Інклюзивне навчання

 • Подобається2Не подобається
 • 21 Квітня 2013, 19:33

Сьогодні питання навчання дітей, які мають порушення психофізичного розвитку, є одним із найактуальніших в освітній галузі. Це пов’язане, насамперед, з тим, що кількість дітей, які мають обмежені можливості здоров’я, щороку зростає. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, лише 20% народжених дітей умовно вважається здоровими, інші – або страждають порушеннями психофізичного розвитку, або перебувають у стані між здоров’ям і хворобою.

Визнання прав такої дитини, її інтересів, потреб, надання допомоги у процесі соціалізації та вибору професійної діяльності є дуже важливим на сучасному етапі розвитку освіти. Тому неабиякого значення набуває інклюзивне навчання, що передбачає спільне перебування дітей із порушеннями психофізичного розвитку з їх здоровими однолітками.

В основу інклюзивної освіти покладена ідеологія, яка виключає будь-яку дискримінацію дітей, забезпечує однакове ставлення до всіх, але створює спеціальні умови для дітей з особливими потребами.

Слід зазначити, що включення таких дітей у загальноосвітній простір не відбувається автоматично. Це ціле - спрямований і систематичний процес, який потребує обережного впровадження та контролю, передбачає серйозну і виважену підготовчу роботу. Насамперед, створення позитивних психологічних умов для включення, адаптацію фізичного середовища, адаптацію матеріалів, розвивальних програм.

Так, нещодавно з метою формування вміння забезпечити позитивний психологічний клімат в умовах впровадження інклюзивного навчання, районною психологомедико-педагогічною консультацією (ПМПК) на базі РМК було організовано семінар для працівників психологічної служби навчальних закладів району на тему «Інклюзивна освіта – шлях до рівних можливостей» (на знімку).

Адже саме практичний психолог і соціальний педагог сприяють розвиткові соціальних умінь особливих школярів, а також надають належну психологічну підтримку сім’ям дітей, їхнім рідним і вчителям, допомагають долати складні життєві ситуації.

Перебуваючи вдома або в спеціалізованій школі, діти не отримують необхідних знань, умінь та навичок, що сприятимуть саморозвитку, самореалізації, самовдосконаленню в подальшому дорослому житті. Крім того, вони виявляються непідготовленими до життя у незахищеному середовищі, яке не пристосоване до їх особливих потреб, мають низький рівень соціалізації та соціальної адаптації, не вміють спілкуватися з незнайомими людьми.

Вирішальне значення у підготовці умов для включення має створення партнерських стосунків між педагогами та сім’ями дітей, які мають порушення психофізичного розвитку. Про це в ході семінару розповіла консультант ПМПК, практичний психолог, фахівець із питань девіантної поведінки А.В. Якимишена. Консультант ПМПК, практичний психолог, фахівець із питань інтелектуального розвитку дитини Л.А. Маршалковська акцентувала увагу присутніх на основних завданнях та проблемах психолого-педагогічного супроводу батьків дітей при переході до інклюзивної форми навчання.

Саме співпраця з батьками створює максимум можливостей для успіху і дає повну картину сильних та слабких сторін у розвитку дитини.

Досвідом здійснення корекційно-розвивальної роботи з дітьми з особливими освітніми потребами в умовах впровадження інклюзивної освіти поділилась практичний психолог Шляхівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Л.М. Прокопенко. Адже з грудня 2012 р.

інклюзивне навчання організовано для учня з особливими освітніми потребами саме Шляхівської школи.

Особливу увагу учасників семінару було спрямовано на забезпечення комплексності та наступності психолого-педагогічного супроводу дітей, які мають порушення психофізичного розвитку. Лише партнерство всіх учасників навчально-виховного процесу створює умови для ефективного включення дітей з особливими потребами в освітній процес, сприяє успішному особистісному розвиткові кожної дитини, підготовці її до життя.

Говорячи про інклюзивну освіту, слід зазначити, що це не тільки створення технічних умов для безперешкодного доступу дітей з обмеженими можливостями здоров’я, але й специфіка навчально-виховного процесу, який повинен будуватися з урахуванням психофізичних можливостей особливої дитини. А також якісний психолого-педагогічний супровід дитини з особливими можливостями здоров’я, створення особливого морально-психологічного клімату в педагогічному, дитячому й батьківському колективах, заснованому на прийнятті й розумінні проблем, потреб і сподівань дитини з порушеннями психофізичного розвитку та на бажанні їй допомогти.

Звісно, процес включення дитини з порушеннями психофізичного розвитку в загальноосвітнє середовище потребує ретельного аналізу та має надзвичайно індивідуалізований характер. Починати ж підготовку дітей до спільного навчання потрібно вже зараз, адже від того, як буде суспільство сприймати дитину з особливими потребами, залежить все її подальше життя!

Ольга РОСОЛИК, завідувач районної психолого-медикопедагогічної консультації


Дивіться також в розділі  Освіта і наука
» 01.04.2018 «Щаслива дитина, де дружня родина, міцна Україна» у Бирлівській школі прийшли батьки, бабусі, дідусі, рідні учнів. Їх щиро вітали директор Дмитро Сокур, учителі, школярі. Благочинний району протоієрей Ростислав Процанін подякував колективу за...
» 01.04.2018 * Урок-лекцію «Відомі скрипалі-виконавці» з використанням відеоматеріалів проведено у дитячій музичній школі ім. Р. А. Скалецького за сприяння кіновідеомережі.
» 24.03.2018 Учні загальноосвітніх шкіл нашого району взяли участь у третьому етапі всеукраїнських олімпіад 2017-2018 навчального року.
» 12.01.2018 Із 9 до 31 січня 2018 р. абітурієнти можуть самостійно реєструватися для участі в пробному ЗНО на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти.
» 05.01.2018 Конкурс «Учитель року-2018»
» 05.01.2018 Сумівській школі – дев’яносто
» 15.12.2017 У чиїх руках доля коледжу?
» 11.12.2017 «Сонечку» – п’ятдесят!
» 10.11.2017 Новини освіти коротко
» 04.11.2017 Університет третього віку
Всі статті розділу Освіта і наука »
Цікаві фото
4 фото   
<b>Футбол</b><br />Футбольна команда району завершила участь в футбольних іграх першості області сезону 2011-2012 років. Завдяки тому,...
4 фото   
<b>Сонячне село</b><br />У день 80-річчя з дня народження Федора Михайловича Кавуна у селі відбулася презентація унікального фотоальбому,...
13 фото   
<b>Естафета визволення</b><br />16 березня 2009 року у м Бершаді відбувся урочистий мітинг- реквієм та святковий концерт з нагоди передачі естафети...
3 фото   
<b>Це свято не затьмариться в віках...</b><br />14 березня 1944 року на землю Бершадщини прийшло радісне свято - визволення рідної землі від поневолення військами...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Устя
Мосендз Микола Карпович (1895) 1895 р., українець. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.01.45. Похов. с. Ольдржиховіци, Чехо-Словаччина.

З історії Бершаді
Прославив земляків подвигом П. І. Миколаєнко. В одному з жорстоких боїв він, командир роти 134-го танкового полку, особисто знищив кілька танків противника, забезпечивши виконання бойового завдання. За цей подвиг йому присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Його ім'ям названо одну з вулиць. Читати далі »Останні новини

Інклюзивне навчання - Новини освіти та науки м. Бершаді та району - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
 • Продам хату в с. Лicниче(80соток). Цiна договiрна.
  Продам хату в с. Лicниче(80соток). Цiна договiрна.
  21.08.2019(097) 935-72-87
 • Продам Бджiл: Бджолопакети, плiдних Бджоломаток; доннi Пилкоуловлювачi для вуликiв; Бджолиний пилок та iн.
  Продам Бджiл: Бджолопакети, плiдних Бджоломаток; доннi Пилкоуловлювачi для вуликiв; Бджолиний пилок та iн.
  03.05.2019(099) 605-35-15
 • Продається будинок з газом і усіма прибудовами (криниця, два хліви, кухня літня з газом, погріб, курятник, садок, квітник, склад) город 25 соток до центру 5 хв. с.Чернятка ціна 2800 доларів.
  Продається будинок з газом і усіма прибудовами (криниця, два хліви, кухня літня з газом, погріб, курятник, садок, квітник, склад) город 25 соток до центру 5 хв. с.Чернятка ціна 2800 доларів.
  14.03.2019(096) 857-99-62
 • продам будинок с. Хмарівка газ, капітальні прибудови земельна ділянка 40 соток, гарне місце
  продам будинок с. Хмарівка газ, капітальні прибудови земельна ділянка 40 соток, гарне місце
  10.11.2018(096) 110-73-20
 • втрачено сертифікат серії ВН 0235449 виданого Бершадською РДА на право на земельну частку(пай) на імя Корнійчука В.І.
  втрачено сертифікат серії ВН 0235449 виданого Бершадською РДА на право на земельну частку(пай) на імя Корнійчука В.І.
  19.10.2018(097) 210-13-28
Всі оголошення Розмістити оголошення