Fridge magnet wooden gears

Кароліна Собанська

Каролина Собанська(Ржевусська), рисунок Олександра Сергійовича Пушкіна

Польська авантюристка. Правнучка королеви Франції Марії Лещинської. Була коханкою генерала І. О. Вітта, начальника військових поселень на півдні Росії. Виконувала його завдання. У Кароліну були закохані поети А. Міцкевич, О. Пушкін. Її називали "Одеської Клеопатрою".

В один із спекотних днів в одеській гавані з'явилася сліпуче біла яхта. Поряд з торговими судами вона була схожа на молоду красуню наречену, одягнену в білосніжну фату вітрил.
На пристані біля причалу зібралося кілька чоловіків. Судячи з багажу, що люди і матроси переносили в шлюпку, і дорожньої сукні, можна було з упевненістю сказати, що компанія збирається здійснити морську подорож.

Двоє з чоловіків - одним з них був І.О. Вітт, інший І. Собанський - поспішили до екіпажу. Третій, молодший, теж попрямував було слідом за ними, але вчасно зупинився, зрозумівши, що його допомога запізниться та й навряд чи буде доречна. Чоловіки, що кинулися назустріч дамі, мали на те свої права. Більш літній з них був її чоловіком, а інший користувався особливою прихильністю.

Спираючись на руки відразу двох кавалерів, дама вийшла з екіпажу, посміхнулася і сказала низьким чарівним голосом:"Дякую вам, друзі мої". Величавої ходою попрямувала вона до причалу, де стояли інші. Розкішна сукня з англійського ситцю підкреслювала її прекрасний стан, усмішка не покидала обличчя, очі дивилися ласкаво, і вся вона випромінювала, здавалося, незвичайну доброту і спокій. Важко було уявити, що ця зваблива жінка мала сильний характер, відрізнялася неабиякою волею та вмінням підкоряти собі.

Милостиво простягнувши руку молодій людині для поцілунку, дама звернулася до нього: "Сподіваюся, ви не пошкодуєте, що я вмовила вас зробити разом з нами цей вояж?"

Він щось тихо відповів, але за загальним шумом розмови присутніх, що жваво обмінювалися репліками, слова його важко було розібрати.

Так почалася ця поїздка по морю, одним з учасників якої був польський поет Адам Міцкевич, який відбував заслання в Одесі. Він і був тією людиною, до якого звернулася пані на пристані.

Слід назвати інших основних учасників цієї поїздки, що відбулася в серпні - жовтні 1825 року.

Найстаршим з них був граф Ієронім Собаньський, старий поміщик, що успішно торгував зерном, вклав у цю справу всі свої капітали. В Одесі, куди він перебрався на самому початку двадцятих років, у нього був багатий будинок і хлібний магазин, інакше кажучи, склад зерна.

Незлобливо, можна сказати, навіть привітний, він раз у раз жартував, втім, часто невдало. Та й що йому залишалося робити в ролі відкинутого чоловіка. Дружина його, Кароліна Адамівна Собанська, всюди, де доводилося їй жити і бувати, мала славу красуні, її називали однією з найблискучіших дам світського суспільства. Серед її прихильників були люди неабиякі, в тому числі поети Пушкін і Міцкевич. У житті й ​​творчості обох вона залишила слід, надихнувши на створення прекрасних віршів, їй присвячених.

Юною дівчиною Кароліну видали заміж за Ієроніма Собанського, котрий був на тридцять з гаком років старішим. Відтепер її стали називати "пані Іеронімова з Баланівки", де в маєтку чоловіка вона животіла деякий час. Але нудне провінційне життя і роль дружини предводителя дворянства - Маршалкового ольгопільського Повіту, її ніяк не влаштовувала. Вона не бажала поховати себе в глушині на Поділлі. Не для того отримала вона прекрасну освіту і виховання в будинку батька - Адама Лаврентія Ржевуського, який обіймав посаду предводителя дворянства Київської губернії, а згодом став сенатором.

Як і вся родина, Кароліна хизувалася своїм походженням, любила нагадувати, що вона правнучка королеви Франції Марії Лещинської. Мати її Юстина походила з старовинного роду Рдултовскіх, а по батькові вона була родичкою княгині Любомирської, яку стратили на Гревській площі в Парижі разом з королевою Марією-Антуанеттою.

Гілки генеалогічного древа Кароліни сходили і по батьківській, і по материнській лініях до відомих в історії гетьманів, воєвод і фельдмаршалів, вели мало не до короля Яна Собеського.

У вихованні Долини (так називали Кароліну близькі), чималу роль зіграла її тітка графиня Розалія, дочка тієї самої княгині, яка загинула на ешафоті в Парижі.  Долина була дуже красива, але мати красу без розуму, наставляла тітка племінницю, все одно що народитися без стану. Краса тільки тоді має ціну, коли її увінчують дві коштовності: мистецтво жити і спритність.

Згодом Долина часто згадувала свою тітку, яка давала їй перші уроки "мистецтва жити". Племінниця виявилася цілком гідною ученицею.

На яхті серед мандрівників перебував дуже красивий, схожий на Кароліну, порівняно молодий чоловік. Це був старший з її братів Генріх Ржевуський. Згодом він став відомим романістом, автором "Спогадів Сопліци" та інших книг, які оспівували старосвітську шляхту минулих часів.

Інші брати Собаньскої, Ернест і Адам, були військовими. Останній дослужився до звання генерал-ад'ютанта при царському дворі. Сестра Аліна вийшла заміж за брата композитора Монюшка і стала жити в Мінську. Сестра Пауліна не без допомоги Кароліни стала дружиною Івана Семеновича Різнича, багатого одеського негоціанта, перша дружина якого, рано померла. Красуня Амалія Різнич, вразила серце Пушкіна і була ним  оспівана. Але найбільшу популярність придбала сестра Евеліна, в заміжжі Ганська, згодом дружина Бальзака.

Але повернемося до пасажирів яхти. На борту знаходився ще один мандрівник - не дуже примітний зовні, але грав далеко не останню роль. Тримався він скромно і частіше зберігав мовчання, віддаючи перевагу слухати інших. При цьому трохи нахиляв голову і, дивлячись в очі, як би заохочував: "Продовжуйте, я весь в увазі".

Людина явно не дурна, начитана, володіла кількома мовами і вміла, коли треба, бути красномовною, Олександр Карлович Бошняк, з'явився в одеських віталень всього кілька місяців тому. До цього він жив у своєму херсонському маєтку поблизу Єлисаветграда, незадовго перед тим отриманого у спадок. Жив самотньо, проводячи дні в заняттях сільським господарством та захоплюючись ботанікою і ентомологією.

Компанія зібралася своєрідна. Назвемо речі своїми іменами: поруч з поетом знаходилися двоє - керівник розшуку і його найближчий помічник, агент номер один. Обидва вони могли припускати, що поет-вільнодумець, ще недавно знаходився під слідством і висланий під нагляд поліції, підтримував зв'язок з тими, хто їх особливо тоді цікавив.


Сторінки:
5 4 3 2 1
Дивіться також в розділі  Баланівка
»  З 29.07.10р. по 6.08.10р. делегація з с. Баланівка перебувала в Польщі з дружнім візитом в рамках співпраці між селом Баланівка та гміною Моравіца Келицького повіту Свентокшиського воєводства.
»  За часів панування польської шляхти на Україні Баланівка належала Збаражським, Вишневецьким, з кінця XVIII столоття до 1855 року – Героніму Собанському, з 1855р. – до початку XX століття після гучного скандалу і процесу в суді –...
»  Село Баланівка розташоване на мальовничій Подільській височині в північно західній частині Бершадського району Вінницької області. Село відноситься до існуючого населеного пункту.
»  БАЛАНІВКА — село, центр сільської Ради, розкинулося на берегах річки Берладинки, за 12 км від районного центру і за 16 км від залізничної станції Бершадь. Через село проходить автомобільна дорога. Населення — 4803 чоловік. Одне із...
»  Народний музей історії с. Баланівка
»  Кароліна Собанська
»  Його життя - це боротьба
»  Історія села
Всі статті розділу Баланівка »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Звітний концерт</b><br />29 квітня о 16 годині у актовій залі Бершадської дитячої музичної школи ім. Р. Скалецького відбувся звітний концерт...
5 фото   
<b>Влада для людей, а не люди для влади</b><br />Голова обласної державної адміністрації Микола ДЖИГА позавчора побував у нашому районі. Хоч програма перебування була...
3 фото   
<b>Служба в зоні небезпеки: вінницькі міліціонери на Сході відновлюють правопорядок, затримують сепаратистів та кримінальних елементів.</b><br />Звільнені від терористів міста на Сході України продовжують залишатися «гарячими точками». Через цю територію...
3 фото   
<b>Колегія відділу освіти</b><br />29 серпня 2012 року в Бершадському районі відбулось засідання колегії відділу освіти райдержадміністрації, в якому...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Баланівка
Стець Іван Мефодійович (1924) 1924 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 05.05.44.

З історії Бершаді
Особливо багато праці довелося прикласти для відбудови заводу та господарства радгоспу дружному колективу цукровиків на чолі з комуністом директором цукрового комбінату К. П. Казіміровим. Протягом чотирьох з половиною місяців 1944 року робітники працювали добровільно по 10—12 годин. Уже з жовтня, перекривши заплановані строки, завод став до ладу, почав переробляти цукрові буряки із... Читати далі »Новини села Баланівка всі новини...»
Може бути цікаво

Кароліна Собанська - Сторінка села Баланівка. Новини Баланівки, фото. Все про Баланівку - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення