Галина Глущенко - герой праці, народний учитель

 • Подобається0Не подобається
 • 14 Січня 2011 р

Багато років про неї знали в Києві, в усій Україні, а от у рідному районі про Героя Соціалістичної Праці, заслуженого вчителя України (з 2009 року – народного) Галину Євдокимівну Глущенко важко було дізнатися. Про те, що в столиці живе і працює наша неординарна землячка, мені розповів Іван Григорович Павліченко, який ще за радянських часів зустрічався з нею на одному із партійних з’їздів.

Через деякий час з допомогою Інтернету я знайшов координати школи, в якій вона працює, і зателефонував Галині Євдокимівні, попросив її надіслати для своїх земляків якісь матеріали, знімки. Згодом мені надійшла бандероль із чудово виданою книгою «Герої – освітяни і науковці України» (Київ, видавництво «Ґенеза», 2005), в якій вміщено нарис і про нашу знатну землячку.

... У минулому році їй виповнилося вісімдесят, та вона ще й досі працює. Уявіть собі – з 1968 року очолює педагогічний колектив середньої школи № 77 міста Києва (з 1995-го – Кловський ліцей іноземних мов. А взагалі закладові 1 жовтня 2010 р. виповнилося 110 років).

Народилася Галина Глущенко в Кошаринцях. Коли почалася війна, батько і старший брат Василь пішли на фронт, а вони з мамою залишилися на окупованій території. Хоч школа була закрита, дівчинка вчилася самотужки, за підручниками сестри.

З фронту батько прийшов пораненим, а брат не повернувся.

Після закінчення школи вступила вона до Бершадського педагогічного училища, згодом – на філологічний факультет Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка (до речі, першою із села). Вчилася на відділенні логіки, психології, української мови та літератури. Нелегко було сільській дівчині із незаможної родини, тож підробляла прачкою, прибиральницею. Та це не завадило їй із відзнакою закінчити університет.

Починала свій педагогічний стаж у райцентрі Кагарлику – там вийшла заміж за талановитого математика Андрія Арсентійовича Глущенка, там народився син Сашко. У 1959 році сім’я переїхала до Києва, де Галина Євдокимівна почала працювати у сімдесят сьомій школі – спочатку вчителем української мови та літератури, потім завучем, а через кілька років – директором.

Навчальний заклад, який їй пощастило очолити, з часом став однією з найкращих шкіл в Україні. Хоч епоха безкінечних експериментів в освіті починалася ще в ті часи, Галина Євдокимівна, як пише в нарисі про неї заслужений вчитель України, викладач історії Кловського ліцею №77 С.В. Петровська, «спираючись на своє педагогічне та адміністративне чуття, вміла і вміє, попри всю цю чиновницьку лихоманку «згори», віднайти у всіх тих швидкоплинних перебудовах щось раціональне і корисне для учня і для вчителя. Невипадково її школа перетворювалась на еталон навчального процесу. Школа № 77 перемагала в конкурсах і однією з перших в Україні дістала почесне звання «Зразкова школа», яке підтверджувала щороку».

Керівник зуміла зібрати і згуртувати сильний, стабільний педагогічний колектив, висококласних фахівців, відданих справі, а головне – дітям. Напевно, не випадковим є те, що саме в цьому закладі створено єдиний в Україні музей славетного педагога Януша Корчака.

Свого часу тут побував Василь Сухомлинський, який високо оцінив роботу керівника та колективу.

Школа була відзначена Грамотою Верховної Ради, а Галині Євдокимівні у 1975 році було присвоєне звання заслуженого вчителя. Наступного року відзначено орденом Леніна, а в 1982 році присвоєне звання Героя Соціалістичної Праці. На рубежі тисячоліть, у 2000-му, одержала орден Княгині Ольги ІІІ ступеня. А 1 жовтня 2009 року указом Президента присвоєно звання «Народний учитель України».

Та найвищою нагородою для педагога є щира пошана і любов дітей. Ось як вони відповідали на запитання, за що люблять свою директорку і вчительку: «Особисто знає кожного учня… Сувора, але не зла… Вміє зберігати гідність в різних ситуаціях… Вміє пробачати… Не пройде повз дитину, яка плаче… Захищає вчителів від батьків, а дітей від вчителів… Раніше за всіх приходить до школи (о 7-ій ранку!)… Обожнює порядок…».

Майже три десятиліття поспіль Галина Євдокимівна обиралася депутатом Київської міської ради, і як правило, входила до складу комісії з освіти, кілька років очолювала її.

У вітальному листі Головного управління освіти і науки виконкому Київради з нагоди ювілею прославленого педагога відзначається її працелюбність, компетентність, життєва мудрість та активна громадянська позиція, її зусилля по створенню навчального закладу нового типу.

Федір ШЕВЧУК.


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 13.02.2018 Хоч життєвий календар завершує вже вісімдесятий оберт, здається, що йому набагато менше – така ж кремезна постать, як і раніше, така ж ясність розуму, власний погляд на все, що відбувається в світі. Із рідного Шумилова Іван Павлович Вербецький...
» 13.02.2018 «Життя прожити – не поле перейти» – так називається книга нашого незабутнього земляка, мудрого вчителя, талановитого літератора, автора публікацій у районній газеті Миколи Гончаренка. І з’явилося це видання завдяки невтомному ентузіасту, почесному...
» 13.02.2018 Степанида Олександрівна Гончарук 11 лютого відзначатиме своє 95-річчя. Родом жінка з міста Коростеня, що на Житомирщині. Сім’я, в якій народилася та виросла, належала до так званих «середняків». Вони мали все, та в один із моментів у них забрали...
» 13.02.2018 10 лютого у нашій сім’ї гарне свято – зустрічає золотий ювілей добрий, турботливий, найкращий у світі татусь Василь Григорович Шевчук.
» 06.02.2018 Останній політ полковника Олексія Овчарука
» 05.02.2018 Справедливість відновлено
» 29.01.2018 І лікар, і мудрий порадник
» 29.01.2018 За справу – серцем і душею
» 29.01.2018 Поєднала не лише культура
» 28.01.2018 Хлібороб, воїн, захисник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
3 фото   
<b>"Золотий Олімп" обдарованої молоді</b><br />Педагоги Бершадщини вміло плекають юні інтелектуальні таланти. Яскраве підтвердження цьому – успіхи бершадських...
8 фото   
<b>Осінь</b><br />
6 фото   
<b>Як святкувала Бершадь</b><br />Неабиякий патріотизм проявляють бершадці тим, що відзначають День незалежності України чи не найбільш масштабно...
4 фото   
<b>Дяківка на межі трьох областей</b><br />Це село за графіком відвідала робоча група у складі начальників відділів та структурних підрозділів РДА, яку очолював...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Ставки
Гуменюк Михайло Тимофійович (1914) 1914 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.06.44. Похов. Румунія.

З історії Бершаді
Виконуючи інтернаціональний обов'язок, трудящі Бершаді неодноразово збирали кошти на допомогу республіканським військам Іспанії. Значні кошти надходили від бершадців у фонд зміцнення обороноздатності нашої країни, на рахунок добровільних організацій Червоного Хреста та Тсоавіахіму. Читати далі »Останні новини

Галина Глущенко - герой праці, народний учитель - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продам квартиру в районі Поле чудес ціна договірна
  Продам квартиру в районі Поле чудес ціна договірна
  26.01.2018(068) 589-68-83
 • куплю будинок в районі колосіївка, або по вул. Зарічна, з землею, бажано до річки, розгляну любі варіанти
  куплю будинок в районі колосіївка, або по вул. Зарічна, з землею, бажано до річки, розгляну любі варіанти
  16.01.2018(067) 689-10-56
 • Увага❗️Допоможіть знайти собаку❗️ Пропала собака породи фокстер‘єр! Ввечері 1 січня, місто Бершадь, район «Поле Чудес». Їй 3 роки, окрас з трьох кольорів (білий, чорний та рудий). НА ШИЇ Є РЕМІНЕЦЬ З НОМЕРОМ ТЕЛЕФОНУ! Якщо ви її бачили, або знаєте її місце знаходження, повідомте, будь ласка, про це за номером телефону: 0983708328 Юра. Собака нам дуже дорога, як член сім’ї, тому будь яка інформація про неї буде дуже важливою
  Увага❗️Допоможіть знайти собаку❗️ Пропала собака породи фокстер‘єр! Ввечері 1 січня, місто Бершадь, район «Поле Чудес». Їй 3 роки, окрас з трьох кольорів (білий, чорний та рудий). НА ШИЇ Є РЕМІНЕЦЬ З НОМЕРОМ ТЕЛЕФОНУ! Якщо ви її бачили, або знаєте її місце знаходження, повідомте, будь ласка, про це за номером телефону: 0983708328 Юра. Собака нам дуже дорога, як член сім’ї, тому будь яка інформація про неї буде дуже важливою
  03.01.2018(096) 226-74-95
 • . Куплю кормовий буряк. Ціна договірна.
  . Куплю кормовий буряк. Ціна договірна.
  09.12.2017(097) 348-23-79
 • В ательє потрібна швея з досвідом роботи. Зарплата договірна.
  В ательє потрібна швея з досвідом роботи. Зарплата договірна.
  26.07.2017(095) 744-30-07
 • . ПРОПОНУЮ РОБОТУ ЗАВІДУЮЧОМУ ВИРОБНИЦТВУ НА СИРЗАВОДІ У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛ. ОБОВ'ЯЗКОВИЙ ДОСВІД РОБОТИ ЗАРПЛАТА 15 000 ГРН.
  . ПРОПОНУЮ РОБОТУ ЗАВІДУЮЧОМУ ВИРОБНИЦТВУ НА СИРЗАВОДІ У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛ. ОБОВ'ЯЗКОВИЙ ДОСВІД РОБОТИ ЗАРПЛАТА 15 000 ГРН.
  12.06.2017(067) 466-81-65
Всі оголошення Розмістити оголошення