Fridge magnet wooden gears

Свято «Щедрої куті» у районному музеї

  • Подобається0Не подобається
  • 19 Січня 2018, 09:00

Як і в попередні роки, в ці дні святково прибрана виставкова зала краєзнавчого музею із традиційними дванадцятьма різдвяними стравами знову чекала гостей. Головна з них – кутя.

На свято «Щедрої куті» до районного музею завітали дві ватаги щедрувальників – вихованці Бершадської дитячої музичної школи ім. Р.Скалецького та районного будинку культури разом із Маланкою та Василем.

На захід прибули заступник голови районної ради Сергій Пересунько, керівник апарату райдержадміністрації Тетяна Гресько, начальник відділу культури і туризму РДА Надія Герасимчук, директор дитячої музичної школи Крістіна Мураховська, вихованці музичної школи, гуртківці музею.

Святково накриті столи, гостинні господарі, веселі щедрівники та святковий настрій дали можливість присутнім поринути в минуле. В ході проведення заходу наголошувалось на тому, що головною різдвяною стравою є кутя, яка протягом свят готується тричі: перша – «Багата кутя» – у переддень Різдва; друга – «Щедра кутя» – на Василя (Старий Новий рік 14-го січня); третя – «Голодна кутя» – у переддень Водохреща (хоча у деяких місцевостях саме цю кутю називають «Багатою»).

Зранку 13 січня починали готувати другу обрядову кутю – щедру. На відміну від багатої, її можна було заправляти скороминою. Як і на багатвечір, кутю також ставили на покуть, дотримуючись попередніх обрядів. Крім того, господині пекли чимало млинців із салом, готували пироги, вареники з сиром, щоб обдаровувати щедрувальників та посівальників. Звечора і до півночі обходили оселі щедрувальниці. Юнки, зібравшись у гурти, з поетичними піснями-щедрівками відвідували сусідів, а дівчата-підлітки щедрували поодинці чи гуртом. Парубки в цей час «водили Маланку», тобто перевдягненого в жіноче вбрання жартівника.

На Новий рік припадає свято Василя, який вважався покровителем землеробства. Ось чому вдосвіта годилося засіяти збіжжям оселі. Це робили підлітки-хлопчики.

Свято було досить цікавим для учасників, адже всі присутні мали можливість колядувати та щедрувати, покуштувати запашних пирогів, узвару та смачних страв, приготовлених вмілими господарями. Кутя виявилась дійсно щедрою та багатою, бо багата і щедра наша українська земля своїми полями, лісами і дібровами. Багата на хліб і пісню, на традиції та обряди.


Дивіться також в розділі  Заходи
» 16.06.2018 Підбито підсумки конкурсу малюнків на тему «Книга у моєму житті», який тривав у травні 2018 р. під час місячника краєзнавчої книги.
» 16.06.2018 Гарною традицією в нас стали свята-зустрічі однокласників, які ми проводимо через кожних п’ять років. Нещодавно зустрілися випускники двох класів, які закінчили школу в 1983-му, тобто тридцять п’ять років тому.
» 16.06.2018 На базі ДНЗ «Малятко» м. Бершаді відбувся районний фестиваль-конкурс «Колискова пісня». До участі у ньому були запрошені працівники дошкільної освіти, батьки, бабусі та дідусі, інші особи (старші 18 років), причетні до виховання дітей дошкільного...
» 16.06.2018 відбувся в останній день травня. Усім вихованцям, які закінчили цей заклад, вручено свідоцтва про одержання початкової спеціалізованої мистецької освіти. На урочистостях були присутні батьки, рідні випускників.
» 16.06.2018 Свято у «Барвінку»
» 15.06.2018 Із джерел рідної землі
» 15.06.2018 Мовний літній табір «щаслива англійська»
» 15.06.2018 Таланти бершадщини отримали грошові премії
» 15.06.2018 Підтримка і любов
» 15.06.2018 Країна починається з дитинства
Всі статті розділу Заходи »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Бершадські правоохоронці відправилися в зону бойових дій</b><br />Черговий зведений загін вінницької міліції відправився на Схід захищати Україну. Вони змінять своїх колег, які місяць...
2 фото   
<b>Щодо проблемних питань відносно сміттєзвалища</b><br />Жителі села Флорино знову вимагають від керівництва району припинити завозити побутові відходи на сміттєзвалище, що...
7 фото   
<b>Запалення газу в Шумилові</b><br />2 лютого 2011 року у с Шумилів Бершадського району перебував голова Вінницької облдержадміністрації М.Джига.
4 фото   
<b>Найбільше наше багатство</b><br />Минулої суботи у районному будинку культури відбулися урочистості з нагоди Дня працівників сільського господарства....
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Кидрасівка
Рябокінь Анатолій Степанович (1924) 1924 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 1944 р.

З історії Бершаді
Не тільки на окупованій території бершадці боролися проти фашистської нечисті. Вони билися на фронтах Великої Вітчизняної війни. Серед воїнів були колишні робітники, селяни, вчителі, медпрацівники, службовці установ. 18-річною дівчиною пішла на фронт медична сестра Н. Ю. Тартачна. Вона брала участь у боях під Москвою, де винесла з поля бою понад двісті поранених. Там же була прийнята до лав... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Свято «Щедрої куті» у районному музеї - Заходи культури на Бершадщині - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники