За рядками спогадів Марії Собанської

 • Подобається0Не подобається
 • 20 Січня 2018, 09:00

У своїй книзі вона більше описує Сумівку, бо там був їхній маєток. Але дещо згадує і про Бершаду (Бершадь). Наводжу невеликий переклад із книги Марії Собанської (переклав Тарас Морочинський).

«Раз на тиждень ми їздили в костьол в Бершаду за 18 верст від Сумівки. Там була гарна каплиця із стелею, розмальована хорошим італійським малярем. Бершада належала Юревичам. Жив там у цей час пан Фридерик Юревич із дружиною.

Бершада була частиною маєтку Устя, який був частиною маєтку Шембеків.

У першій половині XIX ст. Шембеківна вийшла заміж за Петра Мошинського, який довго був у засланні в Сибіру.

Через 20 років (з інших джерел відомо, що Петро Мошинський перебував у засланні 12 років. – Ред.), які за царських часів звільняли від шлюбної обіцянки, пані Мошинська познайомилась із військовим Юревичем і пішла за нього, будучи переконаною, що її чоловік уже мертвий.

Я познайомилася з сином Юревича Мечиславом, який одружився з італійкою Россі.

Вони мали декілька дітей: вищеназваного Фридерика, Мечислава і Казиміра та три дочки: Марію, яка через 20 років перебування в пласторі померла, пані Вішньовську і Юзефу Городинську, що жила з чоловіком у Киріївці недалеко від Бершаді. Всі вони були італійського типу – великі носи і чорне волося.

Пан Мечислав був досить освічений, любив астрономію. Розповідав цікаві речі.

Уся ця бершадська компанія спочатку була мені чужа.

Фридерик був старшим товаришем мого чоловіка з Тернополя з Єзуїтської колегії, але не було між ними великої симпатії, тому ми там бували нечасто.

Палац у Бершаді був гарний, стояв над великим ставком із великою кількістю лебедів. Гарно було, коли пані Фридерикова ставала на березі та кликала лебедів і годувала їх. То була дорога розвага, яка вимагала багато вівса, але й пуху мала також багато.

На ставку був острів, а на ньому багато дерев. За переказами, там ховався декілька років ведмідь.

Фридерик Юревич дуже любив коней, а після революції (1905 р. – Ред.) був організатором кінних змагань.

Стадо з Бершаді особисто переганяв до Варшави. Він один із перших на Поділлі мав автомобіль.

З часом я подружилася з його жінкою Зосею, а по другій світовій війні часто бачилася з нею в Міланувці (біля Варшави). Вмерла в Міланувці в бідноті і самотньою.

Ніхто з родини Юревичів вже не живе.

Ще мушу повернутися до історії Петра Мошинського, який після заслання повернувся до жінки і застав її зв’язаною з Юревичем. Він одружився з пані Маліновською і мав три дочки: Пусловську, Ростворовську і Терлецьку. Про Петра Мошинського як засланого, багато написано. Згадувала про нього моя бабуся Ксавера Грохольська в своїх спогадах як давнього знайомого.

Пишучи про Бершаду, Юревичів, треба згадати про другу садибу цієї родини Рашків, власником якого був Павло Юревич, двоюрідний брат Фридерика. Павел, який виховувався у Франції, був одружений з Елізабетою Воронецькою. Приїхав на Поділля прийняти маєток, а в ньому новозбудований палац (архітектор Ліпковський).

Палац стояв на високому березі Дністра – 40 м. На другому боці річки була широка рівнина. Ми там були під осінь разом із сім’єю Фридерика на його автомобілі.

Перед початком війни 1914 р. панство Юревичів, переїжджаючи до Варшави, продало нам Бершаду в кредит. Бершада разом із Флорином була гарним маєтком із лісом і паровим млином.

Цей продаж не приніс Юревичам того, на що розраховували, бо війна і революція відрізала нас від світу.

Пишалися ми з чоловіком покупкою, але недовго.

У жовтні 1903 року вирішили зробити конференцію св. Вінсента, аби зацікавити місцевих до суспільної праці та усвідомлення її користі.

Зібрали кілька панів у Бершаді та заохотили їх до помочі бідноті містечка. То був початок пізнішого офіційного товариства.

На ті часи губернатор Поділля Ейлер затвердив 9 таких товариств доброчинності. Така діяльність дозволила утримувати дев’ять шкіл.

Школи були неофіційними, бо викладалося у них польською мовою. Я мала честь бути обраною директором цього товариства в Бершаді.

Дружина лікаря Брилінського була бухгалтером і секретарем, дуже добре справлялася зі своєю роботою. На жаль, не запам’ятала місцевості, де ці школи були. Але пам’ятаю, що вони були в Бершаді, М’ястківці, десь на околиці Крижополя і в Ободівці. Про Ободівку можна писати більше, бо там зустріла повне нерозуміння. Навіть ксьондз був проти такої школи, але разом набралося 20 дітей, і почалася робота. В М’ястківці школа маскувалася під швейну фабрику, а також ходили по хатах і так вчили дітей. Моя приватна школа в Сумівці також добре працювала».

Від себе додам, що в буремні роки революції Марія Собанська разом із трьома дітьми виїхала до Польщі. А в 1919 році більшовики розстріляли її чоловіка Гієроніма Собанського та її найстаршого сина Павла. А вона прожила довге життя і померла в 1975 році.

У попередній публікації про Джоанну (Йоанну) Мошинську я писав, що вона по лінії бабусі Теофілі Потоцької була правнучкою воєводи Київського Станіслава Потоцького і праправнучкою воєводи Київського Йосипа (Юзефа) Потоцького. Оскільки Марія Собанська згадує Мошинську (Джоанну) у своїх спогадах, тому треба сказати, хто була Джоанна Мошинська по лінії діда Августа Мошинського, чия мати Фридерика Августа фон Козель була позашлюбною дочкою польського короля Августа II Сильного і його фаворитки Анни Констанції фон Козель.

Отже Джоанна (Йоанна) по лінії діда була правнучкою графині Фридерики Августи фон Козель і праправнучкою польського короля Августа II Сильного та його фаворитки Анни Констанції фон Козель.

Король Август II Сильний дав своїй позашлюбній дочці і її потомству графський титул.

Олександр ДЬОМІН, учитель ЗОШ №1, краєзнавець, м. Бершадь.


Дивіться також в розділі  Цікаво
» 12.02.2018 МОЗ готує нові рекомендації до вмісту аптечок у машинах. Водіям доведеться суттєво оновити їх склад після того, як правила почнуть діяти. Медики запевняють, що це реальні потреби, адже до 80% смертей унаслідок ДТП стаються через надмірну втрату...
» 29.01.2018 У попередніх номерах «Бершадського краю» друкувалися статті краєзнавця Олександра Дьоміна. У розпорядженні редакції є унікальний запис авторства нашого земляка, педагога, історика, літератора Людомира СОБАНСЬКОГО, який народився в Бершаді у 1915...
» 28.01.2018 на ринку та в магазинах м. Бершаді станом на 23 січня 2018 р. (грн. за кг, літр)
» 28.01.2018 Щоб не замерзнути взимку: і одяг, і взуття не повинні щільно прилягати до тіла. Це заважає кровопостачанню й прискорює замерзання. В одязі ви повинні відчувати себе вільно. Між шарами одягу повинна залишатися невелика відстань – повітряний прошарок.
» 20.01.2018 «Там витеплів душею...»
» 20.01.2018 За рядками спогадів Марії Собанської
» 19.01.2018 У гості ходити – й до себе водити…
» 19.01.2018 Якубівські бувальщини
» 13.01.2018 Флоринське озеро – пам’ятка природи
» 12.01.2018 Щоб лунав дитячий сміх в оселях
Всі статті розділу Цікаво »
Цікаві фото
2 фото   
<b>«Карлсони» над містом</b><br />Неабияк дивувалися всі, коли у небі над містом декілька років тому з’явився дельтаплан. В одному з...
3 фото   
<b>Підприємці знову мітингують...</b><br />
4 фото   
<b>Засідання колегії райдержадміністрації</b><br />15 травня 2009 року о 10 год в актовій залі управління агропромислового розвитку відбулося розширене засідання...
9 фото   
<b>Підприємства району</b><br />
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Бершадь
Пустильний Самуїл Волькович (1905) 1905 р., єврей. Кадровий. Військовий лікар 3 р. Загинув 18.03.43. Похов. м. Усть-Іжора, Ленінградська обл.

З історії Бершаді
Виникнення козацтва посилило оборонне значення Бершаді. Ще в першій половині XVI ст. сюди з Поділля і Волині збиралися втікачі, які створювали козацькі загони. Існування «непослушного» населення мало значний вплив на місцеве селянство, яке відмовлялося платити феодальні податки. В матеріалах опису староства 1616 року є відомості, що в південних районах селяни податків не платили. Читати далі »Останні новини

За рядками спогадів Марії Собанської - Все цікаве про Бершадь і не тільки - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продам квартиру в районі Поле чудес ціна договірна
  Продам квартиру в районі Поле чудес ціна договірна
  26.01.2018(068) 589-68-83
 • куплю будинок в районі колосіївка, або по вул. Зарічна, з землею, бажано до річки, розгляну любі варіанти
  куплю будинок в районі колосіївка, або по вул. Зарічна, з землею, бажано до річки, розгляну любі варіанти
  16.01.2018(067) 689-10-56
 • Увага❗️Допоможіть знайти собаку❗️ Пропала собака породи фокстер‘єр! Ввечері 1 січня, місто Бершадь, район «Поле Чудес». Їй 3 роки, окрас з трьох кольорів (білий, чорний та рудий). НА ШИЇ Є РЕМІНЕЦЬ З НОМЕРОМ ТЕЛЕФОНУ! Якщо ви її бачили, або знаєте її місце знаходження, повідомте, будь ласка, про це за номером телефону: 0983708328 Юра. Собака нам дуже дорога, як член сім’ї, тому будь яка інформація про неї буде дуже важливою
  Увага❗️Допоможіть знайти собаку❗️ Пропала собака породи фокстер‘єр! Ввечері 1 січня, місто Бершадь, район «Поле Чудес». Їй 3 роки, окрас з трьох кольорів (білий, чорний та рудий). НА ШИЇ Є РЕМІНЕЦЬ З НОМЕРОМ ТЕЛЕФОНУ! Якщо ви її бачили, або знаєте її місце знаходження, повідомте, будь ласка, про це за номером телефону: 0983708328 Юра. Собака нам дуже дорога, як член сім’ї, тому будь яка інформація про неї буде дуже важливою
  03.01.2018(096) 226-74-95
 • . Куплю кормовий буряк. Ціна договірна.
  . Куплю кормовий буряк. Ціна договірна.
  09.12.2017(097) 348-23-79
 • В ательє потрібна швея з досвідом роботи. Зарплата договірна.
  В ательє потрібна швея з досвідом роботи. Зарплата договірна.
  26.07.2017(095) 744-30-07
 • . ПРОПОНУЮ РОБОТУ ЗАВІДУЮЧОМУ ВИРОБНИЦТВУ НА СИРЗАВОДІ У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛ. ОБОВ'ЯЗКОВИЙ ДОСВІД РОБОТИ ЗАРПЛАТА 15 000 ГРН.
  . ПРОПОНУЮ РОБОТУ ЗАВІДУЮЧОМУ ВИРОБНИЦТВУ НА СИРЗАВОДІ У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛ. ОБОВ'ЯЗКОВИЙ ДОСВІД РОБОТИ ЗАРПЛАТА 15 000 ГРН.
  12.06.2017(067) 466-81-65
Всі оголошення Розмістити оголошення