Fridge magnet wooden gears

Вітчизняна війна та післявоєнна відбудова

28 липня 1941 року фашистські загарбники вдерлися в село. Окупанти грабували жителів, знущалися з них. Чудовий сосновий бір став місцем, де фашисти та поліцаї знищували людей. Від рук гітлерівців загинув голова колгоспу Мартинюк А. Д. Всього у Джулинці розстріляно 156 чоловік. За роки окупації на каторгу до Німеччини звідси вивезли 236 чоловік.

Та населення не скорилося окупантам, піднялось на боротьбу. В Джулинському районі виникає одна з перших підпільних організацій на Вінниччині. Вже в грудні 1941 року в районі розгортає діяльність підпільна організація, на чолі якої стояли залишені Джулинським РК КП (б) У Корнійчук ( Саша Жалов) та Волощук Ф. С.Влітку 1942 року під керівництвом Корнійчука М. С. був організований партизанський загін. А восени створено джулинське підпілля, йому доводилось працювати в дуже складних умовах. На початку 1943 року гестапо натрапило на підпілля. Був заарештований і розстріляний Волощук Ф.

Невтомно громив ворогів партизанський загін Печеного С. Розгромив Устянську, Бондурівську, Дубинівську комендатури, прикордонний пікет поблизу Берізок - Бершадських 18 грудня 1943 року. Народні месники розбили військову частину окупантів. Під час бою було знищено близько 140 ворожих солдат та офіцерів, згаданому поєдинку смертю хоробрих загинув командир загону.

У 1942 - 1943 рр. Джулинці допомагали партизанському загону Печеного С. та іншим, які проходили через район Джулинки два залізничні ешелони з пальним і зерном, награбованим окупантами у населення.

З великим нетерпінням чекали у Джулинці визволення з фашистської неволі, яке несла   Червона Армія. 11 березня 1944 року частинного Українського фронту вступили на околицю села. А вже 12 березня Джулинка стала вільною. Після звільнення села відновили почали працювати всі районні установи. Почалась відбудова зруйнованого фашистами господарства колгоспів, МТС. розпочалось навчання в школі. Найважливішим завданням весни 1944 року було проведення посівної компанії, стояло завдання виростити якомога більший урожай . Це завдання ускладнювалось тим, що фашисти пограбували господарства колгоспів і МТС. Не залишилось майже ніякої техніки, коней, інвентаря.

Повоєнна відбудова народного господарства. Загальні збитки, завдані фашистами колгоспам Джулинки , дорівнювали 30996 тис. крб. Збитки МТС становили 1960 тис. крб.На своїх перших зборах після звільнення у квітні 1944 року, колгоспники к-пу ім. Ворошилова заявили: „.Рідна Червона Армія здобуває перемогу за перемогою, очищає нашу радянську землю від німецько - фашистських загарбників. Немає у нас іншого бажання, іншої турботи, як своєю працею підтримати переможний наступ на фронті, допомогти Червоній Армії остаточно розгромити і знищити ненависного ворога". І колгоспники дотримали свого слова. План посіву ярих в 1944 році було виконано колгоспом ім. Ворошилова на 150%.

Велику допомогу колгоспам у відбудові їхнього господарства і успішному виконанні планів надавала МТС. Зразу після звільнення в МТС стала поступати сільськогосподарська техніка. Вже на кінець 1944року в МТС нараховувалось 45 тракторів, 1 комбайн. План весняної сівби МТС виконала на 147% , а план обмолоту хліба на 132%.

Джулинський райком і райвиконком, зразу ж після звільнення проводили велику роботу по організації і поданню допомоги фронту. Так за березень - травень 1944 року від населення пораненим в госпіталь було направлено 4565 посилок.

В важких умовах . але успішно пройшла весняна сівба 1944року. В активну роботу по відбудові включились - Остродуб Андрій Андронович, Бабійчик Юхим Сергійович, Манзій Трохим Васильович, Дмитриченко Міхайло Винидиктович, Печений Федір Остапович, Мазурик Яків Карпович та інші. Доводилось створювати фактично все заново, наприклад, в колгоспі «13-річчя Жовтня», за яким закріплено 1700 га землі, був лише один відремонтований трактор ХТЗ, одна молотарка, декілька кінських плугів, 15 возів і зовсім не було корів, свиней, птиці.

В 1947 році в колгоспі ім. Ворошилова на фермі було 130 корів, 160 свиней, 230-овець. 560 курей і мав одну вантажну автомашину.

Уже в 1948 році колгоспи відбудували свої господарства, увійшли в довоєнні посівні площі і дальше розвивали громадське господарство.

В 1950 році всі три колгоспи села об'єдналися в один - колгосп ,, 13- річчя Жовтня'', яким довгий час керував досвідчений організатор - Остродуб Андрій Андрійович.

В жовтні 1959 році джулинський колгосп об’єднався з сусіднім колгоспом села Берізки -Бершадські в єдину сільськогосподарську артіль імені Котовського. Загальна площа земельних угідь становить 7022 га, з них орної землі -5703 га. В колгоспі є 5 тваринницьких ферм, створено три комплексних бригади. За останні роки належна увага приділяється розвитку садівництва та виноградарства. Площа під садами - 127 га, під виноградниками - 23га. В колгоспі збирають по 44 цнт. фруктів з гектара плодоносного саду і по 13 центнерів винограду з. гектару.

Проводиться також велике будівництво: збудовано типові приміщення конюшні, 5 кам’яних корівників, 5 свинарників, гараж на 20 автомашин, кілька зерносховищ. 4 склади для зберігання мінеральних добрив, 3 артезіанських колодязі.

В селі Берізки - Бершадські збудовано клуб на 250 місць , а в сосновому лісі на околиці села Джулинки працює дитячий санаторій на 50 місць.
В колгоспі є 45 тракторів загальною потужністю 2400 кінських сил, 27 автомашин, комбайнів різних - 30, використовується 85 електродвигунів загальною потужністю 600 кіловат.Запровадження механізації та електрифікації в колгоспному виробництві дало можливість збільшити продуктивність праці на 1,7 % в 1964 році порівняно з 1960 роком.Вартість трудодня становила в 1960 році 0 крб 80 коп, а в 1963 році - 1крб.

В1957 році в селі побудовано цегельний завод, черепичний та столярний цехи. Тут працює понад 200 робітників. Цегельний завод за сезон випалює 1,5 млн. штук цегли черепичний – 500 тисяч, в цьому ж районі знаходиться інкубаторна станція. Біля залізничної станції знаходиться хлібоприймальний пункт. Тут працює 95 чоловік, в тому числі 5 інженерно - технічних працівників. За останні роки на садибі „Сільгосптехніки" збудовано нові майстерні з сучасним обладнанням, з великим складом для мінеральних добрив. .

Джулинське ССТ мас в селі вісім торгівельних точок: культмаг, сільунівермаг, магазин готового одягу, чайна, продовольчий магазин, магазин господарських товарів. В селі с підприємства комунального обслуговування: дві швейних майстерні, майстерня по пошиву та ремонту взуття, ремонту годинників, перукарня та баня.

В мальовничому куточку села знаходиться лікарня на 75 ліжок. Тут є хірургічний, терапевтичний, гінекологічний, отоларингологічний, стоматологічний, фізіотерапевтичний та рентгенологічний кабінети. При лікарні є родильний будинок, поліклініка, дитконсультація, санітарна станція. В даному медичному закладі працює 96 осіб. З 1961 року при лікарні працює молочна кухня, яка безкоштовно відпускає харчові суміші для грудних дітей. Для забезпечення кваліфікованого догляду за немовлятами та дітьми раннього віку працює школа матері.

За останні десять років було  збудовано понад 700 нових житлових будинків. Село повністю електрифіковане та радіофіковане, а також видається багатотиражна газета «Котовець" тиражем 800 примірників, яка розповсюджується в колгоспі на підприємствах та установах.

В центрі села розташовано сільських будинок культури із фойє і залом для глядачів на 400 місць. В ньому працює 6 гуртків художньої самодіяльності. В будинку культури встановлена широкоекранна кіноапаратура і 5 разів на тиждень демонструються кінофільми. В сільській бібліотеці нараховується 34.5 тисяч книг, 1600 читачів. Бібліотека має 5 книгопересувок в бригадах і фермах колгоспу.

В селі працює середня школа де в 23 класах навчається 749 учнів, в групах продовженого дня перебуває 70 учнів. З 1960 року працює вечірня середня школа на базі якої в 1963 році створено навчальний комбінат, де 250 молодих жителів села здобувають середню освіту, а 200 чоловік оволодівають професіями шоферів, трактористів, комбайнерів та будівельників. 170 дітей Бершадського та сусідніх районів навчаються в допоміжній школі -інтернат.

При утворенні Джулинського району в 1925 році до його складу входили села: Джулинка райцентр, Ставки, Шляхова, Теофилівка, Тирлівка, Дяківка, Червоне, Вікнено, Тернівка, Березівка, Серсбрія, Серединка, Погоріле, Удич, Веселівка, Костюківка, Чернятка, Хмарівка, Красносілка, Раківка, Мягкохід, Лугова, Устя, Маньківка, Берізки-Бершадські, Шумилово, Осіівка. В 1958 році до складу Терлицького району Вінницької області відійшли села: Костюківка, Веселівка, Погоріла, Удич.

В 1953 році всі колгоспи села Джулинка об’єднались в один колгосп «13 - річчя Жовтня», в 1959 році після реорганізації Джулинського району до Джулинки приєднали с. Берізки-Бершадські і колгосп ім. Котовського, а головою колгоспу обрано Шрамко Кузьму Карповича.


Цікаві фото
3 фото   
<b>Відкрито оновлений дошкільний навчальний заклад у Війтівці</b><br />23 травня 2012 року ввійде в історію села Війтівка яскравою сторіночкою для її наймолодших жителів. В цей день в...
18 фото   
<b>БЕРІЗКИ-БЕРШАДСЬКІ</b><br />
2 фото   
<b>Схід села перетворився у зборище неприязні</b><br />На чергові збори громадян прибула з райцентру чимала делегація керівників на чолі з головою райдержадміністрації О.Ф....
3 фото   
<b>Юні бершадські футболісти на турнірі в Італії</b><br />За ініціативи спортивної школи КО «Бершадська РДЮСШ «Ровесник» і натхненної, значної підтримки прихильників футболу,...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Джулинка
Молодушко Андрій Миколайович (1921) 1921 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 00.06.44.

З історії Бершаді
Возз'єднання Правобережної України з Росією було прогресивним явищем в житті українського народу. Це помітно позначилось і на розвитку Бершаді, яка стала центром одноіменного округу Брацлавського намісництва. В 1797 році за новим поділом Бершадь — повітове місто Подільської губернії, а з 1804 року — містечко Ольгопільського повіту. Вже на початку XIX ст, існували бершадські суконна... Читати далі »Новини села Джулинка всі новини...»
Може бути цікаво

Вітчизняна війна та післявоєнна відбудова - Сторінка села Джулинка. Новини села Джулинки, фото. Все про Джулинку - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення