Fridge magnet wooden gears

«Там витеплів душею...»

  • Подобається0Не подобається
  • 20 Січня 2018, 09:00

Виповнилося 80 років з дня народження Василя Стуса, поета-борця за незалежність України, лауреата Національної премії імені Т.Г. Шевченка, Героя України.

Він народився в селі Рахнівці Гайсинського району.

Його юність була пов’язана з нашим краєм. У 1959 році він закінчив із відзнакою історико-філологічний факультет Донецького педагогічного інституту. Отримавши диплом про вищу освіту, одержав направлення на роботу вчителем української мови і літератури у семирічну школу села Таужне Гайворонського району.

Ось як згадував пізніше поет: «Стужілий за справжньою Україною, поїхав учителювати на Кіровоградщину, поблизу Гайворона. Там витеплів душею, звільнився від студентського схимництва…».

Того ж року були опубліковані його перші вірші.

Недовге було те вчителювання. У жовтні 1959-го Гайворонський райвійськкомат призвав юнака на військову службу. А потім була робота в газеті «Соціалістичний Донбас», аспірантура в Інституті літератури Академії Наук України. Його вірші друкуються в журналах «Дніпро», «Прапор», «Донбас»…

Поет мав можливість розраховувати на безбідне й успішне життя з високим статусом ученого і талановитого літератора. Але не судилося… Виступ у столичному кінотеатрі «Україна» проти репресій української інтелігенції став початком хресної дороги Василя Стуса… За свої переконання в необхідності української автономії був позбавлений волі загалом на 12 років. І смерть свою зустрів за гратами…

Василь Стус належить до плеяди тих імен, без яких важко уявити українську поезію ХХ століття. Поет від Бога, він зібрав у собі всі чари подільської природи і гіркоти нашої історії. Він водночас був і борцем: «За мною стояла Україна, мій пригноблений народ, за честь котрого я мушу обставати до загину…». Саме поєднання великого таланту поета, його доброчесті і громадянської саможертовності возносять його на постамент великої народної шани.

З нагоди 80-річчя з дня народження поета-борця в Гайвороні відбулись урочистості біля пам’ятника В. Стусу.

Керівники міста, депутати міської ради, представники громадськості, шанувальники творчості письменника вшанували пам’ять Василя Семеновича хвилиною мовчання та квітами до погруддя. Поети Марина Джус, Катерина Барановська та Микола Маринич читали вірші, присвячені видатному землякові. Краєзнавець Олексій Павличук розповів про деякі факти з його життя.

В.Стус гордо йшов по обраній дорозі мученика сумління, усвідомлюючи, що його життя і боротьба – то частка життя та боротьби українського народу за незалежність.

Олександр ГОРОБЕЦЬ.


Дивіться також в розділі  Цікаво
» 17.06.2018 Амброзія полинолиста – однорічна яра рослина, що схожа на коноплю, за розміром і формою нагадує полин гіркий (звідки і назва – полинолиста). За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 22,5 метра, а коріння заглиблюється до 4 м. Стебло і...
» 02.04.2018 Сьогодні розповім про тополю. Відомо близько 150 видів тополь. Із них в Україні – 11. Найпоширеніші в нас – тополя тремтяча або осика, чорна або осокір, пірамідальна або колоновидна. Цю тополю ще називають італійською. Виростає у висоту до 40 метрів.
» 01.04.2018 Подорожчання передплати на друковані періодичні видання з 1 липня цього року, схоже, все-таки відбудеться. Національний оператор поштового зв’язку «Укрпошта» (читай – монополіст у сфері організації передплати на газети і журнали) підвищує розцінки...
» 01.04.2018 на ринку та в магазинах м. Бершаді станом на 27 березня 2018 р. (грн. за кг, літр)
» 01.04.2018 Царський посуд і ціпок від письменника
» 01.04.2018 Як Василь Гордійович вибився у люди
» 16.03.2018 Кількість населення у районах і містах області
» 03.03.2018 Лелека щастя принесе
» 12.02.2018 Водії! готуйте кошти на нові аптечки
» 29.01.2018 Замітки з історії Бершаді
Всі статті розділу Цікаво »
Цікаві фото
1 фото   
<b>Атрибути різдвяних свят</b><br />Серед чималої кількості нових свят та традицій залишається популярним і важливим Різдво. Готуються до нього...
4 фото   
<b>Дяківка на межі трьох областей</b><br />Це село за графіком відвідала робоча група у складі начальників відділів та структурних підрозділів РДА, яку очолював...
7 фото   
<b>Запалення газу в Шумилові</b><br />2 лютого 2011 року у с Шумилів Бершадського району перебував голова Вінницької облдержадміністрації М.Джига.
3 фото   
<b>Черговий мітинг підприємців</b><br />Учасники Весняного маршу протесту «Вперед», який відбувся 19 травня 2011 року у м.&nbsp;Києві, &nbsp;дали владі...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Голдашівка
Гордієнко Федір Павлович (1912) 1912 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.01.45.

З історії Бершаді
Прикрасилась новими спорудами центральна площа, де височить будинок райкому КП України та районної Ради депутатів трудящих. Окрасою площі є чудовий пам'ятник вождеві трудящих В. І. Леніну. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

«Там витеплів душею...» - Все цікаве про Бершадь і не тільки - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники