Fridge magnet wooden gears

Флоринське озеро – пам’ятка природи

  • Подобається0Не подобається
  • 13 Січня 2018, 09:00

У Вінницькому обласному виробничому управлінні по меліорації і водному господарству у фактичного користувача Флоринської сільської ради зареєстровано три ставки. Найбільший із них – флоринський (2,8 га) біля Зеленого Гаю.

Ставом його було названо з відома місцевих органів влади – як районної, так і сільської.

Виникає питання: чому це став? Це ж озеро!

Інформую читачів, що «став – це штучно створена водойма, що містить 1 млн. кубічних метрів». А озеро – це «природна западина суші, заповнена прісними або солоними водами».

Відтак, із цього виходить, що ця флоринська водойма є не ставом, а природним озером. Це не штучна водойма, бо ніхто з людей не споруджував греблю, щоб зробити став.

І ніхто не може випустити з нього воду. Коли, при будівництві сучасного мосту з Бершаді на Бирлівку, бершадське верхнє водосховище було приспущене, то флоринське озеро залишилось, і тільки рівень води був десь на метр нижчим. Ця водойма є природною.

Тут, можливо, була велика ущелина. Протягом багатьох років вона замулювалась стічними водами флоринських вулиць. Таких, як Гірська, Маріяшівка, Зеленогайська та річкою Дохною. І до цього часу замулюється.

У це озеро впадає річка Дохна, а витікає з нього вода двома малими протоками, які впадають в річку Берладинку.

Між іншим, Берладинка довша за Дохну на 15 кілометрів, і басейн Берладинки більший, ніж у Дохни, в два з половиною рази.

Цікаво, що флоринські люди в ХІХ столітті називали річку Дохну Биком, про це писав Ю. Сецінський у своїй книзі «Приходы и церкви Подольской епархии» (1901 р.).

Чому Биком? Відповідь дуже проста. Водойма – голова бика, який двома «рогами» (протоками) пускає воду в Берладинку, утворивши природний острів, який у народі називають Анталькою. А лівий «ріг» називали ще «чортовим». Коли підняли рівень води в бершадському верхньому водосховищі, то піднявся він і в флоринсь кому озері десь на сантиметрів 40-50.

Нинішній парк на Антальці закладений у 1969 році до сторіччя з дня народження Леніна, яке відзначалося в 1970-му.

Перші десять років доглядав його агроном-пенсіонер Станіслав Каєтанович Лук’янов.

А до 1969-го флоринський колгосп ім. Димитрова вирощував там кавуни. У ХV i XVI століттях тут проходила дорога з Ободівки до Бершадської фортеці, яка була розташована на правому березі річки. І дорога з Зеленого Гаю до міста йшла по березі цього озера, а не там, де зараз. Через цей острів можна було проїхати возами навіть без містків. І вже набагато пізніше виникла потреба будувати міст на мiсці нинішнього з Бирлівки на Бершадь, бо місто вже будувалось на лівому березі після спалення фортеці у 1617 році.

А от П’ятківка була п’ятою бика. Можливо, звідси пішла назва села. Бо слово П’ятківка утворене від слова «п’ята», а не від слова «п’ять» (п’ять хат і т.д.). Якби слово П’ятківка було утворене від слова «п’ять», то логічно село називалось би П’ятьківка, а не П’ятківка.

У Ю. Сецінського село називалось Фльорина, а не Флорино. Старші люди й досі пам’ятають цей варіант слова, що був змінений у шістдесятих роках ХХ ст.

Флоринське озеро – унікальне. Воно, можливо, єдине природне озеро в нашій області.

Нині на Вінниччині утворилось декілька штучних озер у кам’яних кар’єрах, у тому числі два в Бершаді – на Жорняках і Воронах.

У флоринському озері різноманітний рослинний і тваринний світ. Від озера до Глинського – велика заболочена місцевість із різним видами дерев, утворена річкою Дохною. Це місце, де гніздяться дикі гуси і качки. Тут ідеальні умови для них. А підводний світ озера ще потребує вивчення. На його березі збереглось 33 італійських тополі, посаджені ще в другій половині XVIII ст., коли Бершадь і Флорино належали Потоцьким.

Якби бершадські краєвиди з озерами і лісами зняти з вертольота на плівку з висоти пташиного польоту, то це можна було б показувати по центральному телебаченню України в програмі «Моя країна». Це – краса Південного Поділля.

Мабуть, пора вже визнати флоринський став озером і пам’яткою природи та зареєструвати в природно-заповідному фонді Вінницької області, тому що це утворення має природоохоронне, наукове, естетичне і пізнавальне значення та потребує збереження.

Олександр ДЬОМІН, учитель ЗОШ №1, краєзнавець.


Дивіться також в розділі  Цікаво
» 17.06.2018 Амброзія полинолиста – однорічна яра рослина, що схожа на коноплю, за розміром і формою нагадує полин гіркий (звідки і назва – полинолиста). За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 22,5 метра, а коріння заглиблюється до 4 м. Стебло і...
» 02.04.2018 Сьогодні розповім про тополю. Відомо близько 150 видів тополь. Із них в Україні – 11. Найпоширеніші в нас – тополя тремтяча або осика, чорна або осокір, пірамідальна або колоновидна. Цю тополю ще називають італійською. Виростає у висоту до 40 метрів.
» 01.04.2018 Подорожчання передплати на друковані періодичні видання з 1 липня цього року, схоже, все-таки відбудеться. Національний оператор поштового зв’язку «Укрпошта» (читай – монополіст у сфері організації передплати на газети і журнали) підвищує розцінки...
» 01.04.2018 на ринку та в магазинах м. Бершаді станом на 27 березня 2018 р. (грн. за кг, літр)
» 01.04.2018 Царський посуд і ціпок від письменника
» 01.04.2018 Як Василь Гордійович вибився у люди
» 16.03.2018 Кількість населення у районах і містах області
» 03.03.2018 Лелека щастя принесе
» 12.02.2018 Водії! готуйте кошти на нові аптечки
» 29.01.2018 Замітки з історії Бершаді
Всі статті розділу Цікаво »
Цікаві фото
4 фото   
<b>Футбол</b><br />Футбольна команда району завершила участь в футбольних іграх першості області сезону 2011-2012 років. Завдяки тому,...
2 фото   
<b>Г. О. Погончик:"Про наш край знають і в Америці"</b><br />Директор Бершадської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 Григорій Погончик добре відомий і в районі та області,...
2 фото   
<b>А мав би бути рай...</b><br />Про бригадне село Лугову кажуть, що це райський куточок. З одного боку відмежовує його від Гайворона річка Південний...
5 фото   
<b>Влада для людей, а не люди для влади</b><br />Голова обласної державної адміністрації Микола ДЖИГА позавчора побував у нашому районі. Хоч програма перебування була...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Яланець
Гудзь Петро Іванович (1914) 1914 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 00.06.44.

З історії Бершаді
Славною традицією став зв'язок з трудівниками соціалістичних ланів - вже багато років шефствує комбінат над колгоспом «Перемога» села Поташні. Серед інших бершадських підприємств, що нещодавно утворились, - райоб'єднання «Сільгосптехніки», якому на честь 50-річчя Комуністичної партії України було присвоєно звання колективу комуністичної праці. Самовіддана праця здруженого колективу об'єднання... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Флоринське озеро – пам’ятка природи - Все цікаве про Бершадь і не тільки - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники