ВЕЛИКА КИРІЇВКА

У І/-ІІІ тисячоліттях до н.е. на місці, де зараз розкинулось село, було поселенна трипільської культури. А сучасне село засноване, можливо, у першій половині Х/ІІ століття. Назва, ймовірно, походить від слова "кирея" - вид козацького одягу.

За адмін.поділом 16 ст. Брацлавський повіт 16 ст.
За адмін.поділом 19 ст. Ольгопільський повіт 19 ст.
За адмін.поділом 20 ст. Бершадський район

Велика Киріївка - село, центр сільської Ради, знаходиться за 7 км від районного центру на берегах річки Дохни. З райцентром сполучене автодорогою. До найближчої залізничної станції Устя — 5 км. Населення — 2375 чоловік.

В селі є центральна садиба колгоспу «Маяк». За ним закріплено 2680 га землі, в т- ч. 1989 га орної. Основний напрям господарства — вирощування зернових і технічних культур та м'ясо-молочне тваринництво. Свинарку А. П. Павлюк нагороджено орденом Леніна.

Місцеві жителі користуються двома бібліотеками. Освіту вони здобувають у восьмирічній школі, проводять дозвілля в будинку культури.
У селі працюють 48 комуністів та 121 комсомолець.

В боротьбі проти німецько-фашистських загарбників брало участь 637 жителів села, 420 солдатів та офіцерів з цього числа були нагороджені орденами та медалями СРСР.

Як свідчать археологічні знахідки, тут було поселення трипільської культури.

«Історія міст і сіл УРСР. Вінницька область» Харків, 1972р»

Знаходиться на території колишніх пралісів, що росли по обидва боки високих берегів, пересічених ярами, річки Дохни. Від Ольгополя на віддалі 25 верств від залізничної станції с. Устя – 3 версти. Як твердять сільські перекази та легенди освоєння цієї території першими поселенцями відноситься до середини XI- початок XII століття.

Назва села походить від засновника поселення економа Кирія Великого. Першими власниками села були князі Короткі, а в 1651р. Велику Киріївку придбав Юрій Збаржський. Після Ю. Збаржського власником села був пан Вишневецький, після Вишневецького село стало власністю графа Машинського. З 1891р. користувачем села був пан Юркевич. В 1825р. була збудована церква, а в 1860 приходська школа. На період Великої Жовтневої революції власниками села були зять Юревича пан Городянський і помічник Грушевський. В селі нараховувалось 497 бідняцьких, 76 середняцьких та 27 куркульських господарств.В 1910р. в школі було 3 групи учнів і два вчителі, завідував школою піп. В 1915р. була збудована школа. Завідуючим школи був Макарчик Йосиф Кирилович. Навчалось в школі 69 учнів.

По перемозі Великої Жовтневої революції село стало міняти обличчя та набувати нового змісту існування і діяльності.

На початку грудня 1917р. в селі вперше створено орган самоврядування – сільську раду. Першим головою був Безкревний Іван Костянтинович, секретарем Кабан Ной Давидович.

Після 1917р.в країні вирувала громадянська війна. В 1918р. село як і біліша територія України було окуповане австро-німецькими військами в січні 1920р. по звільненні з-під окупації в селі було створено комітет незалежних селян (КНС), він об’єднував 267 бідняцьких господарств на чолі з головою Горбунком Левком Милияновичем, запрацювала споживча кооперації.

В 1923р. в селі було організовано перший Комсомольський осередок.

По закінченні періоду НЕПу розпочалась перебудова сільського господарства. 1930р. знаменний для села тим що була заснована партійна група, яка згодом переросла в парторганізацію. Цього ж року народилася в селі і піонерська організація ім. Леніна. 1930р. – початок масової Колективізації,1931р. – завершення її, результат якої – створення колгоспу ім.Леніна.

1932-1933р.р.- голодним мором пройшлись і по Великій Киріївці. 1935 року в результаті реорганізації було створено в селі два колгоспи – ім.Леніна, ім.Сталіна.

Мирне життя народу нашої країни було перерване віроломним нападом на СРСР німецько-фашистських загарбників. 29 липня 1941р. відійшли за річку Південний Буг. Звільнення прийшло 14 березня 1944р. Загинули на фронтах Другої Світової війни наших односельців.

20 серпня 1950р. колгоспи ім.Леніна, ім.Сталіна було реорганізовано в один.1960р. колгосп очолив Полій Василь Васильович. Наступні роки – то роки активного високого зростання добробуту села, розгортання будівництва колгоспних ферм, сільської ради, будинку культури, торгового центру, дитячих ясел та ін.

4 січня 1967р. колгосп очолив Зогоруйко Анатолій Григорович. При його головуванні це були найкращі роки в розвитку сільського господарства села, в зростанні добробуту колгоспників аж до нової хвилі реформування системи сільського господарства, в середині 90-х років минулого століття. Майже в кожній колгоспній сім’ї появились телевізори, побутова техніка, автомобілі. Багато односельців за багаторічну працю і здобутки були відзначені урядовими нагородами-орденами і медалями, а голова колгоспу Зогоруйко А.Г.- золотою зіркою Героя Соціалістичної Праці колгоспу «Маяк» було присвоєно звання колгосп високої культури і землеробства.

1996р. створено СФГ «Колос» - Сінолуп М.К.

1996р. створено СФГ «Надія» - Кузменецький.

2002р. створено ПП «Гарант» - Дячок – а в 2008 році завершене процес банкрутства та ліквідацію ПП «Гарант» і АПП «Маяк».

З в’язку з тим на території Великокиріївської ради базового господарства не має.

Власниками земель і земельних паїв є два орендатори Устя і Жорняки.

<b>Еко-музичний благодійний фестиваль «SKYLINE»</b><br />15 та 16 липня острів Анталька с. Флорино перетворився на зону стильної музики і відпочинку під відкритим небом. Адже...
<b>Керівництво району перевіряє роботу організацій на території міста</b><br />Голова Бершадської райдержадміністрації Олександр Снігур та голова районної ради Михайло Бурлака 1 лютого 2012 року...
<b>Новий герб і прапор міста</b><br />Сесія міської ради затвердила герб та прапор міста, які розроблені на основі місцевих історичних джерел та пам’яток з...
<b>ДЖУЛИНКА</b><br />Вважається, що назва села походить із татарської мови. Це слово &quot;джуя&quot; означає сміливий, хоробрий. Так...
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Велика Киріївка
Куліш Михайло Тарасович (1925) 1925 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 05.06.44. Похов. с. Бахна, Ясський пов., Румунія.

Допомога робітничих колективів прискорила відродження сільськогосподарського виробництва, сприяла підвищенню культури землеробства. Читати далі »

Про село Велика Киріївка
Новини села Велика Киріївка всі новини...»

ВЕЛИКА КИРІЇВКА - Сторінка села Велика Киріївка. Новини Великої Киріївки, фото, Все про Велику Киріївку - www.bershad.ua
    . Приймаю свіжий лист іван-чаю у період цвітіння.
    12.05.2018(097) 360-99-31
    .Познакомлюсь с порядочн.музчиной для серьезн.отн.Симпатичная, хазяйка.0970520649.Звонить после 19.00 г. Гайворон.
    11.05.2018(097) 052-06-49
    . Шукаю роботу! Є власний автомобіль на диз.п , за кермом понад 18 років, також великий досвід роботи в сфері торгівлі. тел.0677125499 Людмила.
    07.05.2018(097) 936-06-30
    . Продам дом. Заходи и живи. село Баланивка 22 сотки. Ремонт. Два вида отопления. Электро(3 фазы) и Твердотоплевный. 32000$
    27.03.2018(097) 550-70-64
    Продам квартиру в районі Поле чудес ціна договірна