Вінниччина очима редактора: Літинщина

 • Подобається0Не подобається
 • 18 Січня 2012, 09:00


Цього разу керівники комунальних газет усіх районів області відвідали Літинський район, який зацікавив багатьох не лише своєю історією і традиціями, але й дієвим сьогоденням. Тож побачене і почуте з уст керівників району й трудових колективів змусило дещо по-новому глянути на специфіку так званого приміського району, зафіксувати багато корисного і повчального, провести своєрідну аналогію між Літинщиною і Бершадщиною. Адже цим краєм проїздив не раз, однак детально ознайомитися з ним, його людьми, досягненнями і проблемами довелося вперше.

До Літина з Вінниці доїхали за хвилин тридцять і вже у величному триповерховому приміщенні райдержадміністрації та районної ради взяли участь в офіційній зустрічі з владою району, яку, як завжди, провела керівник управління у справах преси та інформації облдержадміністрації С.М. Василюк за активної участі голови обласної організації Національної спілки журналістів України В.М. Паламарчука.

Голова літинської райдержадміністрації В.П. Хімчук, голова районної ради В.В. Гром і Літинський селищний голова А.І. Бичок, а також редактор газети «Літинський вісник» Н.М. Мальченко, розповіли присутнім про район, його населені пункти і трудові колективи, історію і традиції, про знаних людей, здобутки і проблеми, а також про співпрацю влади і газетярів (на знімку).

На території цього району, хоч і меншого за розміром і населенням від Бершадського, розміщено більше населених пунктів – аж 62. Тут діють 8 промислових підприємств, 78 сільськогосподарських та 57 фермерських господарств. У 20 загальноосвітніх школах І-ІІІ ст., 8 – І-ІІ ст. і 2 навчально-виховних комплексах навчаються 4705 учнів. Працюють 16 дошкільних навчальних закладів.

Серед відомих культурних комплексів району – краєзнавчий музей імені Устима Кармелюка в Літині та музей письменника М.П. Стельмаха у селі Дяківці.

В ході перебування на Літинщині редакторам було запропоновано цікаву програму – від участі в мітингу до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС до відвідання об’єктів соціальної та виробничої сфери.

Відверто кажучи, в знайомстві з центральною районною лікарнею не вбачав чогось особливого, тим більше, що в Бершадській ЦРЛ скільки завгодно новизни і діянь, які вже знайшли гарний відгук у газетярів та людей в цілому. І все ж побачене в Літинській ЦРЛ, розповідь її головного лікаря С.У. Кобеля (на знімку), вразили тут зробленим – за короткий час було капітально відремонтовано терапевтичне, хірургічне, гінекологічне та приймальне відділення, малу і велику операційні, реанімаційні та маніпуляційні палати, санпропускники. На все це було залучено більше 2 млн. гривень бюджетних та спонсорських коштів, а роботи, особливо з благоустрою, велися методом «народної толоки», де медпрацівники грали головну роль.

Вразили присутніх і відвідини Літинського молокозаводу, де головою правління наш земляк А.Г. Юров. Це підприємство після приходу нового інвестора перебудовано повністю – нині воно переробляє 240-300 тонн молока за добу, тут працюють 480 працівників. Анатолій Григорович розповів (на знімку), що продукція заводу постачається в усі регіони нашої країни, а також в Росію, Казахстан, Польщу і навіть у Японію. Серед 50 найменувань – тверді, а також плавлені та пастоподібні сири, цільномолочна продукція, сухе знежирене молоко та інше. Найсучасніші технології дозволяють максимально зберегти корисні властивості молока.

Серед «родзинок» побаченого тут – щойно завершене спорудження сучасних імпортних очисних споруд, на що витрачено понад 8 млн. гривень. Це одне з перших на Україні запровадження такої новітньої технології очистки стоків молокопереробного підприємства.

Зацікавив мене, як і всіх моїх колег, молочнотоварний комплекс ПАТ «Племзавод «Літинський». Для відвідування ферм нам ще при вході видали поліетиленові бахіли – санітарно-епідеміологічні норми тут витримуються сповна. На його реконструкцію і будівництво за два роки використано майже 100 млн.

грн. і заплановано на виході утримання 2,5 тис. корів. Нині тут 470 корів, всього до тисячі голів ВРХ, працює 36 чоловік, молоко збирається і передається по закритій системі. Характерно, що використовують тут не імпортні, а брацлавські доїльні установки.

Голова правління цього сільгосппідприємства О.П. Олексюк розповів, що вони займаються тільки тваринництвом, а продукцію рослинництва для утримання тварин закупляють у сусідів. Це вигідніше. До речі, все молоко звідси відправляється для подальшої переробки на Бершадський молокозавод (?).

Запам’ятався і оригінальний типовий ангар, де утримують в клітках на повітрі маленьких телят, застосовуючи оригінальне їх випоювання (на знімку). Молочне вигодовування триває тільки 45 днів, а далі – спеціально розроблені раціони.

В числі новостворених сучасних підприємств на Літинщині і ТОВ ВП «Маріо», яке виробляє водяні й електричні рушникосушарки з італійських нержавіючих труб різного діаметру (на знімку).

Вони також експортуються і за кордон – в Росію, Молдову, Польщу, Швецію, Прибалтійські країни. Це підприємство не лише створило нові робочі місця й відраховує значні суми до бюджету, але й опікується дітьми-сиротами, малозабезпеченими сім’ями.

Побували ми того дня і в Літинському спорткомплексі, де працює дитячо-юнацька спортивна школа, в якій займаються 424 учні. Вразили тут не лише чудовий спортзал і робота багатьох секцій, а, насамперед, плавальний басейн. Ніколи не думав, що у Літині він є, адже в Бершаді про це ще навіть не говорять.

Причому, Літинський басейн три роки тому, після його тимчасової консервації, районній владі і спонсорам вдалося відновити, і нині він працює не лише для дітей за мізерну плату, але й для дорослих.

Взагалі-то відвідини Літинщини запам’яталися, насамперед, процесами відновлення багатьох галузей виробництва, поступовим розвитком об’єктів сільського господарства, промисловості і соціальної сфери шляхом серйозного залучення інвесторів та спонсорів.

Павло БАЙДАЛЮК


Дивіться також в розділі  Цікаво
» 17.06.2018 Амброзія полинолиста – однорічна яра рослина, що схожа на коноплю, за розміром і формою нагадує полин гіркий (звідки і назва – полинолиста). За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 22,5 метра, а коріння заглиблюється до 4 м. Стебло і...
» 02.04.2018 Сьогодні розповім про тополю. Відомо близько 150 видів тополь. Із них в Україні – 11. Найпоширеніші в нас – тополя тремтяча або осика, чорна або осокір, пірамідальна або колоновидна. Цю тополю ще називають італійською. Виростає у висоту до 40 метрів.
» 01.04.2018 Подорожчання передплати на друковані періодичні видання з 1 липня цього року, схоже, все-таки відбудеться. Національний оператор поштового зв’язку «Укрпошта» (читай – монополіст у сфері організації передплати на газети і журнали) підвищує розцінки...
» 01.04.2018 на ринку та в магазинах м. Бершаді станом на 27 березня 2018 р. (грн. за кг, літр)
» 01.04.2018 Царський посуд і ціпок від письменника
» 01.04.2018 Як Василь Гордійович вибився у люди
» 16.03.2018 Кількість населення у районах і містах області
» 03.03.2018 Лелека щастя принесе
» 12.02.2018 Водії! готуйте кошти на нові аптечки
» 29.01.2018 Замітки з історії Бершаді
Всі статті розділу Цікаво »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Паньковецький Сергій – призер чемпіонату України</b><br />Учень Бершадської школи №1 Паньковецький Сергій в черговий раз показавши відмінні результати на республіканських...
11 фото   
<b>Літо</b><br />
3 фото   
<b>Звітний концерт</b><br />29 квітня о 16 годині у актовій залі Бершадської дитячої музичної школи ім. Р. Скалецького відбувся звітний концерт...
4 фото   
<b>Найбільше наше багатство</b><br />Минулої суботи у районному будинку культури відбулися урочистості з нагоди Дня працівників сільського господарства....
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Кидрасівка
Баранюк Олексій Маркович (1903) 1903 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 1944 р.

З історії Бершаді
Проведені заходи сприяли кращій організації праці в сільському господарстві, піднесенню творчої ініціативи трудівників. Колгоспник артілі ім. Ворошилова С. Плахотнюк сконструював ручний підживлювач, який був прийнятий обласною комісією і рекомендований для використання всіма колгоспами. З року в рік зростала врожайність колгоспних ланів, підвищувався добробут трудівників. Збільшувалась... Читати далі »Останні новини

Вінниччина очима редактора: Літинщина - Все цікаве про Бершадь і не тільки - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
 • Продам хату в с. Лicниче(80соток). Цiна договiрна.
  Продам хату в с. Лicниче(80соток). Цiна договiрна.
  21.08.2019(097) 935-72-87
 • Продам Бджiл: Бджолопакети, плiдних Бджоломаток; доннi Пилкоуловлювачi для вуликiв; Бджолиний пилок та iн.
  Продам Бджiл: Бджолопакети, плiдних Бджоломаток; доннi Пилкоуловлювачi для вуликiв; Бджолиний пилок та iн.
  03.05.2019(099) 605-35-15
 • Продається будинок з газом і усіма прибудовами (криниця, два хліви, кухня літня з газом, погріб, курятник, садок, квітник, склад) город 25 соток до центру 5 хв. с.Чернятка ціна 2800 доларів.
  Продається будинок з газом і усіма прибудовами (криниця, два хліви, кухня літня з газом, погріб, курятник, садок, квітник, склад) город 25 соток до центру 5 хв. с.Чернятка ціна 2800 доларів.
  14.03.2019(096) 857-99-62
 • продам будинок с. Хмарівка газ, капітальні прибудови земельна ділянка 40 соток, гарне місце
  продам будинок с. Хмарівка газ, капітальні прибудови земельна ділянка 40 соток, гарне місце
  10.11.2018(096) 110-73-20
 • втрачено сертифікат серії ВН 0235449 виданого Бершадською РДА на право на земельну частку(пай) на імя Корнійчука В.І.
  втрачено сертифікат серії ВН 0235449 виданого Бершадською РДА на право на земельну частку(пай) на імя Корнійчука В.І.
  19.10.2018(097) 210-13-28
Всі оголошення Розмістити оголошення