Якщо потрібно викликати «швидку допомогу»

 • Подобається0Не подобається
 • 22 Червня 2013, 11:27

З початку нинішнього року в Україні набув чинності Закон №5081-VI «Про екстрену медичну допомогу», і «швидка» зажила за новими правилами. Закон багатообіцяючий і націлений на те, щоб знизити смертність серед населення та забезпечити максимально швидке прибуття карет швидкої допомоги до пацієнта, як у міській, так і в сільській місцевості. Поряд із затвердженим законом було також прийнято постанову Кабінету Міністрів «Про норматив прибуття бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги на місце події», згідно з яким за екстреним зверненням у межах міста «швидка» повинна прибути через 10 хвилин після виклику, а у сільській місцевості – через 20 хвилин. Згідно з документом, нормативи можуть бути перевищені лише на 10 хвилин, та й то у разі негоди. Бершадська станція швидкої медичної допомоги, яка розміщена на території центральної районної лікарні і є юридичною організацією, що підпорядкована Вінницькій обласній раді та обласному центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф, працює з 2 січня 2013 року. Очолив її молодий лікар, акушер-гінеколог Михайло Заболотний, призначений на посаду рішенням 13-ї сесії обласної ради.
У районі багато ведеться розмов про реформування медицини, створення станції ШМД, людей цікавить робота «швидкої», а ще більше турбує якість надання медичних послуг. Про це наша розмова з Михайлом ЗАБОЛОТНИМ.

– Михайле Станіславовичу! У Бершаді створено кущову станцію, якій підпорядковуються й інші райони… – Так. Для покращення роботи закладу та з метою максимального наближення допомоги населенню, до складу Бершадської станції швидкої медичної допомоги увійшло ще 5 підстанцій: Бершадська, Чечельницька, Теплицька, Піщанська, Тростянецька. Крім того, на Бершадській СШМД функціонують 4 пункти тимчасового базування в селах Усті, Шляховій, Маньківці, Михайлівці.

– І скільки фахівців обслуговують ці медзаклади?

– У Бершадському відділенні працюють 22 фельдшери. Заклад обслуговують 22 водії, 5 диспетчерів, 10 працівників адмінчастини.

– Саме диспетчер має вирішити, екстрений виклик чи ні.

Чи існують якісь критерії, відповідно до яких ці поняття розмежовуються?

– Існують. Є виклики, які належать до функцій швидкої медичної допомоги, а є пов’язані з функціями первинної медико-санітарної допомоги. Зокрема, до екстрених викликів відносяться втрата свідомості, судоми, раптові розлади дихання, раптовий біль у ділянці серця, блювання кров’ю, гострий біль у животі, зовнішня кровотеча, ознаки гострих інфекційних захворювань, гострі психічні розлади, що загрожують життю і здоров’ю пацієнта або оточуючих. Також за екстреним викликом медики будуть виїжджати, якщо у пацієнта травма (поранення, перелом, вивих, опік, важкий забій, травми голови), ураження електричним струмом, блискавкою, тепловий удар, переохолодження, асфіксія (утоплення, потрапляння сторонніх предметів у дихальні шляхи), пошкодження при надзвичайних ситуаціях (ДТП, аварії на виробництві, стихійні лиха тощо), отруєння, укус тварин, порушення нормального перебігу вагітності. Тому диспетчер визначає, куди передати виклик: або на «первинку», для того, щоб до пацієнта приїхав сімейний чи дільничний лікар, або ж приїхала бригада швидкої допомоги, якщо для цього є підстави.

Критерії, за якими звернення відносяться до категорії екстрених або неекстренних, описані в додатку до вище - згаданої постанови.

– Тобто, на екстрені виклики їздять фельдшери, а на звичайні – лікарі?

– Так. Але нехай це вас не бентежить. На виклики їздять фельдшери та лікарі, які пройшли атестування за програмою «Медицина катастроф» та мають вищу категорію зі своєї спеціалізації. Також маємо молоду зміну фельдшерів, які найближчим часом пройдуть атестацію та курси підвищення кваліфікації.

– Враховуючи територіальну розгалуженість, диспетчерам, мабуть, багато викликів доводиться приймати?

– З початку функціонування установи вже зафіксовано 4828 викликів. Звичайно, всім без винятку надано медичну допомогу.

– Ви говорили про пункти тимчасового базування. Тут також мають місце якісь закріплення до цих населених пунктів відповідних сіл району для медобслуговування?

– Це дає змогу якнайшвидше фельдшеру потрапити до хворого. Затверджено територіальний поділ району по відділеннях, відповідно до якого до Устянського пункту віднесені для обслуговування Устя, В.Киріївка, М.Киріївка, Осіївка, Лугова, Ставки, Джулинка, Берізки-Бершадські. До Михайлівського– села Лісниче, Вовчок, Михайлівка, Голдашівка, Кидрасівка, Романівка. До Маньківського – Маньківка, Кошаринці, Сумівка, Крушинівка, Шумилів, Чернятка, Красносілка, Хмарівка, М’яко хід, Чорна Гребля, Раківка. До Шляхівського – Шляхова, Теофилівка, Тирлівка, Кавкули, Дяківка, Завітне, Березівка, Серединка, Серебрія, Тернівка. Всі інші населені пункти обслуговує Бершадська СШМД. Зверну увагу: розподіл здійснювався не за кількостю населених пунктів, а за кількостю населення, яке там проживає.

– А яка ситуація з технічним та медичним забезпеченням?

– Бершадська СШМД забезпечена шістьма сучасними реанімобілями, які оснащені обладнанням для надання невідкладної допомоги та тринадцятьма санітарними машинами УАЗ. Щоправда, УАЗи потребують оновлення, це машини найбільш придатні до нашої місцевості. Медикаментами забезпечуємося централізовано за рахунок обласного бюджету. Взагалі, фінансування медустанови повністю здійснюється з обласного бюджету. З початку року ми отримали медикаменти на суму 999998 грн., тобто хворі забезпечуються всім необхідним для надання першої медичної допомоги на «швидкій» безкоштовно. Також надійшло 400 тис. грн. на паливномастильні матеріали (хоча це не задовольняє потреби в повному обсязі, адже викликів дуже багато). Загалом, кущова станція (тобто 5 районів) отримала коштів на суму більше 4 млн. грн.

Дуже важливо, що станція ШМД працює в режимі цілодобового чергування. Пункти тимчасового базування працюють щоденно з 20.00 до 8.00, а у вихідні та свята також цілодобово. Викликами екстреної допомоги займаються фахівці СШМД, а неекстреної – центр первинної медикосанітарної допомоги. Викликати «швидку» можна, як завжди, за номером телефону 103 з будь-якого населеного пункту району, з мобільного чи стаціонарного телефону (код міста не набирати). Дзвінки з мобільного безкоштовні.

– Ви можете звернутись до жителів району через нашу улюблену газету… – Хочу побажати всім міцного здоров’я. Разом із тим, запевняю: жоден виклик не залишиться поза увагою, жоден пацієнт не був і не буде проігнорований, надасться кваліфікована безкоштовна допомога.

Користуючись нагодою, вкотре звертаюсь до голів сільських громад: виготовіть, будь ласка, таблички з назвами вулиць і номерами будинків, тому що водії блукають по селу, а пацієнти ображаються за затримку. А в темну пору доби бажано, щоб рідні, хто викликав допомогу, зустрічали «швидку», що також зекономить час.

І наостанок. Дуже прикро, що часто бувають неправдиві виклики, іноді просто бешкетують діти. Звертаю увагу читачів: Кодекс України про адміністративні правопорушення ст. 183 вказує: «Завідомо неправдивий виклик пожежної охорони, міліції, швидкої медичної допомоги або аварійних служб – тягне за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».

(Слід зауважити, що для обчислення в частині кваліфікації правопорушень норм адміністративного законодавства неоподатковуваний мінімум встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, що становить 573,50. Помножте цю суму на 3-7 і… роз’ясніть дітям, що таке екстрені служби. – Авт.)

Спілкувалась начальник відділу з питань внутрішньої політики, зв’язків з громадськістю та ЗМІ апарату РДА Людмила САЛГАНІК


Дивіться також в розділі  В громадах
» 16.06.2018 У день Святого Духа (28 травня) в Березівці урочисто відзначили десятиріччя з часу освячення сільського храму Івана Богослова.
» 16.06.2018 Депутат облради Володимир Зарічанський ініціював створення пам’ятника Кобзареві у рідній Війтівці. Погруддя генія літератури та пророка нації виготовляє відомий скульптор, народний художник України, доцент кафедри скульптури Харківської державної...
» 16.06.2018 Бершадська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини цього року визнана кращою у районі серед амбулаторій ЗПСМ. Із 2016 року очолює установу мудра жінка, знавець своєї справи, лікар вищої категорії Антоніна Іванівна Колесник. У медицині...
» 16.06.2018 Відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги (НЕМД) визнано кращим відділенням Бершадської ОЛІЛ. У більшій його частині проведено ремонти, які ще тривають.
» 16.06.2018 Заради дітей
» 16.06.2018 Краще відділення
» 16.06.2018 Згуртованість, професіоналізм, колегіальність та послідовність – головні критерії діяльності медиків району
» 15.06.2018 Спиртозаводу нема, а спирт виробляється
» 15.06.2018 Переможці 15 обласного конкурсу
» 08.04.2018 Ефективне реагування на надзвичайні ситуації
Всі статті розділу В громадах »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Годованець Ганна Дмитрівна</b><br />Мандрик-Годованець Ганна Дмитрівна Народилася 21 травня 1926 року в сімї селянина в с. Романівці. Батьки займалися...
2 фото   
<b>ПАТ "Вінницяобленерго" повідомляє</b><br />що згідно з Умовами та Правилами здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за...
8 фото   
<b>У списках зниклих безвісти вже не значиться</b><br />Війна не вважається закінченою, допоки не буде захоронений останній солдат. І серед полеглих на фронтах бершадців –...
5 фото   
<b>Сімейна медицина: сьогодення і перспективи</b><br />2013 рік ознаменувався важливими кроками на шляху до покращення медичного обслуговування жителів нашого району....
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Устя
Грибінник Борис Федотович (1926) 1926 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 07.02.45. Похов. Куззитен, Східна Пруссія.

З історії Бершаді
З невеликої майстерні, де кілька ремісників виготовляли раніше на замовлення селян вози та брички, до сучасного підприємства з потужною енергетичною базою — такий шлях за роки Радянської влади меблевої фабрики. Нині вона дає для квартир трудящих та підприємств громадського харчування меблів на 2 млн. крб. щорічно. Читати далі »Останні новини

Якщо потрібно викликати «швидку допомогу» - В господарствах і громадах, селах Бершадського району та м. Бершадь - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
 • Продам хату в с. Лicниче(80соток). Цiна договiрна.
  Продам хату в с. Лicниче(80соток). Цiна договiрна.
  21.08.2019(097) 935-72-87
 • Продам Бджiл: Бджолопакети, плiдних Бджоломаток; доннi Пилкоуловлювачi для вуликiв; Бджолиний пилок та iн.
  Продам Бджiл: Бджолопакети, плiдних Бджоломаток; доннi Пилкоуловлювачi для вуликiв; Бджолиний пилок та iн.
  03.05.2019(099) 605-35-15
 • Продається будинок з газом і усіма прибудовами (криниця, два хліви, кухня літня з газом, погріб, курятник, садок, квітник, склад) город 25 соток до центру 5 хв. с.Чернятка ціна 2800 доларів.
  Продається будинок з газом і усіма прибудовами (криниця, два хліви, кухня літня з газом, погріб, курятник, садок, квітник, склад) город 25 соток до центру 5 хв. с.Чернятка ціна 2800 доларів.
  14.03.2019(096) 857-99-62
 • продам будинок с. Хмарівка газ, капітальні прибудови земельна ділянка 40 соток, гарне місце
  продам будинок с. Хмарівка газ, капітальні прибудови земельна ділянка 40 соток, гарне місце
  10.11.2018(096) 110-73-20
Всі оголошення Розмістити оголошення