ВЕЛИКА КИРІЇВКА

У І/-ІІІ тисячоліттях до н.е. на місці, де зараз розкинулось село, було поселенна трипільської культури. А сучасне село засноване, можливо, у першій половині Х/ІІ століття. Назва, ймовірно, походить від слова "кирея" - вид козацького одягу.

За адмін.поділом 16 ст. Брацлавський повіт 16 ст.
За адмін.поділом 19 ст. Ольгопільський повіт 19 ст.
За адмін.поділом 20 ст. Бершадський район

Велика Киріївка - село, центр сільської Ради, знаходиться за 7 км від районного центру на берегах річки Дохни. З райцентром сполучене автодорогою. До найближчої залізничної станції Устя — 5 км. Населення — 2375 чоловік.

В селі є центральна садиба колгоспу «Маяк». За ним закріплено 2680 га землі, в т- ч. 1989 га орної. Основний напрям господарства — вирощування зернових і технічних культур та м'ясо-молочне тваринництво. Свинарку А. П. Павлюк нагороджено орденом Леніна.

Місцеві жителі користуються двома бібліотеками. Освіту вони здобувають у восьмирічній школі, проводять дозвілля в будинку культури.
У селі працюють 48 комуністів та 121 комсомолець.

В боротьбі проти німецько-фашистських загарбників брало участь 637 жителів села, 420 солдатів та офіцерів з цього числа були нагороджені орденами та медалями СРСР.

Як свідчать археологічні знахідки, тут було поселення трипільської культури.

«Історія міст і сіл УРСР. Вінницька область» Харків, 1972р»

Знаходиться на території колишніх пралісів, що росли по обидва боки високих берегів, пересічених ярами, річки Дохни. Від Ольгополя на віддалі 25 верств від залізничної станції с. Устя – 3 версти. Як твердять сільські перекази та легенди освоєння цієї території першими поселенцями відноситься до середини XI- початок XII століття.

Назва села походить від засновника поселення економа Кирія Великого. Першими власниками села були князі Короткі, а в 1651р. Велику Киріївку придбав Юрій Збаржський. Після Ю. Збаржського власником села був пан Вишневецький, після Вишневецького село стало власністю графа Машинського. З 1891р. користувачем села був пан Юркевич. В 1825р. була збудована церква, а в 1860 приходська школа. На період Великої Жовтневої революції власниками села були зять Юревича пан Городянський і помічник Грушевський. В селі нараховувалось 497 бідняцьких, 76 середняцьких та 27 куркульських господарств.В 1910р. в школі було 3 групи учнів і два вчителі, завідував школою піп. В 1915р. була збудована школа. Завідуючим школи був Макарчик Йосиф Кирилович. Навчалось в школі 69 учнів.

По перемозі Великої Жовтневої революції село стало міняти обличчя та набувати нового змісту існування і діяльності.

На початку грудня 1917р. в селі вперше створено орган самоврядування – сільську раду. Першим головою був Безкревний Іван Костянтинович, секретарем Кабан Ной Давидович.

Після 1917р.в країні вирувала громадянська війна. В 1918р. село як і біліша територія України було окуповане австро-німецькими військами в січні 1920р. по звільненні з-під окупації в селі було створено комітет незалежних селян (КНС), він об’єднував 267 бідняцьких господарств на чолі з головою Горбунком Левком Милияновичем, запрацювала споживча кооперації.

В 1923р. в селі було організовано перший Комсомольський осередок.

По закінченні періоду НЕПу розпочалась перебудова сільського господарства. 1930р. знаменний для села тим що була заснована партійна група, яка згодом переросла в парторганізацію. Цього ж року народилася в селі і піонерська організація ім. Леніна. 1930р. – початок масової Колективізації,1931р. – завершення її, результат якої – створення колгоспу ім.Леніна.

1932-1933р.р.- голодним мором пройшлись і по Великій Киріївці. 1935 року в результаті реорганізації було створено в селі два колгоспи – ім.Леніна, ім.Сталіна.

Мирне життя народу нашої країни було перерване віроломним нападом на СРСР німецько-фашистських загарбників. 29 липня 1941р. відійшли за річку Південний Буг. Звільнення прийшло 14 березня 1944р. Загинули на фронтах Другої Світової війни наших односельців.

20 серпня 1950р. колгоспи ім.Леніна, ім.Сталіна було реорганізовано в один.1960р. колгосп очолив Полій Василь Васильович. Наступні роки – то роки активного високого зростання добробуту села, розгортання будівництва колгоспних ферм, сільської ради, будинку культури, торгового центру, дитячих ясел та ін.

4 січня 1967р. колгосп очолив Зогоруйко Анатолій Григорович. При його головуванні це були найкращі роки в розвитку сільського господарства села, в зростанні добробуту колгоспників аж до нової хвилі реформування системи сільського господарства, в середині 90-х років минулого століття. Майже в кожній колгоспній сім’ї появились телевізори, побутова техніка, автомобілі. Багато односельців за багаторічну працю і здобутки були відзначені урядовими нагородами-орденами і медалями, а голова колгоспу Зогоруйко А.Г.- золотою зіркою Героя Соціалістичної Праці колгоспу «Маяк» було присвоєно звання колгосп високої культури і землеробства.

1996р. створено СФГ «Колос» - Сінолуп М.К.

1996р. створено СФГ «Надія» - Кузменецький.

2002р. створено ПП «Гарант» - Дячок – а в 2008 році завершене процес банкрутства та ліквідацію ПП «Гарант» і АПП «Маяк».

З в’язку з тим на території Великокиріївської ради базового господарства не має.

Власниками земель і земельних паїв є два орендатори Устя і Жорняки.

<b>Святкували 21-у річницю незалежності України</b><br />Урочисті заходи з нагоди 21-ї річниці незалежності проведено на центральній площі міста 24 серпня. Святково прибрані...
<b>З візитом до Польщі: вивчаємо досвід реформування галузей</b><br />З 18 по 21 травня делегація Бершадського району відвідала Єнджейовський повіт Свентокшиського воєводства Распубліки...
<b>Як святкувала Бершадь</b><br />Неабиякий патріотизм проявляють бершадці тим, що відзначають День незалежності України чи не найбільш масштабно...
<b>Головна проблема Ставків – безробіття</b><br />Голова райдержадміністрації Олександр Снігур з керівниками районних служб та організацій відвідав Ставчанську...
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Велика Киріївка
Пелих Михайло Миколайович (1901) 1901 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 04.06.44. Похов. с. Таксобени, Молдова.

Поряд з досягненнями в економіці відчутні зміни відбувалися в культурному житті. З перших днів після визволення почала виходити районна газета «Соціалістичний шлях» (з 1963 року — «Вогні комунізму»). Відкрилося педагогічне училище, в якому з числа молоді, що мала семирічну освіту, готували учителів початкових класів. У цьому закладі більш як 20 кваліфікованих викладачів навчали понад 300... Читати далі »

Про село Велика Киріївка
Новини села Велика Киріївка всі новини...»

ВЕЛИКА КИРІЇВКА - Сторінка села Велика Киріївка. Новини Великої Киріївки, фото, Все про Велику Киріївку - www.bershad.ua
    В ательє потрібна швея з досвідом роботи. Зарплата договірна.
    26.07.2017(095) 744-30-07
    . ПРОПОНУЮ РОБОТУ ЗАВІДУЮЧОМУ ВИРОБНИЦТВУ НА СИРЗАВОДІ У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛ. ОБОВ'ЯЗКОВИЙ ДОСВІД РОБОТИ ЗАРПЛАТА 15 000 ГРН.
    12.06.2017(067) 466-81-65
    .ПРОПОНУЮ РОБОТУ ДИРЕКТОРУ СИРЗАВОДУ У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛ. ЗАРПЛАТА 20 000 ГРН.
    12.06.2017(067) 466-81-65
    Продам Пчел Карпатской породы: Пчелопакеты и плодные молодые пчеломатки.
    27.05.2017(068) 199-30-92
    .Продам 2-х поверховий будинок біля річки в районі Пиліпонівки з усіма зручностями .Акт на 12 соток .
    20.05.2017(097) 471-48-65
    . Установка: відеонагляду, сигналізації, домофон, СКУД и т.д.
    16.05.2017(096) 486-33-11