Галина Глущенко - герой праці, народний учитель

 • Подобається0Не подобається
 • 14 Січня 2011 р

Багато років про неї знали в Києві, в усій Україні, а от у рідному районі про Героя Соціалістичної Праці, заслуженого вчителя України (з 2009 року – народного) Галину Євдокимівну Глущенко важко було дізнатися. Про те, що в столиці живе і працює наша неординарна землячка, мені розповів Іван Григорович Павліченко, який ще за радянських часів зустрічався з нею на одному із партійних з’їздів.

Через деякий час з допомогою Інтернету я знайшов координати школи, в якій вона працює, і зателефонував Галині Євдокимівні, попросив її надіслати для своїх земляків якісь матеріали, знімки. Згодом мені надійшла бандероль із чудово виданою книгою «Герої – освітяни і науковці України» (Київ, видавництво «Ґенеза», 2005), в якій вміщено нарис і про нашу знатну землячку.

... У минулому році їй виповнилося вісімдесят, та вона ще й досі працює. Уявіть собі – з 1968 року очолює педагогічний колектив середньої школи № 77 міста Києва (з 1995-го – Кловський ліцей іноземних мов. А взагалі закладові 1 жовтня 2010 р. виповнилося 110 років).

Народилася Галина Глущенко в Кошаринцях. Коли почалася війна, батько і старший брат Василь пішли на фронт, а вони з мамою залишилися на окупованій території. Хоч школа була закрита, дівчинка вчилася самотужки, за підручниками сестри.

З фронту батько прийшов пораненим, а брат не повернувся.

Після закінчення школи вступила вона до Бершадського педагогічного училища, згодом – на філологічний факультет Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка (до речі, першою із села). Вчилася на відділенні логіки, психології, української мови та літератури. Нелегко було сільській дівчині із незаможної родини, тож підробляла прачкою, прибиральницею. Та це не завадило їй із відзнакою закінчити університет.

Починала свій педагогічний стаж у райцентрі Кагарлику – там вийшла заміж за талановитого математика Андрія Арсентійовича Глущенка, там народився син Сашко. У 1959 році сім’я переїхала до Києва, де Галина Євдокимівна почала працювати у сімдесят сьомій школі – спочатку вчителем української мови та літератури, потім завучем, а через кілька років – директором.

Навчальний заклад, який їй пощастило очолити, з часом став однією з найкращих шкіл в Україні. Хоч епоха безкінечних експериментів в освіті починалася ще в ті часи, Галина Євдокимівна, як пише в нарисі про неї заслужений вчитель України, викладач історії Кловського ліцею №77 С.В. Петровська, «спираючись на своє педагогічне та адміністративне чуття, вміла і вміє, попри всю цю чиновницьку лихоманку «згори», віднайти у всіх тих швидкоплинних перебудовах щось раціональне і корисне для учня і для вчителя. Невипадково її школа перетворювалась на еталон навчального процесу. Школа № 77 перемагала в конкурсах і однією з перших в Україні дістала почесне звання «Зразкова школа», яке підтверджувала щороку».

Керівник зуміла зібрати і згуртувати сильний, стабільний педагогічний колектив, висококласних фахівців, відданих справі, а головне – дітям. Напевно, не випадковим є те, що саме в цьому закладі створено єдиний в Україні музей славетного педагога Януша Корчака.

Свого часу тут побував Василь Сухомлинський, який високо оцінив роботу керівника та колективу.

Школа була відзначена Грамотою Верховної Ради, а Галині Євдокимівні у 1975 році було присвоєне звання заслуженого вчителя. Наступного року відзначено орденом Леніна, а в 1982 році присвоєне звання Героя Соціалістичної Праці. На рубежі тисячоліть, у 2000-му, одержала орден Княгині Ольги ІІІ ступеня. А 1 жовтня 2009 року указом Президента присвоєно звання «Народний учитель України».

Та найвищою нагородою для педагога є щира пошана і любов дітей. Ось як вони відповідали на запитання, за що люблять свою директорку і вчительку: «Особисто знає кожного учня… Сувора, але не зла… Вміє зберігати гідність в різних ситуаціях… Вміє пробачати… Не пройде повз дитину, яка плаче… Захищає вчителів від батьків, а дітей від вчителів… Раніше за всіх приходить до школи (о 7-ій ранку!)… Обожнює порядок…».

Майже три десятиліття поспіль Галина Євдокимівна обиралася депутатом Київської міської ради, і як правило, входила до складу комісії з освіти, кілька років очолювала її.

У вітальному листі Головного управління освіти і науки виконкому Київради з нагоди ювілею прославленого педагога відзначається її працелюбність, компетентність, життєва мудрість та активна громадянська позиція, її зусилля по створенню навчального закладу нового типу.

