Галина Глущенко - герой праці, народний учитель

 • Подобається0Не подобається
 • 14 Січня 2011 р

Багато років про неї знали в Києві, в усій Україні, а от у рідному районі про Героя Соціалістичної Праці, заслуженого вчителя України (з 2009 року – народного) Галину Євдокимівну Глущенко важко було дізнатися. Про те, що в столиці живе і працює наша неординарна землячка, мені розповів Іван Григорович Павліченко, який ще за радянських часів зустрічався з нею на одному із партійних з’їздів.

Через деякий час з допомогою Інтернету я знайшов координати школи, в якій вона працює, і зателефонував Галині Євдокимівні, попросив її надіслати для своїх земляків якісь матеріали, знімки. Згодом мені надійшла бандероль із чудово виданою книгою «Герої – освітяни і науковці України» (Київ, видавництво «Ґенеза», 2005), в якій вміщено нарис і про нашу знатну землячку.

... У минулому році їй виповнилося вісімдесят, та вона ще й досі працює. Уявіть собі – з 1968 року очолює педагогічний колектив середньої школи № 77 міста Києва (з 1995-го – Кловський ліцей іноземних мов. А взагалі закладові 1 жовтня 2010 р. виповнилося 110 років).

Народилася Галина Глущенко в Кошаринцях. Коли почалася війна, батько і старший брат Василь пішли на фронт, а вони з мамою залишилися на окупованій території. Хоч школа була закрита, дівчинка вчилася самотужки, за підручниками сестри.

З фронту батько прийшов пораненим, а брат не повернувся.

Після закінчення школи вступила вона до Бершадського педагогічного училища, згодом – на філологічний факультет Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка (до речі, першою із села). Вчилася на відділенні логіки, психології, української мови та літератури. Нелегко було сільській дівчині із незаможної родини, тож підробляла прачкою, прибиральницею. Та це не завадило їй із відзнакою закінчити університет.

Починала свій педагогічний стаж у райцентрі Кагарлику – там вийшла заміж за талановитого математика Андрія Арсентійовича Глущенка, там народився син Сашко. У 1959 році сім’я переїхала до Києва, де Галина Євдокимівна почала працювати у сімдесят сьомій школі – спочатку вчителем української мови та літератури, потім завучем, а через кілька років – директором.

Навчальний заклад, який їй пощастило очолити, з часом став однією з найкращих шкіл в Україні. Хоч епоха безкінечних експериментів в освіті починалася ще в ті часи, Галина Євдокимівна, як пише в нарисі про неї заслужений вчитель України, викладач історії Кловського ліцею №77 С.В. Петровська, «спираючись на своє педагогічне та адміністративне чуття, вміла і вміє, попри всю цю чиновницьку лихоманку «згори», віднайти у всіх тих швидкоплинних перебудовах щось раціональне і корисне для учня і для вчителя. Невипадково її школа перетворювалась на еталон навчального процесу. Школа № 77 перемагала в конкурсах і однією з перших в Україні дістала почесне звання «Зразкова школа», яке підтверджувала щороку».

Керівник зуміла зібрати і згуртувати сильний, стабільний педагогічний колектив, висококласних фахівців, відданих справі, а головне – дітям. Напевно, не випадковим є те, що саме в цьому закладі створено єдиний в Україні музей славетного педагога Януша Корчака.

Свого часу тут побував Василь Сухомлинський, який високо оцінив роботу керівника та колективу.

Школа була відзначена Грамотою Верховної Ради, а Галині Євдокимівні у 1975 році було присвоєне звання заслуженого вчителя. Наступного року відзначено орденом Леніна, а в 1982 році присвоєне звання Героя Соціалістичної Праці. На рубежі тисячоліть, у 2000-му, одержала орден Княгині Ольги ІІІ ступеня. А 1 жовтня 2009 року указом Президента присвоєно звання «Народний учитель України».

Та найвищою нагородою для педагога є щира пошана і любов дітей. Ось як вони відповідали на запитання, за що люблять свою директорку і вчительку: «Особисто знає кожного учня… Сувора, але не зла… Вміє зберігати гідність в різних ситуаціях… Вміє пробачати… Не пройде повз дитину, яка плаче… Захищає вчителів від батьків, а дітей від вчителів… Раніше за всіх приходить до школи (о 7-ій ранку!)… Обожнює порядок…».

Майже три десятиліття поспіль Галина Євдокимівна обиралася депутатом Київської міської ради, і як правило, входила до складу комісії з освіти, кілька років очолювала її.

У вітальному листі Головного управління освіти і науки виконкому Київради з нагоди ювілею прославленого педагога відзначається її працелюбність, компетентність, життєва мудрість та активна громадянська позиція, її зусилля по створенню навчального закладу нового типу.

Федір ШЕВЧУК.


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 23.07.2017 Нещодавно поважний ювілей зустрів активний громадський діяч, людина слова та діла, голова Маньківської сільської організації ветеранів Петро Борисович Вращук.
» 18.02.2017 Слова відомої пісні, винесені у заголовок, ніби спеціально про нього, нині полковника міліції у відставці, який не так ще давно очолював Бершадський РВ УМВС, Василя Миколайовича Андрущенка.
» 10.02.2017 15 лютого 1989 року завершився вивід обмеженого контингенту радянських військ із території Демократичної Республіки Афганістан, де протягом дев’яти років, одного місяця і дев’ятнадцяти днів солдати виконували «інтернаціональний обов’я зок».
» 10.02.2017 Понад 57 років Іван Васильович Варгоцький несе до людей високу пісенну культуру, любов до музики, впроваджує прекрасне в життя та побут нашого міста. Він працював художнім керівником, методистом, керівником хорової чоловічої капели. Його талант,...
» 30.12.2016 Сімейна листоноша
» 24.12.2016 У складних умовах
» 24.12.2016 Валерій Коровій: «Маємо вагомі підстави для оптимізму»
» 10.12.2016 А весілля було золоте
» 03.12.2016 Листоноша – професія вкрай необхідна
» 03.12.2016 На сонячному шляху до знань
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Семінар – практикум класних керівників</b><br />20 січня 2011 року о 9 годині на базі Красносільської ЗОШ І-ІІІ ступенів методистом РМК відділу освіти...
3 фото   
<b>Тирлівці - 280 років!</b><br />Людно було минулої п’ятниці у Тирлівському будинку культури. Величне свято у чарівній тирлівській місцині, родині, з...
6 фото   
<b>Із єврейської історії Бершаді</b><br />Бершадь від самого початку свого існування тривалий час була однією із стратегічних фортець на наших південних...
5 фото   
<b>1 вересня - День Знань</b><br />Сьогодні його урочисто відзначають в усіх куточках нашої України; з веселою піснею першого дзвоника, морем яскравих...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Війтівка
Веселовський Сергій Андрійович (1916) 1916 р., українець. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 29.07.42. Похов. м. Дубівка, Волгоградська обл.

З історії Бершаді
І в наступні роки не вщухала на цих землях боротьба проти поневолювачів. Жителі Бершаді були учасниками повстання під проводом С, Палія. Тут було сформовано сотню на чолі з сотником Лук'яном, яка у жовтні 1702 року визволяла від польських військ Немирів. 1734 року надвірні козаки Бершаді підтримали селянсько-гайдамацьке антифеодальне повстання. В 50-х роках, коли знову пожвавився гайдамацький... Читати далі »Останні новини

Галина Глущенко - герой праці, народний учитель - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • В ательє потрібна швея з досвідом роботи. Зарплата договірна.
  В ательє потрібна швея з досвідом роботи. Зарплата договірна.
  26.07.2017(095) 744-30-07
 • . ПРОПОНУЮ РОБОТУ ЗАВІДУЮЧОМУ ВИРОБНИЦТВУ НА СИРЗАВОДІ У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛ. ОБОВ'ЯЗКОВИЙ ДОСВІД РОБОТИ ЗАРПЛАТА 15 000 ГРН.
  . ПРОПОНУЮ РОБОТУ ЗАВІДУЮЧОМУ ВИРОБНИЦТВУ НА СИРЗАВОДІ У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛ. ОБОВ'ЯЗКОВИЙ ДОСВІД РОБОТИ ЗАРПЛАТА 15 000 ГРН.
  12.06.2017(067) 466-81-65
 • .ПРОПОНУЮ РОБОТУ ДИРЕКТОРУ СИРЗАВОДУ У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛ. ЗАРПЛАТА 20 000 ГРН.
  .ПРОПОНУЮ РОБОТУ ДИРЕКТОРУ СИРЗАВОДУ У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛ. ЗАРПЛАТА 20 000 ГРН.
  12.06.2017(067) 466-81-65
 • Продам Пчел Карпатской породы: Пчелопакеты и плодные молодые пчеломатки.
  Продам Пчел Карпатской породы: Пчелопакеты и плодные молодые пчеломатки.
  27.05.2017(068) 199-30-92
 • .Продам 2-х поверховий будинок біля річки в районі Пиліпонівки з усіма зручностями .Акт на 12 соток .
  .Продам 2-х поверховий будинок біля річки в районі Пиліпонівки з усіма зручностями .Акт на 12 соток .
  20.05.2017(097) 471-48-65
 • . Установка: відеонагляду, сигналізації, домофон, СКУД и т.д.
  . Установка: відеонагляду, сигналізації, домофон, СКУД и т.д.
  16.05.2017(096) 486-33-11
Всі оголошення Розмістити оголошення