За рядками спогадів Марії Собанської

 • Подобається0Не подобається
 • 20 Січня 2018, 09:00

У своїй книзі вона більше описує Сумівку, бо там був їхній маєток. Але дещо згадує і про Бершаду (Бершадь). Наводжу невеликий переклад із книги Марії Собанської (переклав Тарас Морочинський).

«Раз на тиждень ми їздили в костьол в Бершаду за 18 верст від Сумівки. Там була гарна каплиця із стелею, розмальована хорошим італійським малярем. Бершада належала Юревичам. Жив там у цей час пан Фридерик Юревич із дружиною.

Бершада була частиною маєтку Устя, який був частиною маєтку Шембеків.

У першій половині XIX ст. Шембеківна вийшла заміж за Петра Мошинського, який довго був у засланні в Сибіру.

Через 20 років (з інших джерел відомо, що Петро Мошинський перебував у засланні 12 років. – Ред.), які за царських часів звільняли від шлюбної обіцянки, пані Мошинська познайомилась із військовим Юревичем і пішла за нього, будучи переконаною, що її чоловік уже мертвий.

Я познайомилася з сином Юревича Мечиславом, який одружився з італійкою Россі.

Вони мали декілька дітей: вищеназваного Фридерика, Мечислава і Казиміра та три дочки: Марію, яка через 20 років перебування в пласторі померла, пані Вішньовську і Юзефу Городинську, що жила з чоловіком у Киріївці недалеко від Бершаді. Всі вони були італійського типу – великі носи і чорне волося.

Пан Мечислав був досить освічений, любив астрономію. Розповідав цікаві речі.

Уся ця бершадська компанія спочатку була мені чужа.

Фридерик був старшим товаришем мого чоловіка з Тернополя з Єзуїтської колегії, але не було між ними великої симпатії, тому ми там бували нечасто.

Палац у Бершаді був гарний, стояв над великим ставком із великою кількістю лебедів. Гарно було, коли пані Фридерикова ставала на березі та кликала лебедів і годувала їх. То була дорога розвага, яка вимагала багато вівса, але й пуху мала також багато.

На ставку був острів, а на ньому багато дерев. За переказами, там ховався декілька років ведмідь.

Фридерик Юревич дуже любив коней, а після революції (1905 р. – Ред.) був організатором кінних змагань.

Стадо з Бершаді особисто переганяв до Варшави. Він один із перших на Поділлі мав автомобіль.

З часом я подружилася з його жінкою Зосею, а по другій світовій війні часто бачилася з нею в Міланувці (біля Варшави). Вмерла в Міланувці в бідноті і самотньою.

Ніхто з родини Юревичів вже не живе.

Ще мушу повернутися до історії Петра Мошинського, який після заслання повернувся до жінки і застав її зв’язаною з Юревичем. Він одружився з пані Маліновською і мав три дочки: Пусловську, Ростворовську і Терлецьку. Про Петра Мошинського як засланого, багато написано. Згадувала про нього моя бабуся Ксавера Грохольська в своїх спогадах як давнього знайомого.

Пишучи про Бершаду, Юревичів, треба згадати про другу садибу цієї родини Рашків, власником якого був Павло Юревич, двоюрідний брат Фридерика. Павел, який виховувався у Франції, був одружений з Елізабетою Воронецькою. Приїхав на Поділля прийняти маєток, а в ньому новозбудований палац (архітектор Ліпковський).

Палац стояв на високому березі Дністра – 40 м. На другому боці річки була широка рівнина. Ми там були під осінь разом із сім’єю Фридерика на його автомобілі.

Перед початком війни 1914 р. панство Юревичів, переїжджаючи до Варшави, продало нам Бершаду в кредит. Бершада разом із Флорином була гарним маєтком із лісом і паровим млином.

Цей продаж не приніс Юревичам того, на що розраховували, бо війна і революція відрізала нас від світу.

Пишалися ми з чоловіком покупкою, але недовго.

У жовтні 1903 року вирішили зробити конференцію св. Вінсента, аби зацікавити місцевих до суспільної праці та усвідомлення її користі.

Зібрали кілька панів у Бершаді та заохотили їх до помочі бідноті містечка. То був початок пізнішого офіційного товариства.

На ті часи губернатор Поділля Ейлер затвердив 9 таких товариств доброчинності. Така діяльність дозволила утримувати дев’ять шкіл.

Школи були неофіційними, бо викладалося у них польською мовою. Я мала честь бути обраною директором цього товариства в Бершаді.

Дружина лікаря Брилінського була бухгалтером і секретарем, дуже добре справлялася зі своєю роботою. На жаль, не запам’ятала місцевості, де ці школи були. Але пам’ятаю, що вони були в Бершаді, М’ястківці, десь на околиці Крижополя і в Ободівці. Про Ободівку можна писати більше, бо там зустріла повне нерозуміння. Навіть ксьондз був проти такої школи, але разом набралося 20 дітей, і почалася робота. В М’ястківці школа маскувалася під швейну фабрику, а також ходили по хатах і так вчили дітей. Моя приватна школа в Сумівці також добре працювала».

Від себе додам, що в буремні роки революції Марія Собанська разом із трьома дітьми виїхала до Польщі. А в 1919 році більшовики розстріляли її чоловіка Гієроніма Собанського та її найстаршого сина Павла. А вона прожила довге життя і померла в 1975 році.

У попередній публікації про Джоанну (Йоанну) Мошинську я писав, що вона по лінії бабусі Теофілі Потоцької була правнучкою воєводи Київського Станіслава Потоцького і праправнучкою воєводи Київського Йосипа (Юзефа) Потоцького. Оскільки Марія Собанська згадує Мошинську (Джоанну) у своїх спогадах, тому треба сказати, хто була Джоанна Мошинська по лінії діда Августа Мошинського, чия мати Фридерика Августа фон Козель була позашлюбною дочкою польського короля Августа II Сильного і його фаворитки Анни Констанції фон Козель.

Отже Джоанна (Йоанна) по лінії діда була правнучкою графині Фридерики Августи фон Козель і праправнучкою польського короля Августа II Сильного та його фаворитки Анни Констанції фон Козель.

Король Август II Сильний дав своїй позашлюбній дочці і її потомству графський титул.

Олександр ДЬОМІН, учитель ЗОШ №1, краєзнавець, м. Бершадь.


Дивіться також в розділі  Цікаво
» 17.06.2018 Амброзія полинолиста – однорічна яра рослина, що схожа на коноплю, за розміром і формою нагадує полин гіркий (звідки і назва – полинолиста). За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 22,5 метра, а коріння заглиблюється до 4 м. Стебло і...
» 02.04.2018 Сьогодні розповім про тополю. Відомо близько 150 видів тополь. Із них в Україні – 11. Найпоширеніші в нас – тополя тремтяча або осика, чорна або осокір, пірамідальна або колоновидна. Цю тополю ще називають італійською. Виростає у висоту до 40 метрів.
» 01.04.2018 Подорожчання передплати на друковані періодичні видання з 1 липня цього року, схоже, все-таки відбудеться. Національний оператор поштового зв’язку «Укрпошта» (читай – монополіст у сфері організації передплати на газети і журнали) підвищує розцінки...
» 01.04.2018 на ринку та в магазинах м. Бершаді станом на 27 березня 2018 р. (грн. за кг, літр)
» 01.04.2018 Царський посуд і ціпок від письменника
» 01.04.2018 Як Василь Гордійович вибився у люди
» 16.03.2018 Кількість населення у районах і містах області
» 03.03.2018 Лелека щастя принесе
» 12.02.2018 Водії! готуйте кошти на нові аптечки
» 29.01.2018 Замітки з історії Бершаді
Всі статті розділу Цікаво »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Олексієві Степовому дали 10 років за карикатуру на Сталіна</b><br />&rdquo;Ви якою мовою говорітє? &mdash; 81-річний Олексій Степовий стоїть на східцях Будинку культури в селі Джулинка...
18 фото   
<b>Александров Єфім Борисович</b><br />Александров (Зіцерман) Ефіміан Борисович&nbsp;народився 13 травня 1960 року в місті Підволочиськ Тернопольськой...
8 фото   
<b>День захисту дітей у Бершаді</b><br />На підтримку ініціативи Міністерства України у справах сім'ї та молоді, Всеукраїнського комітету захисту дітей,...
4 фото   
<b>Журналісти «Бершадського краю» за роботою</b><br />Перед тим, як читач районки ознайомиться з матеріалами, підготовленими її журналістами, кожен з нас повинен побувати...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Бершадь
Єсаульцев Микита Семенович (1912) 1912 р., росіянин, робітник. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Помер від ран 03.10.44. Похов. м. Кирлибаба, Румунія.

З історії Бершаді
І в наступні роки не вщухала на цих землях боротьба проти поневолювачів. Жителі Бершаді були учасниками повстання під проводом С, Палія. Тут було сформовано сотню на чолі з сотником Лук'яном, яка у жовтні 1702 року визволяла від польських військ Немирів. 1734 року надвірні козаки Бершаді підтримали селянсько-гайдамацьке антифеодальне повстання. В 50-х роках, коли знову пожвавився гайдамацький... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

За рядками спогадів Марії Собанської - Все цікаве про Бершадь і не тільки - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення