УСТЯ

За адмін.поділом 16 ст. Брацлавський повіт 16 ст.
За адмін.поділом 19 ст. Ольгопільський повіт 19 ст.
За адмін.поділом 20 ст. Бершадський район

Устя — село, центр сільської Ради, лежить на річці Дохні, за 12 км від районного центру. Сполучене з райцентром шосейною дорогою, до залізничної станції Устя — 3 км. Населення 3447 чоловік. Сільраді підпорядковане село Лугова та селище Устя.

Тут розташовано центральну садибу колгоспу «Шлях Ілліча» та відділок радгоспу Бершадського цукрокомбінату. Село має 5341 га землі, в т. ч. орної 3796 га. Колгосп спеціалізується на вирощуванні зернових, технічних, овочевих культур, а також м'ясо-молочному тваринництві.

Голова колгоспу В. В. Палій та бригадир М. І. Уманський нагороджені орденам Леніна. Відділок радгоспу вирощує насіння цукрових буряків, зернові культури, а також велику рогату худобу. В селі є 2 млини, 2 майстерні.

Діти трудівників села навчаються у середній та восьмирічній школах. Тут є 4 бібліотеки, будинок культури, клуб, 3 стаціонарні кіноустановки, а також лікарня, 3 дитячих ясел, дитячий комбінат, аптека. Виходить багатотиражна газета «Шлях Ілліча».
В селі працюють 94 комуністи та 129 комсомольців.

«Історія міст і сіл УРСР. Вінницька область» Харків, 1972р

Першу згадку про село знаходимо в документах 1651 року. Назва села – російського походження, про це свідчать документ історичного комітету Кам”янець- Подільської губернії. Село Устя, як і інші поселення Правобережної слобідської України, імовірно виникло на рубежі XVI-XVII століть, бо вже в літописах джерелах згадується як предмет торгу між князями Короткими та Вишневецькими в 1651 році.

В 1771 р. на честь великомученика Георгія Побєдоносця в селі на кошти прихожан було збудовано простору і красиву церкву.
Існує інша версія виникнення назва, більш прозаїчна, а, можливо, романтична, походить від імені засновниці села –Устини Любо мирської.
„Усть” – гирло річки. Село оточене з двох сторін невеликими горами. Розташоване при річці Дохні, недалеко від її впадання в річку Півдеденний Буг.
Опублікований у книзі „ Історія міст і сіл”, видання 1891 року.

1886 року у ньому спорудили цукровий завод. У липні 1906 року відбувся виступ селян проти поміщицького гніту.У 1979 році на кошти колгоспу „Шлях Ілліча” в Усті побудована середня школа.

В 1923 році трудящі села обрали В. І. Леніна делегатом на окружний з'їзд Рад Гайсинського повіту. На честь цієї події у селі 1960 року відкрито ленінську кімнату-музей. З 1923 року село було центром Устянського району, який 1927 року ввійшов до складу Джулинського Району. 1924 року було засновано партійну та комсомольську організації.

Не обминув село більшовицький голодомор 1932-1933 рр, який забрав 89 життів. В роки Великої Вітчизняної війни 926 устян брали участь . Орденом Червоної Зірки нагороджено 20 жителів, 25- орденом Слави, 37 медаллю „За відвагу”. 490 повернулися з війни покаліченими. У 1950 році було прийнято рішення про об”єднання колгоспів в одне господарство „Шлях Ілліча”.

В роки Великої Вітчизняної війни в селі Усті діяла підпільна організація, до складу якої входило 16 комуністів, а також антифашистська група з 36 чоловік, керівником її був І. Д. Козаренко. За трудові успіхи в післявоєнні роки орденом Леніна нагороджено бригадира Р. Т. Римаренка, тракториста О. О. Хмару, вчителя Є. Д. Роговського.

На території села знаходиться ПСП „Еліта".  Село розміщене на площі 803 га.
У 2000 р. утворено сільськогосподарське підприємство- ТОВ „Устянське” –директор Марущак П.Г.
В Усті розташоване колективне сільськогосподарське підприємство „Ранок” , яке виникло на базі місцевого колгоспу „Шлях Ілліча”, головою якого понад 30 років працював В.В. Палій. Сільський голова –Траченко В. П.

Дивіться також в розділі  Устя
»  Обжинки
»  Свято в Усті
»  Вперше згадується у писемних джерелах в 1651 році. Назва походить від імені засновниці Устини Любомирської.
»  Розташоване на східній окраїні села Устя.
Всі статті розділу Устя »
<b>Поїздка до Польщі</b><br />З 29.07.10р. по 6.08.10р. делегація з с. Баланівка перебувала в Польщі з дружнім візитом в рамках співпраці між селом...
<b>ТЕОФИЛІВКА</b><br />
<b>Зима</b><br />&#160;Один зимовий день
<b>Як святкувала Бершадщина</b><br />Урочистості з нагоди 24-ої річниці Незалежності України відбулися 24 серпня біля районного будинку культури.
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Устя
Вишневський Дмитро Овксентійович (1925) 1925 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 1945 р.

Успішне завершення відбудови та дальшого розвитку народного господарства трудящі Бершаді відзначили новими трудовими досягненнями. Великий обсяг капітальних робіт здійснено на спиртовому заводі, внаслідок чого підприємство перетворилося на комбінат. Крім спирту, тут почали виробляти кормові дріжджі й пиво. Під час реконструкції багато творчої видумки виявили кваліфіковані робітники —... Читати далі »

Новини села Устя всі новини...»

УСТЯ - Сторінка села Устя. Новини села Усті, фото. Все про Устю - www.bershad.ua
    Потрібні робітники на завод в Польщі. Заробітна плата від 17 тис грн. Наказ 1310 від 10.09.18
    24.09.2018(096) 150-62-37
    Продам земельну ділянку м.Бершадь вул.Незалежності,7. А так же червона цегла, панелі перекриття, фундаментні блоки 40.