Fridge magnet wooden gears

Хто така Джоанна Мошинська, якій у свій час належало місто Бершадь і яка в ньому похована?

  • Подобається0Не подобається
  • 6 Січня 2018, 09:00

На знімку: перебудована передня частина палацу (жовтень 1917 року).

Історія нашого славного міста багата і дуже цікава. Її вивчали й вивчають історики, краєзнавці, патріоти рідного краю.

Про це йдеться у багатьох публікаціях у пресі, є й окремі видання. Проте час від часу завдяки невтомним дослідникам ми дізнаємося про нові цікаві факти минулого міста. Саме про це хочемо розповідати нашим читачам на шпальтах газети. Першим під рубрикою «Маловідомі сторінки історії Бершаді» публікуємо матеріал краєзнавця, учителя міської школи №1 Олександра ДЬОМІНА.

Необхідно почати з двох братів графів Мошинських, які народились у Дрездені і мали прусське коріння. Це Август Фредерик Мошинський (1731-1786 р.р.) та його молодший брат Йозеф Фредерик Мошинський (1738-1817 р.р.). У деяких джерелах він називається Фридерик (Fryderyk).

У 1755 році Август Мошинський одружився з Теофилією Потоцькою – дочкою воєводи київського Станіслава від другої дружини Гелени Замойської. У 1764-му вони розлучились. У них був єдиний син Ян (Ян Непомуцен Мошинський).

У нього було дві дочки – Фридерика та Джоанна (Йоанна).

Молодший брат Августа граф Фредерик Йозеф Мошинський був теж знаною людиною у польській державі. Він був останній маршалок великий коронний Річі Посполитої. Мав великі володіння на Волині, в Саксонії, Могилеві-Подільському.

У 1784 він купив у Петра Потоцького Бершадський ключ.

Дітей у нього не було. Тому після його смерті в 1817 році усі маєтності Августа згідно із заповітом пере йшли до братового сина Яна та онуків брата – Фридерики та Джоанни Мошинської.

 Бершадь успадкувала Джоанна.

Джоанна Мошинська одружилась із Петром Мошинським (1800-1897) – далеким родичем, який мав таке ж саме прізвище.

Петро Мошинський у 1819 році переїхав до Бершаді, де заснував свою головну резиденцію. Він побудував неокласичний палац на штучному острові позаду нинішнього будинку культури, який у злегка зміненому вигляді проіснував до епохи Радянського Союзу. Фото - графії і картина цього палацу є у моїй книзі «Маловідомі сторінки історії Бершаді».

У зв’язку з обранням Петра Мошинського на посаду маршалка шляхти він переїхав до Житомира і вже в Бершадь не повертався. А в 1826 році він був заарештований і засуджений на 12 років заслання за таємну співпрацю з товариством тамплієрів (Християнський (католицький) чернечий лицарський орден).

Під час заслання його дружина Джоанна з ним розлучилася і вдруге вийшла заміж за Станіслава Юревича.

Таким чином, Бершадь майже сто років була у володінні сім’ї Юревичів.

У 1848 році Станіслав Юревич побудував муровану каплицю, якій у 2018 році буде 170 років. Вона відома як мурована каплиця з гробами Мошинських і Юревичів.

Отже, Джоанна Мошинська – внучка Теофилії Потоцької, правнучка київського воєводи Станіслава Потоцького, праправнучка воєводи київського, гетьмана великого коронного Йоси па (Юзефа) Потоцького.

З біографіями братів Августа і Йозефа Мошинських та Станіслава Потоцького і його батька воєводи київського Йосипа Потоцького читачі можуть ознайомитись в Інтернеті.

Історію своєї країни, свого славного Поділля й Бершадського краю треба знати.

Як дерево не може жити без свого коріння, так держава не має майбутнього без своєї історії. Чим більше і міцніше коріння, тим більше і міцніше дерево. Це ж саме стосується і держави.

Тут не зупиняюсь на житті простого українського сільського населення нашого краю, яке в той час було кріпаками (а фактично – рабами) великих феодалів руських, литовських, польсь - ких та російських. Про це – в іншому матеріалі.

Олександр ДЬОМІН, краєзнавець.


Дивіться також в розділі  Цікаво
» 17.06.2018 Амброзія полинолиста – однорічна яра рослина, що схожа на коноплю, за розміром і формою нагадує полин гіркий (звідки і назва – полинолиста). За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 22,5 метра, а коріння заглиблюється до 4 м. Стебло і...
» 02.04.2018 Сьогодні розповім про тополю. Відомо близько 150 видів тополь. Із них в Україні – 11. Найпоширеніші в нас – тополя тремтяча або осика, чорна або осокір, пірамідальна або колоновидна. Цю тополю ще називають італійською. Виростає у висоту до 40 метрів.
» 01.04.2018 Подорожчання передплати на друковані періодичні видання з 1 липня цього року, схоже, все-таки відбудеться. Національний оператор поштового зв’язку «Укрпошта» (читай – монополіст у сфері організації передплати на газети і журнали) підвищує розцінки...
» 01.04.2018 на ринку та в магазинах м. Бершаді станом на 27 березня 2018 р. (грн. за кг, літр)
» 01.04.2018 Царський посуд і ціпок від письменника
» 01.04.2018 Як Василь Гордійович вибився у люди
» 16.03.2018 Кількість населення у районах і містах області
» 03.03.2018 Лелека щастя принесе
» 12.02.2018 Водії! готуйте кошти на нові аптечки
» 29.01.2018 Замітки з історії Бершаді
Всі статті розділу Цікаво »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Новий герб і прапор міста</b><br />Сесія міської ради затвердила герб та прапор міста, які розроблені на основі місцевих історичних джерел та пам’яток з...
5 фото   
<b>«Тобі, кохана, всі квіти землі!»</b><br />У районному будинку культури 5 березня 2011 року відбулися урочисті заходи та святковий концерт «Тобі, кохана, всі...
4 фото   
<b>Вінниччина очима редактора. Хмільниччина - тур другий.</b><br />Хоч надворі веселилася зима, а дорога скоріш за все нагадувала льодову ковзанку, до Хмільника добралися вчасно,...
2 фото   
<b>Бершадські правоохоронці відправилися в зону бойових дій</b><br />Черговий зведений загін вінницької міліції відправився на Схід захищати Україну. Вони змінять своїх колег, які місяць...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Баланівка
Маляр Мирон Мндратович (1908) 1908 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Сержант. Загинув 1943 р.

З історії Бершаді
За роки соціалістичного будівництва Бершадь стала промислово-аграрним центром півдня області. Але її мирне життя було перервано війною. Вже 29 липня 1941 року Бершадь окупували німецько-румунські війська. Фашисти утворили тут гетто для єврейського населення. Від катувань, голоду, епідемій у Бершаді загинуло багато радянських людей, розстріляно 327, вигнано в рабство 1203 чоловіка. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Хто така Джоанна Мошинська, якій у свій час належало місто Бершадь і яка в ньому похована? - Все цікаве про Бершадь і не тільки - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники