Fridge magnet wooden gears

П'ЯТКІВКА

Вважалося, що село відоме ще з Х/ІІІ століття, а походження назви докінця не вияснене. Однак вважають, що походить вона від слова "підківка" (можливо, вулиці були розміщені у формі підкови)

За адмін.поділом 16 ст. Брацлавський повіт 16 ст.
За адмін.поділом 19 ст. Ольгопільський повіт 19 ст.
За адмін.поділом 20 ст. Бершадський район

П'ятківка — село, центр сільської Ради» знаходиться за 11 км від Бершаді, обабіч річки Дохни. Сполучене з райцентром шосейною дорогою, до залізничної станції Яланець 6 км. Населення — 2961 чоловік. Сільраді підпорядковано населений пункт Глинське.

В селі розташована центральна садиба колгоспу «Комунар». За господарством закріплено 5371 га землі, в т. ч, 3794 га орної. Напрям виробництва — зернові й технічні культури та м ясо-молочне тваринництво.

У П'ятківці є середня школа, будинок культури, і бібліотеки, дільнична лікарня, поліклініка аптека, дитячі ясла. У селі працюють 65 комуністів и 226 комсомольців»
Першою п'ятисотенницею бурякових ланів у селі стала ланкова М. А. Дричкіна. В 1936 році вона виростила по 500 цнт буряків з га. В роки Великої Вітчизняної війни у селі діяла підпільна антифашистська група з 5 чоловік, її очолював О. С. Багнюк.

У визволенні села від фашистських загарбників брала участь дивізія генерал-майора Д. А. Дричкіна, який народився у П'ятківці. В лавах Червоної Армії, в партизанському русі билися з фашистами 650 жителів П'ятківки.

У П'ятківці живе Герой Соціалістичної Праці О. С. Плахотна, яку називають дочкою двох республік. Народилася вона в селі П'ятківці, трудову славу здобула в Грузії і знову повернулася в рідне село, де працює дояркою колгоспу. 

«Історія міст і сіл УРСР. Вінницька область» Харків, 1972р»

 

На ХІІІст за переказами ,припадає заснування нашого села в улоговині річки Дохно, в болотах втікачі з татарської неволі заснували поселення.
П`ять разів кочовики вщент руйнували поселення. П`ять разів село відроджувалося, шири лося.
Від того що в селі було 5 хат називали Кілька хаткою або П`ятихаткою, потім П`ятрівкою.

У ХУІІІ ст. село належало Вишневецьким, а тому на початку ХУІІІст село П`ятківку пан Потоцький подарував графу Сабанському тут і була резиденція пана.На території села був великий палац, одна з вулиць до цього часу в народі зветься «Панська». Щоб заселити пустуючи землі і привабити робочі руки, Сабанські давали жителям свободу, звільнення на деякий час від панщини.

П`ятківка у ХУІІІст поділялась на дві частини: Слободу і Старо-П`ятківку. Існувало дві церкви Церква в слободо-п»ятрівці була збудована в 1775 році на заощадження прихожан в імя св.Апостола і Євагнелиста Іоанна Богослова. У ХІХ ст. 1825-1826рр в селі збудовано цукровий, спиртовий, винокурний та цегельні заводи.

В 1866 році була збудована православна церква Різдва Пресвятої Богородиці, яка діє і в даний час .В 1887 році було відкрито в селі міністерську школу та школу для дівчаток. За російського царя Миколи І 1825-1855рр/ в П`ятрівці було створено військове поселення Побудовано казарми, склади,хлібні магазини, площа для навчання і муштри солдат.

В 1918 р в селі проголошено Радянську владу, і в 1920 році був створений волосний Ревком. Голова Ревкому –Лукян Ситник

В 1931 р було утворено перший колгосп «Новий побут» голова Капітанівський Федір. Навесні 1932 року почалася суцільна колективізація .
В 1934 році утворено 5 колгоспів :«Ультиматум» /слобода/,«Тельмана «/слобода / ,
« ім..Стаханова «/старинці/, « П`ятирічка»/манжулівка/ , «Калініна» /х.Глинське/

Першою п`ятисотенницею бурякових ланів у селі стала ланкова М.А.ДричкінаВ 1936 році вона виростила по 500цн з га цукрових буряків, підтримавши почин Марії Демченко.

У 1938 р бригада трактористів,яку очолював Синівський К.Н. здобула першість у змаганні тракторних бригад України, встановивши рекорд 944 га умовної оранки.

19 липня 1941 р територія села була окупована німецько-фашистськими загарбниками. 14 березня 1944 р у визволенні села від фашистських загарбників брала участь дивізія генерал-майора Д.А.Дричкіна, який народився в с.П`ятківка.

В 1950 р утворено новий колгосп «Комунар» А з 1992 року колгосп перейменовано в господарство КСП «Надія», потім реорганізовано в ТОВ «П`ятківське» Сьогодні на території сільради діє ЗАТ «Зернопродукт МХП»,створено фермерські господарства:«Славутич», «Пролісок»,«ЮЛАС», «Влом», «Лондодар».

В П`ятківці проживала Герой Соціалістичної праці О.С.Плахотнікова, яку називають дочкою двох республік. Народилася вона в селі П`ятківка, трудову славу здобула в Грузії, працюючи на чайних плантаціях.

В центрі села побудовано пам’ятник загиблим воїнам в роки війни, в 2007 році пятківчанин, нині житель м.Одеси Майдан юк І.І. спорудив за власні кошти на кладовищі №1 памятник жертвам голодомору 1932-1933рр.

На території сільради розташована загальноосвітня школа І-ІІІст, успішно працює дитяча дошкільна установа «Барвінок», діє амбулаторії загальної практики сімейної медицини, будинок культури, бібліотека, відділення зв’язку, ФАП та сільський клуб в селі Глинське.

В селі працюють два млини, цегельний завод, торгові точки, кафе-бари та інше. В селі центр та прилеглі вулиці до центру асфальтовані.

На 01.01.2010 року населення П`ятківської сільради складало 1968 чоловік


Цікаві фото
3 фото   
<b>Без минулого немає майбутнього</b><br />Минулого тижня у читальному залі районної бібліотеки відбулась особлива подія для нашого краю – презентовано книги...
2 фото   
<b>Фестиваль «На Гозері»</b><br />Перший етнофестиваль «На Гозері» відбувся 9 вересня в селі Бондурівці Чечельницького району. Було...
2 фото   
<b>Шляхова віджнивувала першою. Інші – на завершенні. Результати – контрастні</b><br />Хоч під ранніми зерновими культурами у ТОВ «Світанок-Агросвіт» зайнято було в цьому році більше тисячі гектарів поля,...
6 фото   
<b>Оновлено медичні заклади</b><br />Минулого тижня одразу у трьох селах району відбулися пам’ятні події, пов’язані із введенням у дію оновлених медичних...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / П'ятківка
Паланичка Калень Савич (1914) 1914 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 1945 р.

З історії Бершаді
Найбільше Бершадське підприємство — цукровий комбінат. Завдяки комплексній механізації та автоматизації технологічних процесів, широкому застосуванню електродвигунів, після спорудження в 1960 році електростанції цукрокомбінат виробляє щорічно понад 2 млн. цнт цукру. В 1971 році тут працювало понад 600 робітників. Колектив заводу славиться своїми трудовими успіхами, більшість бригад, змін,... Читати далі »



Новини села П'ятківка всі новини...»
Може бути цікаво

П'ЯТКІВКА - Сторінка села П'ятківка. Новини села П'ятківки, фото. Все про П'ятківку - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники