Fridge magnet wooden gears

Баланівка - село над річкою

  • Подобається0Не подобається
  • 25 Грудня 2015, 09:00

Село Баланівка розташоване на мальовничій Подільській височині, де серед розлогих берегів протікає річка Берладинка. Поселення досить старе. Підтвердженням цьому є згадка в історичних джерелах про те, що в 1015 році тут поселилися селяни на прізвище Балани. Історики вважають, що звідси і пішла назва села.

Одним із перших був селянин Аврам Балан, який прожив 120 років.

З усіх сторін село обступали незаймані ліси. Селяни займались в основному землеробством (вирощували пшеницю, жито, ячмінь, просо, гречку), скотарством, бондарством (виготовленням дерев’яних бочок – звідси і походження прізвища Бондар).

В археологічних розкопках на території села знайдено унікальні знахідки з різних історичних епох: зуби мастодонта, мамонта, кам’яні сокири, камінь-терлич, за допомогою якого селяни робили борошно, рештки череп’яних глечиків із візерунками, козацькі люльки, жіночі прикраси.

Найвидатнішими пам’ятками архітектури Баланівки є сторожова вежа (по-польськи «дзигар»), побудована у 17 столітті, та водяний млин, який уже три з половиною століття служить людям.

Славні сторінки історії села за часів Київської Русі, національно-визвольного руху під проводом Богдана Хмельницького. До когорти відомих борців за Україну входив і «баланівський Кармалюк» – Федір Опанасович Роговий. Про нього складені легенди, а письменник Тимофій Про - нько написав книгу «Лісова людина».

Десятки, сотні чесних, роботящих, мудрих баланівчан забрали голодомори.

Мужньо і хоробро воювали жителі Баланівки на фронтах Другої світової війни. Вони були учасниками Сталінградської битви, битви за Москву, оборони Ленінграда, Курської битви, визволення Варшави, Праги, битви за Берлін.

У серпні 1941 р. у селі була створена та діяла підпільна партизанська група під керівництвом Гната Вуйчака. Серед відомих борців за визволення села і баланівчанин, розвідник Іван Кучерук, який загинув у березні 1944 року.

Всього у протистоянні ворогові взяли участь 1119 чоловік, з яких 542 нагороджені орденами і медалями, 447 загинули смертю хоробрих. Їхні імена навічно вкарбовані в гранітних плитах монумента Слави.

У 1967 році відкрито новозбудовану Баланівську середню школу. У наступному – побудовано приміщення дитячого садка на 120 місць.

У 80-их роках споруджено двоповерхову лікарню, прекрасний адміністративний будинок, відкрито музей історії села.

У різний період сільську раду очолювали 15 голів. Нині сільським головою є Віталій Казміревський, який постійно піклується про те, щоб село мало гарні економічні показники, привабливий вигляд, належне упорядкування.

Баланівка щедра на талановитих людей. Є серед них і Герої Соціалістичної Праці, і генерали Збройних сил. Сьогодні відомі далеко за межами нашого району поет, журналіст Анатолій Фартушняк та майстер з виготовлення музичних інструментів Володимир Віхренко.

Віктор БАЛАН, громадський кореспондент, ветеран праці.


Дивіться також в розділі  Цікаво
» 17.06.2018 Амброзія полинолиста – однорічна яра рослина, що схожа на коноплю, за розміром і формою нагадує полин гіркий (звідки і назва – полинолиста). За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 22,5 метра, а коріння заглиблюється до 4 м. Стебло і...
» 02.04.2018 Сьогодні розповім про тополю. Відомо близько 150 видів тополь. Із них в Україні – 11. Найпоширеніші в нас – тополя тремтяча або осика, чорна або осокір, пірамідальна або колоновидна. Цю тополю ще називають італійською. Виростає у висоту до 40 метрів.
» 01.04.2018 Подорожчання передплати на друковані періодичні видання з 1 липня цього року, схоже, все-таки відбудеться. Національний оператор поштового зв’язку «Укрпошта» (читай – монополіст у сфері організації передплати на газети і журнали) підвищує розцінки...
» 01.04.2018 на ринку та в магазинах м. Бершаді станом на 27 березня 2018 р. (грн. за кг, літр)
» 01.04.2018 Царський посуд і ціпок від письменника
» 01.04.2018 Як Василь Гордійович вибився у люди
» 16.03.2018 Кількість населення у районах і містах області
» 03.03.2018 Лелека щастя принесе
» 12.02.2018 Водії! готуйте кошти на нові аптечки
» 29.01.2018 Замітки з історії Бершаді
Всі статті розділу Цікаво »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Це свято не затьмариться в віках...</b><br />14 березня 1944 року на землю Бершадщини прийшло радісне свято - визволення рідної землі від поневолення військами...
9 фото   
<b>Підприємства району</b><br />
17 фото   
<b>ЛІСНИЧЕ</b><br />&#160;
8 фото   
<b>Свято Трійці в Березівці</b><br />Свято Трійці, яке цьогоріч відзначалося 12 червня, - одне із найбільших християнських свят. Його ще називають...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Лісниче
Колісниченко Іван Трохимович (1901) 1901 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 00.08.44. Похов. Ясський пов., Румунія.

З історії Бершаді
Важливим завданням, яке постало згодом перед трудівниками, була соціалістична перебудова сільського господарства. Взимку 1923 року в Бершаді створюється сільськогосподарська трудова артіль «Колос» а влітку - артіль «Серп» Це були невеличкі кооперативні об'єднання селян. 105 членів артілі «Серп» хазяйнували на 90 десятинах землі. Артіль з самого початку добилася добрих показників - урожай був... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Баланівка - село над річкою - Все цікаве про Бершадь і не тільки - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники