Подвиг матері

 • Подобається6Не подобається
 • 5 Березня 2010, 00:24

На знімку: Марія Анатоліївна та Анатолій Авксентійович Товмаченки з дітьми та внуками. Фото Павла БАЙДАЛЮКА.

Вона звернула увагу на нього ще тоді, коли Анатолій, який вже закінчив школу, у якійсь справі прийшов до директора. Та що йому, вже дорослому парубкові, до якоїсь третьокласниці! Через кілька років разом з іншими дівчатками-підлітками ходила до ворожки, аби та розповіла, яка кого чекає доля. Нині про дитячі враження від відвідування тієї жіночки й не пам’ятає, то вже подружки розповіли їй, нібито карти лягли так: буде в Марійки чоловік, який перебуватиме на висоті, а ще подарує їй доля багато дітей… Можливо б, і забулося оте пророцтво, якби не здійснилося повністю. Лише пізніше, вже коли прожили у парі багато років, коли з’являлися на світ їхні діти, вона зрозуміла глибинну суть отого, на перший погляд примітивного, ворожіння.

…Анатолій все-таки звернув увагу на Марію. Вже коли відслужив у війську, прийшов у сільську бібліотеку, де вона працювала. Вже не пам’ятає, яка книжка йому була потрібна, та запала йому в душу невисока на зріст, гарна і проворна односельчанка. Почали зустрічатися.
Цілий рік приглядалися одне до одного, а потім одружилися. Тоді, на початку сімдесятих, нелегко було молодій родині – заробітків електрика Чернятської ГЕС і бібліотекарки не вистачало, тому перейшов Анатолій у маньківський колгосп, де також трудився за фахом.
Будівництво власної оселі розпочали із спорудження літньої кухні, далі стяглися на хату – не гіршу, ніж у інших жителів бригадного Шумилова. Отак потроху звивали своє гніздечко, щось допомагали батьки, а більше докладали власних зусиль.
А тим часом на світ, як пташенята, з’являлися діти – Василь, Тетяна, Володимир, Ольга, Галина, Людмила, Григорій, Наталя, Олег... Діти зростали здоровими, лише один раз горе завітало в родину, коли дев’ятимісячним помер синочок Сашко.
…Кожна дитина – це радість, щастя і переживання батьків. Довелося немало труднощів пережити. Та ніколи ніхто не чув нарікань від сім’ї Товмаченків. Жили, як усі, ростили дітей у любові і праці. Якихось особливих рецептів виховання не мали.
Старші діти опікувалися меншими, всі разом з ранніх літ привчилися шанувати батьків. Досить тільки сказати, що діти до тата й мами звертаються на «ви», що не завжди можна зустріти у нинішніх родинах.
Як жила-виживала сім’я?
На це запитання Марія Анатоліївна та Анатолій Авксентійович майже в один голос відповідають:
– Не можемо зараз навіть пояснити. Ми не з тих, хто ходить і просить.
Все відбувалося ніби само собою. До того ж, практично не зверталися за допомогою в колгосп чи сільську раду навіть тоді, коли будувалися чи копали криницю. Але й від того, що їм пропонували, не відмовлялися. Колгосп що - кварталу виділяв по три кілограми круп, цукру, олії… Крім того, рішенням правління Товмаченки були звільнені від плати за перебування у дитсадку трьох старших дітей.
Виручало та й зараз виручає підсобне господарство.
Зрештою, яке воно підсобне, коли в сучасних умовах це практично основний дохід селянина? Всі змалечку привчені трудитися, тож робота на городі чи «вправляння» біля худоби для них у радість.
Бо знають, що від цього залежить їхнє життя. Родина завжди утримувала корову (були часи, що й дві), вигодовувала телят. А ще ж свині, кури, індики – без цього селянину важко було вижити в усі часи. Старші хлопці вже в дитинстві заробляли свої гроші, пасучи корови, дівчатка також не сиділи без діла, вибавляючи своїх меншеньких братиків і сестричок. На городі, якого мали у різні часи від одного до півтора гектарів, працювали ж усі. При цьому всі непогано навчалися в школі, росли чемними і вихованими дітьми.
Нині більшість дітей уже дорослі, деякі заміжні й одружені (у старших Товмаченків уже одинадцять онуків).
Та все ж батьківська хата притягує всіх, мов магніт.
Тому й збираються в тата й мами частенько, приносять і привозять онуків, і не тільки гостюють, а й допомагають батькам. Біля них проживає лише один син – Григорій.
Так вийшло, що працював трохи у позавідомчій охороні, але після скорочення залишився безробітним. Олег навчається у Дніпродзержинську на електротехніка, Наталя здобуває фах кухаря в Заболотненському училищі.
Старші ж мають свої сім’ї, єдине радує батьків, що недалеко від рідного дому.
Як Марії Анатоліївні та Анатолію Авксентійовичу живеться зараз, коли стали пенсіонерами? Розповіли про те, що не залишилися байдужими до життя громади – чоловік нині виконує обов’язки паламаря в церкві, дружина там касиром. А ще вона незамінна кухарка на сільських весіллях, випікає також чудові короваї. Пенсія її разом з доплатами складає всього 1150 гривень. Як на нашу думку, замало для жінки, яка виростила дев’ятьох дітей, та вона ні на кого і ні на що не нарікає. Навпаки, дякує багатьом людям, які свого часу допомагали їм у скрутні хвилини. З теплотою згадують Товмаченки колишнього очільника області Юрія Івановича Іванова, який виручив тоді, коли у важкому стані після пологів перебувала дочка Таня.
Вдячні і лікареві від Бога Ганні Савівні Ганській, іншим медикам.
Недавно Марії Анатоліївні присвоєно високе звання матері-героїні. Односельчани вважають, що це зроблено запізно. До того ж, Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей», який набрав чинності з 1 січня цього року, поки що не діє через відсутність бюджету. Та якби й діяв, то чим би могли скористатися Товмаченки? Позачерговим наданням з житлового фонду соціального призначення житлових приміщень? Сплатою половини вартості за користування житлом, комунальними послугами, за паливо, збільшенням тривалості відпусток? Безкоштовним проїздом усіма видами міського транспорту? Можливо, скористаються правом на безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів та ще деякими пільгами при умові, якщо буде належне фінансування.
Для родини, яка звикла покладатися на власні сили, все це не має принципового значення.
За словами сільського голови Григорія Вербецького, сім’я Товмаченків – одна з найкращих у селі, вони ніколи не відмовляють людям, коли звертаються до них за допомогою, наприклад, по ремонту клубу чи домашнього електрообладнання. Такі люди – гордість громади, їхнє життя – взірець для інших.
Звичайно ж, під час гостин у цій родині ми не могли не запитати, у чому ж секрет злагоди і любові в сім’ї. Марія Анатоліївна відповіла коротко: – Найперше – взаєморозуміння між чоловіком і жінкою.
Якщо вони одне одного люблять і шанують, то ніякі негаразди їм не страшні. А діти, бачачи такі стосунки, змалечку усвідомлюють, що це – основа, на якій тримається родина. Важливим фактором, що зцементував подружжя, стало для них вінчання. Це зараз цей ритуал став модним, а в радянські часи поєднання двох сердець перед Богом було досить небезпечною справою.
Їх таємно повінчали, та в селі нічого не сховаєш… Марію не звільнили тоді з роботи в ідеологічній установі лише тому, що вона вже була багатодітною матір’ю.
…З часом вона розшифрувала слова ворожки про те, що чоловік перебуватиме на висоті. Ні, це не тільки ті стовпи, на які доводилося йому вилазити під час роботи електриком. Це ще й та висота, на яку він піднявся як чоловік, батько, дідусь. Сам же Анатолій Авксентійович вважає, що його дружина найкраща в світі. А її життя – це подвиг. Подвиг матері.
Федір ШЕВЧУК.


Дивіться також в розділі  Знай наших
» 16.06.2018 14 орденів знайшли своїх героїв. Днями під час чергової поїздки на Схід України до зони проведення Операції об’єднаних сил (ООС) вінницькі та бершадські волонтери доставили на фронт нагороди і гуманітарну допомогу.
» 25.03.2018 У Вінниці пройшли урочистості третього регіонального етапу національного конкурсу «Благодійна Україна», який багато років поспіль проводить Асоціація благодійників України. У рамках заходу «Благодійна Вінниччина-2017» віншували кращих в області...
» 17.03.2018 повернулися благочинний Бершадського району, протоієрей Ростислав Процанін, депутат обласної ради Володимир Зарічанський, Василь Максим’юк та волонтер Аліна Мазур.
» 08.03.2018 Найкраще про підприємство можна дізнатись через людей, які в ньому працюють. На початку весни та напередодні Міжнародного жіночого свята ми знайомимо вас із жінками Вінниччини, які залишилися на малій батьківщині будувати кар’єру та покращувати...
» 13.02.2018 За мужність і відвагу
» 13.02.2018 Від «Надбужанки» – захисникам України
» 20.01.2018 «Кинувшись на рейки, я відштовхнув Віталика, а сам уже відскочити не встиг»
» 06.01.2018 Вітаємо земляка!
» 06.01.2018 Мати - героїня
» 23.09.2017 «Масяня» після весілля знову вирушив на Схід
Всі статті розділу Знай наших »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Підприємці знову мітингують...</b><br />
4 фото   
<b>Проблеми інтегрованого управління природними ресурсами басейну р. Південний Буг</b><br />Південний Буг є найбільшою річкою, басейн якої повністю розташований в межах України і простягається більш ніж на 800...
3 фото   
<b>Війтівка йде в ногу з часом</b><br />13 грудня цього року голова районної державної адміністрації Олександр Снігур з групою спеціалістів відвідав...
2 фото   
<b>Фронтові дороги Олексія Шемішана</b><br />Недавно відзначив свій 89-ий день народження гвардії полковник, голова Всеукраїнської організації інвалідів війни та...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Теофілівка
Медвідь Прокіп Олексійович (1906) 1906 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 10.02.44. Похов. м. Біла Церква, Київська обл.

З історії Бершаді
У квітні—травні 1920 року в районі Бершаді йшли запеклі бої з бандами Тютюнника. В кінці квітня петлюрівці захопили місто і вчинили жорстоку розправу над радянськими людьми. Частини 45-ї дивізії і, зокрема, кіннотники Г. І. Котовського визволили Бершадь від ворогів. Читати далі »Останні новини

Подвиг матері - Бершадщина - перлина поділля - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення