печеного. Уродженцем села Малої Киріївки є Герой Радянського Союзу Г. Л. Івашко.

«Історія міст і сіл УРСР. Вінницька область» Харків, 1972р»

Село Осіївку засновано у XVI ст. Землі і ліси по обидві сторони нинішньої річки Оси були власністю князя Збаразького. По шляху з півночі на південь і назад йшли валки чумаків з хлібом, рибою, сіллю. Особливе значення мав шлях Умань – Кам’янець. Цим шляхом не раз ходили в походи запорізькі козаки проти польської шляхти.

Силами кріпаків на правому березі річки Оси, що бере свій початок в лісі села Мала Киріївка і впадає в Південний Буг, був побудований панський замок Оса, неприступний для турків, які нападали з півдня України.Згідно з переказами, на місці нинішнього села, знаходилося м. Осса. Трохи пізніше на місці зруйнованого замку розташувалось село, яке стало називатись Осіївка. Воно складалось із Старо-Осіївки і Слободо-Осіївки. Головним заняттям населення було землеробство, гончарне і ткацьке ремесло.

На землях Осіївки володарювали граф П’ясковський, в 1823 р. граф Мощинський. Останнім володарем Осіївки був поміщик Юркевич. В 1862 р. в Осіївці була відкрита церковно-приходська школа. Школою завідував священник. Дітей навчали читати і писати, арифметики, вивчали закон Божий. Школа була тільки для хлопчиків. В 1899 р. була відкрита школа грамоти для дівчаток.В 1755 р. побудований храм в ім’я святого Іоана Богослова. В 1839 р. церква була перебудована, добудована дзвіниця на кошти прихожан і поміщика. Дерев’яне приміщення існує ще й до нині.В селі 5 пам’ятників, 4 кладовища, 9 магазинів. ’яті. 3 солдат не повернулись з Афганістану. 169 чоловік постраждали від голоду 1932-1933 р.р., 55 загинули від голоду в цих роках. Пам’ять про них живе в серцях жителів села.

Нині Осіївка – центр сільської ради. Віддаль до райцентру 23 км, до залізничної станції Устя – 7 км. Осіївська сільська рада утворена в 1930 р., до якої входять населені пункти: с. Осіївка, с. Мала Киріївка, селище Партизанське.

В Осіївці проживає 2188 чоловік. Територія 7483 га., сільськогосподарських угідь 701.50 га. Сільський голова – Соколик В.М. всього дворів – 873, вулиць – 14. під присадибними ділянками 552.15 га, лісу – 2020.55 га, ставків – 125.145 га, річок – 1. На території Осіївської сільської ради розташоване товариство «Осіївське», в володінні якого знаходиться 3070.43 га землі. Керівник – Заслужений працівник сільського господарства України, кандидат с/г наук – Глушко Л.Т. Початок господарство бере в далекому 1924 р. за ініціативою Бондаря Т. була організована артіль «Воля», до якої входило 11 сімей бідняків. В своєму користуванні артіль мала: 60 га землі, 3 вози, 3 пари борін, 3 клуні, в 1927 р. придбали трактор «Фордзон» першим трактористом був Чміль Д.

ПСП «Еліта» - керівник Пшик А.С. використовуються 658.43 га землі. Фермерські підприємства – 5, 113 га землі, одноосібники – 26.9594 га. Медичне обслуговування здійснюється в амбулаторії, очолює її лікар Руснак В. Л. Культурне обслуговування в селі здійснюється працівниками культури Кубко В.Г. – директор будинку культури, зав. бібліотекою – Тодоренко Н.М. В селі знаходиться пошта її очолює Русавська Л.Я., дитсадок «Лелека» - завідуюча Парахонич Л.В.

Знатні люди села
• Манзій С.Ф. – 22.12.1913 р. професор, доктор біологічних наук.
• Романченко О.Ю. – вчений лауреат ленінської премії.
• Прик В.М. – генерал, заслужений юрист України.
• Лановська М.Г. – професор, доктор с/г наук.
• Олексієнко В.І. – військовий аташе в Білорусії.
• Чміль А.А. – художник, член спілки художників Білорусії.
• Книш С.М. – начальник відділу фінансово-економічної служби Міністерства оборони Росії.
• Глушко Л.Т. – заслужений працівник с/г України, кандидат с/г наук, проживає в с. Осіївка.

Дивіться також в розділі  Осіївка
»  Виникло, ймовірно, в Х/І столітті. Згідно з переказами, на місці сучасного села колись існувало містечко Осса. Інша версія - від річки Оси, що протікає через село.
»  Розташоване в межах північно-східної околиці села Осіївка. Створене як окреме господарство в 1929 році. Мається власний господарський двір, житловий фонд.
Всі статті розділу Осіївка »
<b>Хмарівка – в турботах</b><br />Розкинулося це село на лівому березі Південного Бугу. Існують різні легенди походження його назви. За однією з них у...
<b>Виїзний прийом до Лісничого</b><br />13 квітня 2011 року робоча група спеціалістів райдержадміністрації, очолювана першим заступником голови...
<b>На городі</b><br />
<b>Футбол</b><br />Футбольна команда району завершила участь в футбольних іграх першості області сезону 2011-2012 років. Завдяки тому,...
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Осіївка
Безубенко Федір Омелянович (1925) 1925 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Помер від ран 14.01.45. Похов. м. Луковиця, Польща.

14 березня 1944 року для бершадців настав радісний день: війська 2-го Українського фронту визволили їх рідне місто. В пам'ять про воїнів та земляків які віддали своє життя за визволення Бершаді, в центрі міста на братських могилах споруджено обеліски та скульптурні групи, біля підніжжя яких завжди живі квіти. Читати далі »

Новини села Осіївка всі новини...»
Може бути цікаво

ОСІЇВКА - Сторінка села Осіївка. Новини села Осіївки, фото. Все про Осіївку - www.bershad.ua
    Продам земельну ділянку м.Бершадь вул.Незалежності,7. А так же червона цегла, панелі перекриття, фундаментні блоки 40.
    . Приймаю свіжий лист іван-чаю у період цвітіння.
    12.05.2018(097) 360-99-31
    .Познакомлюсь с порядочн.музчиной для серьезн.отн.Симпатичная, хазяйка.0970520649.Звонить после 19.00 г. Гайворон.
    11.05.2018(097) 052-06-49
    . Шукаю роботу! Є власний автомобіль на диз.п , за кермом понад 18 років, також великий досвід роботи в сфері торгівлі. тел.0677125499 Людмила.
    07.05.2018(097) 936-06-30