СУМІВКА


Перша назва - Красний городок. Село було тричі спалене. Назва ймовірно ві слова "сом" або "сум". Засноване 1629 - невдовзі після перемоги українсько-польських військ над Османською імперією (битва під Хотином).

За адмін.поділом 16 ст. Брацлавський повіт 16 ст.
За адмін.поділом 19 ст. Ольгопільський повіт 19 ст.
За адмін.поділом 20 ст. Бершадський район

 1653 - через село проїжджає Патріарх Антіохійський Макарій, про що є згадка в щоденниковому записі його сина.

 Сумівка — село, центр сільської Ради, лежить на правому березі Південного Бугу, за 18 км від районного центру, до залізничної станції Генріхівка — 13 км. Населення — 2834 чоловіка.

Сільраді підпорядковане село Кошаринці.

В селі розташована центральна садиба колгоспу ім. Ілліча. Господарство користується 3807 га землі, в т. ч. орної 3053 га. Виробничий напрям колгоспу — зернові й технічні культури та м'ясо-молочне тваринництво. Завідуючу фермою Н. М. Гонтарук нагороджено орденом Леніна.

Діти жителів Сумівки виховуються і навчаються у яслах, 8-річній школі. В селі є дві бібліотеки, будинок культури, дві стаціонарні кіноустановки, фельдшерсько-акушерський пункт. Виходить багатотиражна газета «Промінь комунізму».

В селі трудяться 52 комуністи й 53 комсомольці.

Перші документальні згадки про село належать до 1629 року.

В 1929 році тут створено перший колгосп «Нива», головою якого обрали двадцятидев'ятитисячника М. І. Лещенка, робітника з Донбасу. Активного учасника боротьби за встановлення і зміцнення Радянської влади на селі П. В. Дроговоза 1929 року обрано членом ВУЦВК. 1937 року в Сумівці було організовано одну з перших у районі жіночу тракторну бригаду, яку очолювала Є. Сташенко.

«Історія міст і сіл УРСР. Вінницька область» Харків, 1972р

Історія села. Місцеві історики і краєзнавці стверджують, що Сумівку було спалено три рази:
- в 1242(43) рр. моноголо – татарськими зайдами;
- в 1905р.- царськими посіпаками;
- в 1920 році –«відважними котовцями.

В 1242 (43) році практично все населення села було вирізане. Разом із селом згинула і стара назва - Красний городок. Вцілілі жителі відбудували село, фортецю, але дали новому поселенню нову назву – Сумівка, яка б нагадувала його жителям про свою трагічну долю.

В бурхливих подіях революції 1905 – 1907 років сумівчани взяли найактивнішу участь. Наприкінці травня 1905 року робітники маєтку магната Собанського оголошують загальний і безстроковий страйк. Хазяїн лютує, погрожує, а тим часом без селянської праці заростають без селянської праці поміщицькі поля. І вже можна підраховувати не прибутки, а збитки. Вони величезні. Проти страйкуючиз власті кидають другунів. Ось що писав у той час начальник жандарсмського управління Подільському губернатору: «Драгуни ріжуть сільську худобу,свиней, овець, домашню птицю івсе, що попадеться під руки січуть шомполами». Робиться це все на догоду і на прохання поміщика.

Вперше радянську владу в селі було проголошено в 1918 році. Село багато разів переходило із рук в руки різних військово – політичних сил. Тут побували і німці, і австріяки, і петлюрівці, і білогвардійці та ін. 20 квітня 1920 року сумівські селяни виступили проти радянської влади, проти грабіжницьких хлібозаготівель, проти сваволі місцевих властей. Для розправи з непокірними прибув сам Г. І. Котовський, а з ним і чисельний загін червоноармійців. І трапилася страшна трагедія: ескадрон Котовського за його ж наказом спалив село. У вогні і диму загинуло 153 жителі. Так вчинила радянська влада за помсту за двох червоноармійців, які займалися в селі справжнім мародерством, пиячили, гвалтували дівчат, і були скарані на смерть на місці злочину. Комбриг Котовський не захотів вислухати делегацію сумівчан, наказав по периметру села зосередити гармати, які після підпалу осель розстрілювали те, що залишилось після пожежі.

В 1929 році в селі було створено перший колгосп «Нива», головою якого було обрано робітника з Донбасу 25-тисячника Лєщенка М.І. В тому ж таки 1929 році активного учасника боротьби за встановленнчя і зміцнення радянської влади на селі Дроговоза П. В. було обрано члено ВУЦВК. Зла доля неначе переслідувала село. В 1932 -1933 роках голодною смертю померло 350 сумівчан. Репресовано і вислано було 23 сім'ї. В 1933 році у Сумівці були випадки людоїдства. Страшні часи – нещасні долі.

В 1937 році в селі була організована одна з перших у районі жіноча тракторна бригада. ЇЇ очолювала Сташенко Є. Сотні сумівчан боронили Вітчизну на полях фронтів Великої Вітчизняної війни, 188 з них загинули. На їх честь в центрі села споруджено пам'ятник.

У 1962  році  у Сумівці зачиняють церкву Покрова Пресвятої Богородиці. У нарисі про громадських лекторів атеїзму с. Шляхова є розділ «Вже не гудуть дзвони». Там вихваляється масове закриття в Бершадському районі храмів, нав’язливі «домашні агітпункти» та ініціативи місцевих властей, спрямовані на створення перепон для релігійних громад. Предстоятеля церкви с. Теофілівка Миколи Ружавського «і сліду немає». Отож зрозуміло, через що в 1960–1962 рр. у 10 селах Бершадського району (Теофілівка, Тирлівка, Чернятка, Шляхова, Кошаринці, П’ятківка, Мала Киріївка, Якубівка, Дяківка, Сумівка) ліквідовано православні громади та закрито храми. Пізніше жіноче населення вчинило опір спробі знесення сумівського храму. Зараз у церкві відновлено богослужіння, зведено іконостас, розписані стелі. Престольне свято - 14 жовтня, день Покрови Пресвятої Богородиці. Настоятель - о. Савва (Московська патріархія УПЦ). Богослужіння правиться винятково церковно-слов'янською мовою. Абсолютна більшість - українці. Поширені прізвища: Підлубний, Мартинюк, Дяченко, Маршук. У корінних сумівців присутній дако-романський та волоський тип облич. Явні впливи румунської народної культури на обряд хрестин, пострижин, тощо. У говірці присутні риси румунської фонетики.

Сьогодні в селі функціонує середня школа, дитячий задок, 2 бібліотеки, сільський клуб, торгівельний комплекс, ФАП, лісогосподарська дільниця – Сумівське лісництво.
      Тривалий час місцеве господарство очолював В. Ю. Судома. 


Дивіться також в розділі  Сумівка
»  Перша назва - Красний городок. Село було тричі спалене. Назва ймовірно ві слова "сом" або "сум". Засноване 1629 - невдовзі після перемоги українсько-польських військ над Османською імперією (битва під Хотином).
»  У північній частині нашого села протікає одна з найбільших річок України - Південний Буг. Буг починається на Подільській височині, на висоті 321 м. над рівнем моря, поблизу міста Холодець Хмельницької області, впадає в Бузький лиман Чорного моря.
»  У наші дні більшість не турбується про те, аби знати свою генеалогію чи минуле рідного краю. Життя стрімко біжить вперед. Інша справа століття XVIII, XIX. Час не поспішав. Вечори при свічках сприяли розлогій бесіді про ближніх і далеких родичів,...
»  Було це дуже давно… Тоді, коли українські селяни були справжніми господарями на своїй землі. Наші предки дуже шанували матінку-годувальницю та Господа Всевишнього. Тому з вірою в душі та з благими помислами вирушали cумівські господарі ниву...
»  Вдовина криниця
»  Макарове джерело
»  Моє село Сумівка
»  Сумівка - Красний городок
Всі статті розділу Сумівка »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Схід села перетворився у зборище неприязні</b><br />На чергові збори громадян прибула з райцентру чимала делегація керівників на чолі з головою райдержадміністрації О.Ф....
2 фото   
<b>Золоту Зірку Героя України отримала дружина Юрія Коваленка</b><br />У ході урочистостей до Дня незалежності України Міністр оборони України, генерал-полковник Степан Полторак вручив...
5 фото   
<b>ПАТ "Бершадьмолоко" - 40 років</b><br />Різне траплялося за сорокалітню історію нашого підприємства. Але більше все ж було, мабуть, добрих справ, які і...
4 фото   
<b>Міжнародний турнір</b><br />Завдячуючи триразовому чемпіону світу, заслуженому майстру спорту А.В. Телятникову, який у Ставках створив чудову...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Сумівка
Павліченко Кирило Терентійович (1900) 1900 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий.

З історії Бершаді
Прикрасилась новими спорудами центральна площа, де височить будинок райкому КП України та районної Ради депутатів трудящих. Окрасою площі є чудовий пам'ятник вождеві трудящих В. І. Леніну. Читати далі »Новини села Сумівка всі новини...»

СУМІВКА - Сторінка села Сумівка. Новини села Сумівки, фото. Все про Сумівку - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • продам будинок с. Хмарівка газ, капітальні прибудови земельна ділянка 40 соток, гарне місце
  продам будинок с. Хмарівка газ, капітальні прибудови земельна ділянка 40 соток, гарне місце
  10.11.2018(096) 110-73-20
 • втрачено сертифікат серії ВН 0235449 виданого Бершадською РДА на право на земельну частку(пай) на імя Корнійчука В.І.
  втрачено сертифікат серії ВН 0235449 виданого Бершадською РДА на право на земельну частку(пай) на імя Корнійчука В.І.
  19.10.2018(097) 210-13-28
 • Потрібні робітники на завод в Польщі. Заробітна плата від 17 тис грн. Наказ 1310 від 10.09.18
  Потрібні робітники на завод в Польщі. Заробітна плата від 17 тис грн. Наказ 1310 від 10.09.18
  24.09.2018(096) 150-62-37
 • Продам будинок с.Війтівка вул. Терешкова,37. будинок з усіма зручностями, а також з усіма прибудовами (гараж, сарай, погріб, свердловина) земельну ділянку 16 соток
  Продам будинок с.Війтівка вул. Терешкова,37. будинок з усіма зручностями, а також з усіма прибудовами (гараж, сарай, погріб, свердловина) земельну ділянку 16 соток
  04.07.2018(067) 384-89-95
 • Продам земельну ділянку м.Бершадь вул.Незалежності,7. А так же червона цегла, панелі перекриття, фундаментні блоки 40.
  Продам земельну ділянку м.Бершадь вул.Незалежності,7. А так же червона цегла, панелі перекриття, фундаментні блоки 40.
  04.07.2018(067) 384-89-95
 • Продам 3-к. Квартиру по вул.Миколаенка,2
  Продам 3-к. Квартиру по вул.Миколаенка,2
  31.05.2018(067) 145-75-04
Всі оголошення Розмістити оголошення