Fridge magnet wooden gears

Герой Цусімської битви

На знімку: П.Т. Деркач з дружиною та онучкою. Фото із сімейного архіву.

Події, про які піде мова, відбулися на початку минулого століття – 14 травня 1905 року. Про них є багато історичної та художньої літератури, зокрема, «Шлях до Цусіми» професора Худякова, «Бій при Цусімі» та «Розплата» Семенова і, звичайно, роман «Цусіма», автор якого Новиков-Прибой брав безпосередню участь в тих подіях – служив унтер-офіцером на броненосці «Орел». В своїй книзі на сторінці 827 він згадує і про нашого земляка з Михайлівки Деркача Порфирія Тарасовича, який служив кочегаром на броненосці «Наварин».

Броненосець, на якому служив наш земляк, був спущений на воду в 1891 році. Екіпаж його складав 700 чоловік. Як пише в передмові своєї книги автор, за масштабами та результатами Цусімська битва входила до чотирьох найбільших на той час. Ці події відбувалися на Далекому Сході під час російсько-японської війни біля острова Цусіма.

Наш земляк П.Т. Деркач народився в лютому 1880 року в сім’ї селянина-бідняка в Михайлівці. Тут він закінчив церковно-приходську школу, допомагав батькам по господарству. Порфирій був фізично міцним хлопцем, тож коли його в 1904 році призвали на службу в царську армію, він був направлений кочегаром на броненосець «Наварин».

Під час бою Порфирій Деркач робив все необхідне, щоб забезпечити належний тиск в котлах і тим самим дати можливість екіпажу броненосця виконувати свою задачу. Однак, як зазначає автор, броненосці, як і інші кораблі, були перевантажені, крім того, на «Наварині» були старі, малоефективні гармати. Під час бою судно потрапило на міну і затонуло. З 700 членів екіпажу броненосця вдалося вижити тільки трьом – П.Т. Деркачу, сигнальнику Сєдову та командору Кузьміну. Сєдова підібрали японці, а от нашому земляку та Степану Кузьміну довелося 14 годин протриматись на кришці від ящика, допоки їх в напівсвідомому стані підібрав англійський корабель. Після цього їх передали в Тянь-Дінь російському консулу.

За мужність та відвагу нашого земляка було нагороджено Георгіївським хрестом, його було визнано героєм Цусімської битви. Порфирій Деркач разом з Степаном Кузьміним були на прийомі у царя Миколи ІІ.

В 1907 році Порфирій повернувся в село, одружився з сільською дівчиною Галиною.

За гроші, які йому дав цар Микола ІІ як винагороду, в 1908 році побудував будинок, який, до речі, і сьогодні ще служить людям. В кінці 20-х років Порфирій закінчив ветеринарні курси і потім працював ветеринаром. Із десяти дітей Порфирія Тарасовича та дружини Галини дев’ятеро померли в дитячому віці. Вижив один Авксентій, який загинув під час Великої Вітчизняної війни в 1945 році.

В 1930 році П.Т. Деркач мав зустріч з російським письменником О.С. НовиковимПрибоєм, під час якої він подарував нашому земляку книгу із своїм автографом. Ця книга знаходиться в Вінницькому краєзнавчому музеї. На честь героя в селі названо провулок, де і по сьогодні проживають його внучка та правнуки.

Микола РУДИК, громадський кореспондент. с. Михайлівка.


Дивіться також в розділі  Михайлівка
»  МИХАЙЛІВКА
»  Події, про які піде мова, відбулися на початку минулого століття – 14 травня 1905 року. Про них є багато історичної та художньої літератури, зокрема, «Шлях до Цусіми» професора Худякова, «Бій при Цусімі» та «Розплата» Семенова і, звичайно,...
Всі статті розділу Михайлівка »
Цікаві фото
4 фото   
<b>Сонячне село</b><br />У день 80-річчя з дня народження Федора Михайловича Кавуна у селі відбулася презентація унікального фотоальбому,...
2 фото   
<b>Годованець Ганна Дмитрівна</b><br />Мандрик-Годованець Ганна Дмитрівна Народилася 21 травня 1926 року в сімї селянина в с. Романівці. Батьки займалися...
2 фото   
<b>На те і влада, щоб міцніла громада</b><br />Хоч у Кидрасівці лише 329 дворів, та із них діючих лише до двохсот, в яких проживає 446 чоловік населення,...
4 фото   
<b>Птахокомбінату «Бершадський» – 35!</b><br />Матеріали з ПАТ «Птахокомбінат «Бершадський», у тому числі і з нагоди пам’ятних дат, доводилося готувати не раз. І...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Михайлівка
Острий Петро Якович (1909) 1909 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1944 р. Похов. Молдова.

З історії Бершаді
Поряд з досягненнями в економіці відчутні зміни відбувалися в культурному житті. З перших днів після визволення почала виходити районна газета «Соціалістичний шлях» (з 1963 року — «Вогні комунізму»). Відкрилося педагогічне училище, в якому з числа молоді, що мала семирічну освіту, готували учителів початкових класів. У цьому закладі більш як 20 кваліфікованих викладачів навчали понад 300... Читати далі »



Новини села Михайлівка всі новини...»
Може бути цікаво

Герой Цусімської битви - Сторінка села Михайлівка. Новини села Михайлівки, фото. Все про Михайлівку - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники