«Здавна вважалось, якщо на даху хати оселились лелеки, це принесе багатство та щастя.
А ще чорногузи захищали оселю від пожежі, а землю – від нечисті, адже харчуються жабами, гадюками, іншими малоприємними створіннями.
Образити бузька вважалось великим гріхом. Казали, що він може у дзьобі принести жаринку вогню і підпалити хату», – розповідала вона.
Пам’ятаю один випадок. У бабці Голамнії також жили лелеки. Але коли ремонтували дах, то довелось зруйнувати гніздо. І хоча люди застерігали, що цього робити не можна, виходу не було. Згодом насправді сталося лихо – хата згоріла.
Думка, що дітей приносить лелека, бере свій початок із сивої давнині. Якщо жінці наснився лелека, варто чекати вагітності. Оскільки сімейні пари птахів нерозлучні, тож їх вважають оберегами сімейного щастя та достатку. Вірили, якщо під час весілля лелека сяде на пічну трубу – буде молодятам щастя.
Птахів прагнули привабити до житла. Неодружений хлопець чи незаміжня дівчина мали прикріпити на даху старе колесо. Згодом чекай весілля. Такий обряд мала здійснити і молода подружня пара, аби пришвидшити появу поповнення в родині.
До лелек із особливою шаною ставляться у багатьох країнах світу. В Україні їх ще вважають провісниками весни. Тепла та романтична пора року вже скоро завітає до нас.
Отож, зустрічаймо весну, зустрічаймо любов!
Віктор БАЛАН, громадський кореспондент, ветеран праці, м. Бершадь.