Fridge magnet wooden gears

Шоа - катастрофа європейського єврейства

Бершадь була зайнята німецькими і румунськими військами 29 липня 1941 р. Незабаром євреї були зігнані в гетто, створене в нижній частині міста — Долині; у його територію входили 12 провулків і 337 будинків. Гетто не було обгороджене колючим дротом, проте вихід за його межі карався смертю. Єврейським ремісникам було поставлено в обов'язок шити одяг і взуття для окупаційного начальства. Правління гетто, яке очолив шойхет Елі Марчак, влаштувало в приміщенні маленької синагоги пекарню для забезпечення жителів хлібом.

Восени 1941 р. біля Бершаді зупинилася багатотисячна колона євреїв, депортованих з Бесарабії і Буковини. Бершадці під керівництвом Марчака надали їм всіляку допомогу і зуміли добитися дозволу розмістити їх у Бершаді. Зі свого боку, румунські євреї були вимушені заплатити начальникові повіту величезну суму грошей за право оселитися в Бершаді.

У гетто виявилося близько 20 000 депортованих з Румунії, а також з Одеської області; бершадське гетто стало одним з найбільших в Трансністрії.
До складу комітету гетто увійшли румунські євреї, що користувалися впливом серед співвітчизників і що уміли підтримувати хороші стосунки з румунськими офіцерами: М. Фарфель, І. Перельмутер, адвокат М. Шренцель, доктор Флейшман, а також місцеві лідери Е. Марчак, Р. Шульман, Ст. Долгонос, І.Сойбельман (стосунки між місцевими і депортованими євреями не завжди були безхмарними). Однією з перших справ комітету стало створення єврейської поліції.

Переселенців з Румунії розмістили в будинках місцевих євреїв по 15 — 25 чоловік в одній кімнаті, під житло було зайнято навіть будівля синагоги. Євреїв використовували на примусових роботах — вирубуванні дерев, мощенні доріг, в різних майстернях. За роботу вони не отримували ні грошей, ні їжі, так що були вимушені вимінювати речі на продовольство або працювати у місцевих селян, піддаючись ризику бути розстріляними за перебування поза гетто. В центрі гетто був невеликий ринок, на який перший час допускали українських селян із продовольством.

У першу зиму окупації при епідемії тифу загинуло більше половини населення гетто: восени 1941 р. в ньому було 25 000 чоловік, а в серпні 1942 р. залишалося близько 10000. Вмирало по 150- 200 чоловік в день; щодня по вулицях проїздив віз, що відвозив тіла на кладовище. Лише навесні їх поховали в шести братських могилах.

У 1941 — 1942 рр. командиром румунської жандармерії в Бершаді був лейтенант Георге Петреську, якого в гетто прозвали Машиахом. Він співчутливо відносився до в'язнів, прагнув полегшити їх долю і подати їм моральну підтримку. Петреську заборонив утиски євреїв, пропускав українських селян з продовольством на ринок гетто, в розпал епідемії зобов'язав продавати євреям продовольство за твердими цінами і організував доставку в гетто дезинфікуючих засобів. На своєму посту він протримався недовго і був звільнений зі служби.

Командири, що змінили, Петреську ввели режим жорсткої ізоляції гетто, оточивши його ровом і колючим дротом, піддавали в'язнів жорстоким грабежам і насильству. Вбивства євреїв почастішали з весни 1943 р., коли в Бершаді розмістилося відділення гестапо. Матеріальне положення в'язнів дещо покращало, коли в 1942 р. почала поступати допомога від євреїв Бухаресту. У гетто були створені аптека, інфекційна лікарня на 65 ліжок і безкоштовна їдальня на 450 чоловік.

Особливою проблемою гетто були сотні дітей-сиріт, що просили подаяння на вулицях, вмираючи з голоду і холоду. Навесні 1942 р. комітет гетто орендував кімнату і розмістив в ній першу групу з 10 сиріт, виписаних по одужанню з лікарні. Восени того ж року на гроші, прислані єврейськими організаціями Бухаресту, був орендований будинок з чотирьох кімнат, де розмістили 122 дитяти у віці від п'яти до шістнадцяти років. 135 дітей було віддано в сім'ї, матеріальне положення яких представлялося відносно благополучним. Ще 60 – 70 дітей було перевезено в кінці листопада 1942 року до дитячого будинку у м. Балту.

В середині 1943 р., завдяки фінансовій допомозі з Румунії, для вихованців дитячого будинку придбали ношений одяг. З дітьми займалися вчителі, у тому числі хазан, що готував дітей до зустрічі традиційних свят. У свято Песах 1943 р. в дитячому будинку був влаштований седер, на який запросили гостей. Навесні 1944 р. сироти, молодші 15 років, були відправлені до Румунії. З другої половини 1943 р. в Бершаді діяла школа для всіх дітей гетто, вчителі в ній працювали безкоштовно, а викладання велося румунською мовою.

У 1943 р. з наближенням фронту, встановився зв'язок між гетто і партизанами. Командиром одного з партизанських загонів, що діяли в Бершадському районі, був уродженець Бершаді Яків Таліс, підпільною групою в містечку керував Іосиф Бліндер. Багато євреїв, серед них і члени комітету гетто, надавали партизанам допомогу грошима, речами і медикаментами, а також переховували в гетто партизан.
У січні 1944 р. список євреїв, що допомагали партизанам, попав в руки гестапо; нацисти розстріляли всіх перерахованих в списку. Їх поховали в двох братських могилах в долині «Берлівка».

У лютому німці розстріляли ще 327 євреїв з гетто. У їх числі були члени комітету Міхаель Шренцель і доктор Флейшман, місцеві релігійні лідери Елі Марчак, Гедалья Шульман, Шимон Таліс, Гедалья Трубман, партійні і радянські працівники Петро Пекарь, Іосиф Бліндер, Міша Рудь, і багато інших.

У березні 1943 р., згідно із статистичними даними бухарестського Комітету допомоги, в Бершаді залишалося 9200 євреїв, з них 2 250 місцевих.
Бершадь була звільнена від окупантів 14 березня 1944 р.


Дивіться також в розділі  Бершадське гетто
»  «Праведники народів світу» - термін, який використовується в юдаїзмі і стосується не-євреїв, які виконують Сім законів Ноя і таким чином заслуговують на царство небесне.В світському житті термін використовується державою Ізраїль для відзначення...
»  Бершадь була зайнята німецькими і румунськими військами 29 липня 1941 р. Незабаром євреї були зігнані в гетто, створене в нижній частині міста — Долині; у його територію входили 12 провулків і 337 будинків. Гетто не було обгороджене колючим...
»  Израиль. Кармиэль. Не менее ста бывших узников Бершадского гетто(Украина, Винницкая область) собрались со всего Израиля в одном из городских хостелей для пенсионеров, чтобы отметить отметить 65-летие (14 марта 1944 года ) освобождения войсками...
»  19 Мая 2004.  Прочитала в газете «Еврейский Мир» статью А. Либмана «Бершадское гетто», и столько возникло горьких воспоминаний, что просто лишилась сна и покоя. Поскольку я жила в этом гетто с момента его основания до освобождения Советской...
»  Бершадское гетто
»  "Детство и смерть"
Всі статті розділу Бершадське гетто »
Цікаві фото
8 фото   
<b>Свято Трійці в Березівці</b><br />Свято Трійці, яке цьогоріч відзначалося 12 червня, - одне із найбільших християнських свят. Його ще називають...
5 фото   
<b>13 квітня – День посадки лісу</b><br />13 квітня 2013 року у районі проведено загальнообласну екологічну акцію «День посадки лісу», у якій взяли участь...
14 фото   
<b>СУМІВКА</b><br />Перша назва - Красний городок. Село було тричі спалене. Назва ймовірно ві слова &quot;сом&quot; або &quot;сум&quot;....
25 фото   
<b>ДЖУЛИНКА</b><br />Вважається, що назва села походить із татарської мови. Це слово &quot;джуя&quot; означає сміливий, хоробрий. Так...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Вовчок
Янишевський Іван Кіндратович (1900) 1900 р., с. Мала Киривка, українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Старшина. Загинув 1943 р.

З історії Бершаді
Радянські люди і в умовах жорстокого терору чинили фашистським окупантам опір. Для організації боротьби райком КП(б)У залишив на тимчасово окупованій території комуніста О. Р. Пилипчука, який вже в серпні 1941 року організував першу в районі підпільну групу, а в листопаді того ж року разом з Я. Ш. Талісом створив підпільну групу в м. Бершаді. В грудні виникла підпільна група з робітників та... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Шоа - катастрофа європейського єврейства - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники