Моє село Сумівка

Село розташоване на правому березі Південного Бугу за 18 км від райцентру. До найближчої залізничної станції Генріхівка - 13 км.

Населення складає 1181 особа. З них 509 чоловічої статі, 672 - жіночої.
Перша документальна згадка про село під роком 1629.

Історик Павло Халебський разом з патріархом Макарієм здійснив поїздку в Україну в 1654 році.

В своїх подорожних нотатках П. Халебський розповідає про відвідини Сумівки. В ті часи вона являла собою містечко на березі Південного Бугу з трьома дерев'яними укріпленнями і трьома ровами. Посеред містечка знаходилась церква на честь святої Параскеви-П'ятниці.

Місцеві історики і краєзнавці стверджують, що Сумівку було спалено З рази:
- в 1242-(43) рр.. монголо-татарськими зайдами,
- в 1905 р. - царськими посіпаками,
- в 1920 році - „відважними" котовцями.

В 1242(43) році практично все населення села було вирізане. Разом із селом згинула і стара назва села - Красний город.

Вцілілі жителі відбудували село, фортецю, але дали новому поселенню нову назву - Сумівка, яка б нагадувала його жителям про свою трагічну долю.

В бурхливих подіях революції 1905-1907 рр. сумівчани взяли найактивнішу участь.

Наприкінці травня 1905 року робітники маєтку магната Собанського оголошують загальний і безстроковий страйк. Хазяїн лютує, погрожує, а тим часом без селянської праці заростають бур'янами поміщицькі поля. І вже можна підрахувати не прибутки, а збитки. Вони величезні.

Проти страйкуючих власті кидають драгунів.

Ось що писав у той час начальник жандармського управління Подільському губернатору: „Драгуни ріжуть сільську худобу, свиней, овець, домашню птицю і все, що попадеться під руки, січуть шомполами.

Робиться це на догоду і на прохання поміщика.

Вперше радянську владу в селі було проголошено в 1918 році. Село багато разів переходило із рук в руки різних військово-політичних сил. Тут побували і німці, і австріяки, петлюрівці, білогвардійці та ін.

29 квітня 1920 року сумівські селяни виступили проти радянської влади проти грабіжницьких хлібозаготівель, проти сваволі місцевих властей. Для розправи з непокірними прибув сам Котовський Г. І., а з ним і чисельний загін  червоноармійців. І трапилася страшна трагедія - ескадрон Котовського за його наказом спалив Сумівку. У вогні і диму загинули 53 сумівчанина.

А вчинила так радянська влада як помсту за двох червоноармійців, які займалися в селі справжнім мародерством, пиячили, ґвалтували дівчат, і були скарані на смерть на місці злочину.

Комбриг Котовський не захотів вислухати делегацію сумівчан, наказав по периметру села розосередити гармати, які після підпалу осель розстрілювали те, що залишилось після пожежі.

В 1929 році в селі було створено перший колгосп „Нива", головою якого було обрано робітника з Донбасу 25-тисячника Лєщенка М. І. В тому ж таки 1929 році активного учасника боротьби за встановлення і зміцнення радянської влади на селі Дроговоза П. В. було обрано членом ВУЦВК. Зла доля неначе переслідувала село. В 1932-1933 рр. голодною смертю померли 350 сумівчан. Репресовано і вислано 23 сім'ї. В 1933 році в Сумівці були випадки людоїдства. Страшні часи - нещасні долі. В 1937 році в селі була організована одна з перших в районі жіночих тракторних бригад, її очолювала Сташенко Є. Сумівчани боронили Вітчизну на полях фронтів Великої Вітчизняної війни. Багато з них загинули. На їх честь в центрі села споруджено пам'ятник.

Сьогодні в селі функціонує середня школа, дитячий садок, 2 бібліотеки, сільський клуб, торговельний комплекс, фельдшерсько-акушерський пункт, лісогосподарська дільниця - Сумівське лісництво.

Тривалий час місцеве господарство очолював Судома В. Ю.

Топоніми, гідроніми села:

 • Сумівська дача,
 • Торбів рів,
 • Сабадашівський яр,
 • Вдовина криниця,
 • Голосіївка,
 • Грибівка,
 • Круглик,
 • До тополі,
 • Габрівка,
 • Польова,
 • Оґруд,
 • Село,
 • Попова криниця,
 • Криниця Підборських

Дивіться також в розділі  Сумівка
»  Перша назва - Красний городок. Село було тричі спалене. Назва ймовірно ві слова "сом" або "сум". Засноване 1629 - невдовзі після перемоги українсько-польських військ над Османською імперією (битва під Хотином).
»  У північній частині нашого села протікає одна з найбільших річок України - Південний Буг. Буг починається на Подільській височині, на висоті 321 м. над рівнем моря, поблизу міста Холодець Хмельницької області, впадає в Бузький лиман Чорного моря.
»  У наші дні більшість не турбується про те, аби знати свою генеалогію чи минуле рідного краю. Життя стрімко біжить вперед. Інша справа століття XVIII, XIX. Час не поспішав. Вечори при свічках сприяли розлогій бесіді про ближніх і далеких родичів,...
»  Було це дуже давно… Тоді, коли українські селяни були справжніми господарями на своїй землі. Наші предки дуже шанували матінку-годувальницю та Господа Всевишнього. Тому з вірою в душі та з благими помислами вирушали cумівські господарі ниву...
»  Вдовина криниця
»  Макарове джерело
»  Моє село Сумівка
»  Сумівка - Красний городок
Всі статті розділу Сумівка »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Я люблю молоко</b><br />Зовсім недавно у районній газеті розповідалося про семінар на базі устянського господарства, учасниками якого стали...
2 фото   
<b>Чи стане цей мітинг уроком?</b><br />Якщо п’ятниця, 13-е число червня, зранку для медиків була святковою, адже у першій половині дня проводилися...
3 фото   
<b>Звітний концерт</b><br />29 квітня о 16 годині у актовій залі Бершадської дитячої музичної школи ім. Р. Скалецького відбувся звітний концерт...
4 фото   
<b>Проблеми інтегрованого управління природними ресурсами басейну р. Південний Буг</b><br />Південний Буг є найбільшою річкою, басейн якої повністю розташований в межах України і простягається більш ніж на 800...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Сумівка
Дзюбенко Григорій Давидович (1910) 1910 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 05.06.44. Похов. м. Ясси, Румунія.

З історії Бершаді
Колишнє містечко, в якому переважали дрібні ремісники і селяни, пригноблені нужденністю й позбавлені людських прав, перетворилося в сучасне соціалістичне місто з суцільною письменністю. Про здоров'я трудящих піклуються понад 50 лікарів, які працюють у 2 лікарнях, а також медпрацівники інших медичних закладів. Діти шкільного віку навчаються в 2 середніх школах, восьмирічці та в школі-інтернаті.... Читати далі »Новини села Сумівка всі новини...»
Може бути цікаво

Моє село Сумівка - Сторінка села Сумівка. Новини села Сумівки, фото. Все про Сумівку - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення