Бережімо рідне слово

 • Подобається0Не подобається
 • 16 Листопада 2012, 23:45

П’ятнадцять років тому, у 1997 році, підтримуючи ініціативу громадських організацій і враховуючи важливу роль української мови в консолідації українського суспільства, Президент Леонід Кучма видав Указ про встановлення Дня української писемності та мови. Дата відзначення вибрана не випадково, а з врахуванням того, що саме 9 листопада вшановується пам’ять Преподобного Нестора-літописця.

Особливістю свята у попередні роки було те, що саме у цей день відзначалися найкращі популяризатори українського слова, заохочувалися видавництва, які випускають літературу українською мовою. А ще ж стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика.

Але, на жаль, ситуація з українською мовою, точніше, ставленням до неї з боку влади, не додає оптимізму. Скажімо, ще у 2010-му міністерство освіти, науки, молоді і спорту відмовилося фінансувати проведення згаданого Міжнародного конкурсу знавців української мови. Та він все-таки відбувається за підтримки меценатів-патріотів.

А чого тільки вартий одіозний закон про засади державної мовної політики!

Знайшлися горе-політики, яким, бачите, захотілося надати статус регіональних іншим мовам (при цьому сфера вживання державної української мала б звузитися).

На мою думку, закон цей аж ніяк не додає престижу жодній з мов, а розрахований просто на невігласів, які не хочуть або просто не можуть через свій недостатній розумовий рівень вивчити державну мову – українську. За кілька місяців було чимало різних казусів через цей закон! Наскільки мені відомо, зараз він «вдосконалюється», готуються до нього різні доповнення, уточнення, поправки… Та для чого вигадувати велосипед?

Тим більше, в Конституції України чітко записано, що державною мовою в нас є українська, держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України.

Далі в Основному Законі записано: «В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України». Тобто визнання тієї чи іншої мови регіональною – це з одного боку порушення Конституції, а з іншого – бажання не просто підвищити статус мови меншини, а прагнення не вивчати і не знати мови державної.

Якось я переглядав в Інтернеті конституції інших країн. В усіх прибалтійських державними мовами є литовська, латвійська, естонська. А от у Білорусії, крім білоруської, державною визнано ще й російську. І де тепер білоруська мова?

З ініціативи районної організації «Просвіта» у приміщенні читального залу райбібліотеки недавно зібралися представники різних національностей, які живуть на теренах району. І ми обговорювали мовну ситуацію у країні та регіоні. Бершадь у цьому плані унікальне місто. Більшість населення – українці, поруч з ними живуть росіяни, євреї, поляки, роми… І ні в кого ні разу не виникало питання, якою повинна бути державна мова. Більше того, у нас усе так змішалося, що іноді важко визначити, хто яку етнічну групу представляє – типовими для району є змішані шлюби. Міжнаціональне порозуміння в Бершаді може стати прикладом для будьякого іншого регіону. І основою цих стосунків є взаємоповага та глибока повага до мови міжнаціонального спілкування – української. При цьому жодною мірою не принижуються інші мови.

… Уже багато років беру участь у Загальнонаціональному конкурсі «Українська мова – мова єднання», що його проводить Одеська регіональна організація Національної спілки журналістів України. Нинішнього року я знову привіз з Одеси диплом лауреата. Долучаюся до цього творчого змагання не заради нагород, а для того, щоб дістати змогу поспілкуватися із українськими та зарубіжними колегами, які також пишуть на культурологічні, зокрема мовні теми. І не просто поспілкуватися, а визначити шляхи подальшого висвітлення актуальних проблем сьогодення. Час показує, що мовна тема залишається актуальною завжди. Бо нам потрібно берегти рідну мову.

Збережемо наше слово – і воно збереже нас! Шануймося!

Федір ШЕВЧУК, лауреат Загальнонаціонального конкурсу «Українська мова – мова єднання».


Дивіться також в розділі  Освіта і наука
» 01.04.2018 «Щаслива дитина, де дружня родина, міцна Україна» у Бирлівській школі прийшли батьки, бабусі, дідусі, рідні учнів. Їх щиро вітали директор Дмитро Сокур, учителі, школярі. Благочинний району протоієрей Ростислав Процанін подякував колективу за...
» 01.04.2018 * Урок-лекцію «Відомі скрипалі-виконавці» з використанням відеоматеріалів проведено у дитячій музичній школі ім. Р. А. Скалецького за сприяння кіновідеомережі.
» 24.03.2018 Учні загальноосвітніх шкіл нашого району взяли участь у третьому етапі всеукраїнських олімпіад 2017-2018 навчального року.
» 12.01.2018 Із 9 до 31 січня 2018 р. абітурієнти можуть самостійно реєструватися для участі в пробному ЗНО на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти.
» 05.01.2018 Конкурс «Учитель року-2018»
» 05.01.2018 Сумівській школі – дев’яносто
» 15.12.2017 У чиїх руках доля коледжу?
» 11.12.2017 «Сонечку» – п’ятдесят!
» 10.11.2017 Новини освіти коротко
» 04.11.2017 Університет третього віку
Всі статті розділу Освіта і наука »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Пам'ятний знак Герою у Джулинці</b><br />Днями у Джулинці відбулося відкриття пам’ятного знаку Герою України, підполковнику Костянтину Могилку. Знак...
3 фото   
<b>Освячення храму Іоана Богослова в Красносілці</b><br />Протягом останніх років на Бершадщині спостерігається значне духовне відродження. Так, 21 травня православна церква...
4 фото   
<b>«Любов душі моєї - Баланівка»</b><br />У твоїх руках дорога нашому серцю книга &quot;Любов душі моєї&nbsp;- Баланівка&quot;. В ній викладені матеріали з...
5 фото   
<b>Театралізоване дійство «Щедра кутя. Новий рік»</b><br />Три головні зимові свята приходять разом у кожен дім &ndash; чи не найбажаніші для кожного українця, адже саме вони...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Михайлівка
Кущинський Григорій Іванович (1908) 1908 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 27.04.44. Похов. с. Кошари, Одеська обл.

З історії Бершаді
Широкого розмаху стахановський рух набув на спиртовому та пивному заводах, меблевій фабриці, маслозаводі, серед робітників артілей. Учасники змагання, маючи значні трудові досягнення на своїх підприємствах, подавали шефську допомогу сільським трудівникам. Ще з довоєнних часів збереглись міцні зв'язки робітничого колективу цукровиків з селянами с. Поташні. Робітники після закінчення... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Бережімо рідне слово - Новини освіти та науки м. Бершаді та району - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення