Fridge magnet wooden gears

УСТЯ

Вперше згадується у писемних джерелах в 1651 році. Назва походить від імені засновниці Устини Любомирської.

За адмін.поділом 16 ст. Брацлавський повіт 16 ст.
За адмін.поділом 19 ст. Ольгопільський повіт 19 ст.
За адмін.поділом 20 ст. Бершадський район

Устя — село, центр сільської Ради, лежить на річці Дохні, за 12 км від районного центру. Сполучене з райцентром шосейною дорогою, до залізничної станції Устя — 3 км. Населення 3447 чоловік. Сільраді підпорядковане село Лугова та селище Устя.

Тут розташовано центральну садибу колгоспу «Шлях Ілліча» та відділок радгоспу Бершадського цукрокомбінату. Село має 5341 га землі, в т. ч. орної 3796 га. Колгосп спеціалізується на вирощуванні зернових, технічних, овочевих культур, а також м'ясо-молочному тваринництві.

Голова колгоспу В. В. Палій та бригадир М. І. Уманський нагороджені орденам Леніна. Відділок радгоспу вирощує насіння цукрових буряків, зернові культури, а також велику рогату худобу. В селі є 2 млини, 2 майстерні.

Діти трудівників села навчаються у середній та восьмирічній школах. Тут є 4 бібліотеки, будинок культури, клуб, 3 стаціонарні кіноустановки, а також лікарня, 3 дитячих ясел, дитячий комбінат, аптека. Виходить багатотиражна газета «Шлях Ілліча».
В селі працюють 94 комуністи та 129 комсомольців.

«Історія міст і сіл УРСР. Вінницька область» Харків, 1972р

Першу згадку про село знаходимо в документах 1651 року. Назва села – російського походження, про це свідчать документ історичного комітету Кам”янець- Подільської губернії. Село Устя, як і інші поселення Правобережної слобідської України, імовірно виникло на рубежі XVI-XVII століть, бо вже в літописах джерелах згадується як предмет торгу між князями Короткими та Вишневецькими в 1651 році.

В 1771 р. на честь великомученика Георгія Побєдоносця в селі на кошти прихожан було збудовано простору і красиву церкву.
Існує інша версія виникнення назва, більш прозаїчна, а, можливо, романтична, походить від імені засновниці села –Устини Любо мирської.
„Усть” – гирло річки. Село оточене з двох сторін невеликими горами. Розташоване при річці Дохні, недалеко від її впадання в річку Півдеденний Буг.
Опублікований у книзі „ Історія міст і сіл”, видання 1891 року.

1886 року у ньому спорудили цукровий завод. У липні 1906 року відбувся виступ селян проти поміщицького гніту.У 1979 році на кошти колгоспу „Шлях Ілліча” в Усті побудована середня школа.

В 1923 році трудящі села обрали В. І. Леніна делегатом на окружний з'їзд Рад Гайсинського повіту. На честь цієї події у селі 1960 року відкрито ленінську кімнату-музей. З 1923 року село було центром Устянського району, який 1927 року ввійшов до складу Джулинського Району. 1924 року було засновано партійну та комсомольську організації.

Не обминув село більшовицький голодомор 1932-1933 рр, який забрав 89 життів. В роки Великої Вітчизняної війни 926 устян брали участь . Орденом Червоної Зірки нагороджено 20 жителів, 25- орденом Слави, 37 медаллю „За відвагу”. 490 повернулися з війни покаліченими. У 1950 році було прийнято рішення про об”єднання колгоспів в одне господарство „Шлях Ілліча”.

В роки Великої Вітчизняної війни в селі Усті діяла підпільна організація, до складу якої входило 16 комуністів, а також антифашистська група з 36 чоловік, керівником її був І. Д. Козаренко. За трудові успіхи в післявоєнні роки орденом Леніна нагороджено бригадира Р. Т. Римаренка, тракториста О. О. Хмару, вчителя Є. Д. Роговського.

На території села знаходиться ПСП „Еліта".  Село розміщене на площі 803 га.
У 2000 р. утворено сільськогосподарське підприємство- ТОВ „Устянське” –директор Марущак П.Г.
В Усті розташоване колективне сільськогосподарське підприємство „Ранок” , яке виникло на базі місцевого колгоспу „Шлях Ілліча”, головою якого понад 30 років працював В.В. Палій. Сільський голова –Траченко В. П.  


Дивіться також в розділі  Устя
»  Обжинки
»  Свято в Усті
»  Вперше згадується у писемних джерелах в 1651 році. Назва походить від імені засновниці Устини Любомирської.
»  Розташоване на східній окраїні села Устя.
Всі статті розділу Устя »
Цікаві фото
4 фото   
<b>У концертній залі «Райдуга» з нагоди 22-ої річниці Незалежності України</b><br />22 серпня у концертній залі «Райдуга» з нагоди 22-ої річниці Незалежності України голова облдержадміністрації Іван...
2 фото   
<b>Свято всіх, хто любить спорт</b><br />За багаторічною традицією, у другу суботу вересня в Україні відзначається свято усіх прихильників здорового способу...
27 фото   
<b>П'ЯТКІВКА</b><br />Вважалося, що село відоме ще з Х/ІІІ століття, а походження назви докінця не вияснене. Однак вважають, що походить...
3 фото   
<b>Голова Бершадської райдержадміністрації вивчає проблеми села</b><br />9 березня 2011 року голова райдержадміністрації Олександр Снігур відвідав одне з найвіддаленіших сіл району &ndash;...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Устя
Танасієнко Семен Денисович (1924) 1924 р., українець. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 00.05.44. Похов. Бєльцький р-н, Молдова.

З історії Бершаді
Активно діяли й молодіжні підпільні групи. Ватажок однієї з комсомольсько-молодіжних груп Борис Нижник (підпільна кличка Роман Бурий) разом з товаришами здійснив кілька нападів на румунських жандармів. Підпільники знищили ворогів та забрали їх зброю. Гестапівці натрапили на слід групи. Вже отримавши смертний вирок, вихованець ленінського комсомолу в листах до рідних жалкував, що не зможе далі... Читати далі »



Новини села Устя всі новини...»
Може бути цікаво

УСТЯ - Сторінка села Устя. Новини села Усті, фото. Все про Устю - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники