Флоринське озеро – пам’ятка природи

 • Подобається0Не подобається
 • 13 Січня 2018, 09:00

У Вінницькому обласному виробничому управлінні по меліорації і водному господарству у фактичного користувача Флоринської сільської ради зареєстровано три ставки. Найбільший із них – флоринський (2,8 га) біля Зеленого Гаю.

Ставом його було названо з відома місцевих органів влади – як районної, так і сільської.

Виникає питання: чому це став? Це ж озеро!

Інформую читачів, що «став – це штучно створена водойма, що містить 1 млн. кубічних метрів». А озеро – це «природна западина суші, заповнена прісними або солоними водами».

Відтак, із цього виходить, що ця флоринська водойма є не ставом, а природним озером. Це не штучна водойма, бо ніхто з людей не споруджував греблю, щоб зробити став.

І ніхто не може випустити з нього воду. Коли, при будівництві сучасного мосту з Бершаді на Бирлівку, бершадське верхнє водосховище було приспущене, то флоринське озеро залишилось, і тільки рівень води був десь на метр нижчим. Ця водойма є природною.

Тут, можливо, була велика ущелина. Протягом багатьох років вона замулювалась стічними водами флоринських вулиць. Таких, як Гірська, Маріяшівка, Зеленогайська та річкою Дохною. І до цього часу замулюється.

У це озеро впадає річка Дохна, а витікає з нього вода двома малими протоками, які впадають в річку Берладинку.

Між іншим, Берладинка довша за Дохну на 15 кілометрів, і басейн Берладинки більший, ніж у Дохни, в два з половиною рази.

Цікаво, що флоринські люди в ХІХ столітті називали річку Дохну Биком, про це писав Ю. Сецінський у своїй книзі «Приходы и церкви Подольской епархии» (1901 р.).

Чому Биком? Відповідь дуже проста. Водойма – голова бика, який двома «рогами» (протоками) пускає воду в Берладинку, утворивши природний острів, який у народі називають Анталькою. А лівий «ріг» називали ще «чортовим». Коли підняли рівень води в бершадському верхньому водосховищі, то піднявся він і в флоринсь кому озері десь на сантиметрів 40-50.

Нинішній парк на Антальці закладений у 1969 році до сторіччя з дня народження Леніна, яке відзначалося в 1970-му.

Перші десять років доглядав його агроном-пенсіонер Станіслав Каєтанович Лук’янов.

А до 1969-го флоринський колгосп ім. Димитрова вирощував там кавуни. У ХV i XVI століттях тут проходила дорога з Ободівки до Бершадської фортеці, яка була розташована на правому березі річки. І дорога з Зеленого Гаю до міста йшла по березі цього озера, а не там, де зараз. Через цей острів можна було проїхати возами навіть без містків. І вже набагато пізніше виникла потреба будувати міст на мiсці нинішнього з Бирлівки на Бершадь, бо місто вже будувалось на лівому березі після спалення фортеці у 1617 році.

А от П’ятківка була п’ятою бика. Можливо, звідси пішла назва села. Бо слово П’ятківка утворене від слова «п’ята», а не від слова «п’ять» (п’ять хат і т.д.). Якби слово П’ятківка було утворене від слова «п’ять», то логічно село називалось би П’ятьківка, а не П’ятківка.

У Ю. Сецінського село називалось Фльорина, а не Флорино. Старші люди й досі пам’ятають цей варіант слова, що був змінений у шістдесятих роках ХХ ст.

Флоринське озеро – унікальне. Воно, можливо, єдине природне озеро в нашій області.

Нині на Вінниччині утворилось декілька штучних озер у кам’яних кар’єрах, у тому числі два в Бершаді – на Жорняках і Воронах.

У флоринському озері різноманітний рослинний і тваринний світ. Від озера до Глинського – велика заболочена місцевість із різним видами дерев, утворена річкою Дохною. Це місце, де гніздяться дикі гуси і качки. Тут ідеальні умови для них. А підводний світ озера ще потребує вивчення. На його березі збереглось 33 італійських тополі, посаджені ще в другій половині XVIII ст., коли Бершадь і Флорино належали Потоцьким.

Якби бершадські краєвиди з озерами і лісами зняти з вертольота на плівку з висоти пташиного польоту, то це можна було б показувати по центральному телебаченню України в програмі «Моя країна». Це – краса Південного Поділля.

Мабуть, пора вже визнати флоринський став озером і пам’яткою природи та зареєструвати в природно-заповідному фонді Вінницької області, тому що це утворення має природоохоронне, наукове, естетичне і пізнавальне значення та потребує збереження.

Олександр ДЬОМІН, учитель ЗОШ №1, краєзнавець.


Дивіться також в розділі  Цікаво
» 17.06.2018 Амброзія полинолиста – однорічна яра рослина, що схожа на коноплю, за розміром і формою нагадує полин гіркий (звідки і назва – полинолиста). За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 22,5 метра, а коріння заглиблюється до 4 м. Стебло і...
» 02.04.2018 Сьогодні розповім про тополю. Відомо близько 150 видів тополь. Із них в Україні – 11. Найпоширеніші в нас – тополя тремтяча або осика, чорна або осокір, пірамідальна або колоновидна. Цю тополю ще називають італійською. Виростає у висоту до 40 метрів.
» 01.04.2018 Подорожчання передплати на друковані періодичні видання з 1 липня цього року, схоже, все-таки відбудеться. Національний оператор поштового зв’язку «Укрпошта» (читай – монополіст у сфері організації передплати на газети і журнали) підвищує розцінки...
» 01.04.2018 на ринку та в магазинах м. Бершаді станом на 27 березня 2018 р. (грн. за кг, літр)
» 01.04.2018 Царський посуд і ціпок від письменника
» 01.04.2018 Як Василь Гордійович вибився у люди
» 16.03.2018 Кількість населення у районах і містах області
» 03.03.2018 Лелека щастя принесе
» 12.02.2018 Водії! готуйте кошти на нові аптечки
» 29.01.2018 Замітки з історії Бершаді
Всі статті розділу Цікаво »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Освятили передачі для бійців АТО</b><br />Напередодні свята Христового Воскресіння бершадці, які відстоюють свободу та незалежність України у зоні проведення...
6 фото   
<b>Оновлено медичні заклади</b><br />Минулого тижня одразу у трьох селах району відбулися пам’ятні події, пов’язані із введенням у дію оновлених медичних...
2 фото   
<b>«Карлсони» над містом</b><br />Неабияк дивувалися всі, коли у небі над містом декілька років тому з’явився дельтаплан. В одному з...
6 фото   
<b>Із єврейської історії Бершаді</b><br />Бершадь від самого початку свого існування тривалий час була однією із стратегічних фортець на наших південних...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Поташня
Чагарин Терентій Федорович Українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий.

З історії Бершаді
Своєрідне містечко виникло на колишньому пустирі, де на кошти колгоспів у 1967 році збудовано кількаповерхові навчальні корпуси медучилища з сучасними лабораторіями, гуртожитком та їдальнею. Тут навчаються понад 400 майбутніх фельдшерів те акушерок, які працюватимуть у лікарнях, колгоспних пологових будинках, на медпунктах. Майбутні медики заклали новий парк, посадили тисячі кущів та... Читати далі »Останні новини

Флоринське озеро – пам’ятка природи - Все цікаве про Бершадь і не тільки - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
 • Продам хату в с. Лicниче(80соток). Цiна договiрна.
  Продам хату в с. Лicниче(80соток). Цiна договiрна.
  21.08.2019(097) 935-72-87
 • Продам Бджiл: Бджолопакети, плiдних Бджоломаток; доннi Пилкоуловлювачi для вуликiв; Бджолиний пилок та iн.
  Продам Бджiл: Бджолопакети, плiдних Бджоломаток; доннi Пилкоуловлювачi для вуликiв; Бджолиний пилок та iн.
  03.05.2019(099) 605-35-15
 • Продається будинок з газом і усіма прибудовами (криниця, два хліви, кухня літня з газом, погріб, курятник, садок, квітник, склад) город 25 соток до центру 5 хв. с.Чернятка ціна 2800 доларів.
  Продається будинок з газом і усіма прибудовами (криниця, два хліви, кухня літня з газом, погріб, курятник, садок, квітник, склад) город 25 соток до центру 5 хв. с.Чернятка ціна 2800 доларів.
  14.03.2019(096) 857-99-62
 • продам будинок с. Хмарівка газ, капітальні прибудови земельна ділянка 40 соток, гарне місце
  продам будинок с. Хмарівка газ, капітальні прибудови земельна ділянка 40 соток, гарне місце
  10.11.2018(096) 110-73-20
 • втрачено сертифікат серії ВН 0235449 виданого Бершадською РДА на право на земельну частку(пай) на імя Корнійчука В.І.
  втрачено сертифікат серії ВН 0235449 виданого Бершадською РДА на право на земельну частку(пай) на імя Корнійчука В.І.
  19.10.2018(097) 210-13-28
Всі оголошення Розмістити оголошення