Федір ШЕВЧУК.


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 21.10.2017 Все зріле життя цієї жінки пов’язане зі Шляхівською школою. Спочатку працювала учителем початкових класів. Плідні то були роки. В освічених наставників перейняла досвід та стала професіоналом.
» 13.10.2017 14 жовтня Україна відзначає низку свят: Покрову Пресвятої Богородиці, День українського козацтва та День захисника України. Напередодні свята, значимого для кожного українця, пропонуємо інтерв’ю з головою райдержадміністрації Іваном СТЕФАНЦОВИМ.
» 07.10.2017 Народився і виріс я в сільській родині. Отож, збагатившись знаннями сільськогосподарського технікуму та інституту, працював головним інженером, заступником голови колгоспу. Роботі віддавався сповна. Саме тому, мабуть, люди довірили мені очолити...
» 07.10.2017 10 жовтня – особливий для нашої сім’ї день, коли світу вперше посміхнулась людина, яку ми вважаємо прикладом, наставником і першим порадником у всіх життєвих ситуаціях, яку любимо і гордо називаємо «батьком».
» 07.10.2017 Вірна покликанню
» 07.10.2017 Енергія, пошук, творчість
» 30.09.2017 Мудрий наставник
» 30.09.2017 Осінь п’ятдесята золотом стрічає...
» 30.09.2017 Грані її таланту
» 29.09.2017 Спасибі вам, мамо…
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Сергій РУДЧЕНКО: «Коровай буде вагомим»</b><br />ці липневі дні лани Бершадської філії ПрАТ «Зернопродукт МХП» особливо привабливі, дихають щедрістю тепла і...
19 фото   
<b>11 жовтня - Бершаді 550: відкриття дитячого майданчика</b><br />
5 фото   
<b>Районний конкурс читців "Кобзар і Україна"</b><br />Навесні, напередодні дня народження великого українського поета Тараса Шевченка, традиційно проводяться у районі...
2 фото   
<b>Посівний календар на 2011 рік</b><br />У календарі вказані тільки найсприятливіші дні для садіння та сівби овочевих культур, але їх можна сіяти і саджати і...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Осіївка
Білодід Іван Павлович (1912) 1912 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.07.44.

З історії Бершаді
З невеликої майстерні, де кілька ремісників виготовляли раніше на замовлення селян вози та брички, до сучасного підприємства з потужною енергетичною базою — такий шлях за роки Радянської влади меблевої фабрики. Нині вона дає для квартир трудящих та підприємств громадського харчування меблів на 2 млн. крб. щорічно. Читати далі »Останні новини

Галина Глущенко - герой праці, народний учитель - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • . Куплю кормовий буряк. Ціна договірна.
  . Куплю кормовий буряк. Ціна договірна.
  09.12.2017(097) 348-23-79
 • В ательє потрібна швея з досвідом роботи. Зарплата договірна.
  В ательє потрібна швея з досвідом роботи. Зарплата договірна.
  26.07.2017(095) 744-30-07
 • . ПРОПОНУЮ РОБОТУ ЗАВІДУЮЧОМУ ВИРОБНИЦТВУ НА СИРЗАВОДІ У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛ. ОБОВ'ЯЗКОВИЙ ДОСВІД РОБОТИ ЗАРПЛАТА 15 000 ГРН.
  . ПРОПОНУЮ РОБОТУ ЗАВІДУЮЧОМУ ВИРОБНИЦТВУ НА СИРЗАВОДІ У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛ. ОБОВ'ЯЗКОВИЙ ДОСВІД РОБОТИ ЗАРПЛАТА 15 000 ГРН.
  12.06.2017(067) 466-81-65
 • .ПРОПОНУЮ РОБОТУ ДИРЕКТОРУ СИРЗАВОДУ У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛ. ЗАРПЛАТА 20 000 ГРН.
  .ПРОПОНУЮ РОБОТУ ДИРЕКТОРУ СИРЗАВОДУ У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛ. ЗАРПЛАТА 20 000 ГРН.
  12.06.2017(067) 466-81-65
 • Продам Пчел Карпатской породы: Пчелопакеты и плодные молодые пчеломатки.
  Продам Пчел Карпатской породы: Пчелопакеты и плодные молодые пчеломатки.
  27.05.2017(068) 199-30-92
 • .Продам 2-х поверховий будинок біля річки в районі Пиліпонівки з усіма зручностями .Акт на 12 соток .
  .Продам 2-х поверховий будинок біля річки в районі Пиліпонівки з усіма зручностями .Акт на 12 соток .
  20.05.2017(097) 471-48-65
Всі оголошення Розмістити оголошення