Білий тиждень та Чистий Четвер

 • Подобається0Не подобається
 • 21 Квітня 2011, 19:45


На тижні перед Великоднем для православних християн настає Великий (Чистий) Четвер. Під час богослужінь у цей день згадують одну з найважливіших євангельських подій: Таємну вечерю, на якій Ісус Христос омив ноги своїм учням, показавши тим самим приклад братської любові і смиренності.Згідно з Євангелієм, на Тайній Вечері Ісусом Христом було встановлено обряд євхаристії – Святого Причастя. Цей обряд визнається всіма християнами – православними, католиками, лютеранами – віруючі куштують вино і хліб, маючи на увазі під ними Тіло і Кров Ісуса Христа.
 


З Великого Четверга починаються приготування до Великодня. Віруючим необхідно прийти до храмів, сповідатися і причаститися. У будинку прибирають,
печуть паски, фарбують яйця. У Чистий четвер прийнято встати до сходу сонця і скупатися – символічно очиститися від гріхів і суєти. Останній тиждень перед Великоднем називається білим або чистим. На цьому тижні віруючі люди дотримуються посту так само суворо, як і на першому тижні Великого посту. Старі люди, колись бувало, сповідуються вдруге.

Це — найкращий час для сівби ранніх ярих зернових культур і гороху — «буде колоситься і без бур’янів».

Чистий четвер — це день весіннього очищення. Замовляння проти всякого зла. Душі померлих приходять на землю, (їм на ніч залишають купіль). Перунові купання в річках або символічні обливання річковою водою до схід сонця, молитви до Дажбога та дівочі хороводи.

Ще вдосвіта, до східсонця, селяни чистили в стайнях, коморах, на подвір’ї, в хатах — все повинно бути чистим і виглядати по-святковому. В саду, на городі господар згрібав на купу торішнє листя, бадилля бур’янів і підпалював — «щоб очистити землю від морозу, зими, смерті і всякої нечисті». Робилося це з спеціяльними закликаннями.

Існує повір’я, що в Чистий четвер, до східсонця ворон носить з гнізда своїх дітей купати в річці. Хто скупається раніше від воронячих дітей, той буде здоровий протягом цілого року. Отож хворі люди купалися, бувало, вночі — «поки ворон дітей не купає», щоб очиститись від хвороби. Потім хворий набирав відро води з свого купелю, ніс ту воду на перехресну дорогу і виливав — «щоб там усе лихо зоставалося». Та ще й заклинання примовляв.

Обережні люди ранком цього дня з хати не виходили, а як були в дорозі, то обминали перехрестя — «щоб хвороба не вчепилася».

В Чистий четвер стрижуть, бувало, дітей — «щоб волосся не лізло і голова не боліла».

Ввечорі в церкві відправляються «Страсті». Колись в цей час, люди намагалися зберігти урочистий спокій і додержувались тиші: ні сміху, ні співів, навіть голосних розмов на вулицях коли в церкві читалися єванглії, чути не було.

Стоячи в церкві під час читання Єванглії, не можна куняти, бо «нечиста сила занесе в пекло».

Люди повертаючися з церкві намагалися донести додому «страсну» свічку так, щоб вона не погасла. Для цього робили спеціяльні ліхтарі з кольорового паперу, або фарбованого скла у формі місяця або зірки, що було гарною оздобою цього вечора.

Полум’ям страстної свічки викопчували хрест у хаті на сволоці — «щоб лиха нечисть хату минала». А якщо полум’ям цієї свічки випалить хрест на воротях, то в двір не забіжить «поганий собака», тобто нечиста сила, що в цей вечір бігає по землі в такій подобі.

Протягом усього посту, щочетверга, кидали на горище по одному полінці, а в Чистий четвер цими дровами палили піч і сподівалися, що відьма прийде до хати просити вогню — це для тих, хто дуже хотів бачити відьму.

Страстна свічка в народному віруванні мала велику магічну силу. Народ вірив, що ця свічка в скрутний час стає людям у пригоді, її запалювали і ставили перед образами, коли на мешканців дому нападав страх, наприклад під час грози, «щоб грім хати не спалив», або під час тяжкої хвороби або складних пологів, та ще давали в руки вмираючому.

Страстні свічки селяни лили самі, бо «трудова свіча лучче Богові вгодна» . І лили їх дуже великими, щоб вистачало надовго.В Чистий четвер, коли в церкві відправляються Страсті, господині викидають на горище дванадцять сухих полін — «щоб паска не запала». В цей день селяни майже нічого не роблять. Вони запевняють, що в того, хто працює в цей день, виросте на тілі «мертва кістка» — тобто наростень.

Хлопчики робили дерев’яні стукалки, «довбешки», або «катала». Як тільки задзвонять при читанні Єванглії дзвони, хлопчики починали стукати у дзвіницю, в ограду або дошки — «відганяти нечисту силу». Є такі селяни, що починаючи з Чистого четверга і аж до Воскресіння Христового, нічого не їдять, а є такі, що й води не п’ють. Роблять це найчастіше згідно з обітницею, що дається під час хвороби.

В деяких місцевостях у Чистий четвер дівчата заворожують собі красу. Вони збираються перед світанком на берегах рік та ставків і там дожидаються сходу сонця. Як тільки сонце вийде з-за обрію, дівчата роздягаються, розпускають коси і стрибають у воду, примовляючи:

Водиця, на тобі русу косу,
    Дай мені дівочу красу!

Колись в Чистий четвер селяни кололи кабанів, бо ж на великодньому столі повинні бути шинка й ковбаса. А що цей четвер «чистий», то «як заколоти в цей день кабана, сало буде чисте». Крім кабана кололи ще й поросятко, бо за старим звичаєм на Україні, разом с паскою, в церкві святили й печене порося з шматком хріну в зубах.

Підготувавши до зустрічі свята душу й тіло, саме час узятися до кулінарних та інших господарчих приготувань. Останній четвер перед Пасхою недарма називають Чистим: у цей день, за традицією, чистенько прибирали в хаті, милися, дівчата ополіскували голову настоєм запашного любистку... І, звісно, розпочинали пекти паски та фарбувати крашанки. Адже завтра, у Страсну п'ятницю, краще не працювати й присвятити весь день молитвам.

Власне, крашанки можна і навіть краще фарбувати у суботу, свіжішими будуть. Хоча якщо ви збираєтеся розписувати писанки, то в останній день можете і не встигнути. А от пекти паски в останній день ризиковано, особливо якщо ви плануєте йти на Всеношну службу до церкви. По-перше, часу цей процес, особливо в непідготовленої господині, займає багато часу, і розпочавши рано-вранці, останню порцію пасок (якщо, звісно, печете багато — щоб пригостити всіх) ви ризикуєте витягти з духовки вже пізно ввечері. А перед тим як ставити запашний хлібець у великодній кошик, варто дати йому хоча б 12 годин (краще — не менше доби) постояти, «дійти». Адже щойно випечена здоба дуже ніжна й легко «травмується». Отже, порада знавця — печіть паски в четвер. Тим паче, що в суботу вам і без того буде чим зайнятися по кухні, щоб накрити багатий великодній стіл


Дивіться також в розділі  Редакційна колонка
» 06.12.2016 До волонтерського корпусу Бершадщини ввійшли  люди різних поколінь, професій, віросповідання, соціального стану, учні та студенти, територіальні громади, голови товариств та приватні підприємці, - всі вони за покликом душі не змогли бути...
» 29.04.2015 Чинна податкова політика сьогодні демонструє досить активний наступ на селянські інтереси. Запроваджено нові податки, які вже наступного року можуть спонукати жителів сільської місцевості до соціального невдоволення. Фахівці називають податкові...
» 05.09.2014 Кілька місяців тому Європейський Союз, прагнучи підтримати Україну, відкрив для її сільськогосподарської продукції свій ринок. Цей захід планувався як тимчасовий і, швидше за все, міг нагадувати певне тестування: наскільки Європа готова сприйняти...
» 25.06.2014 Нинішній рік Організація Об’єднаних Націй оголосила Міжнародним роком сімейних фермерських господарств. Із 570 млн. фермерських господарств, які налічуються світі, 500 млн. – саме сімейні.
» 05.06.2014 «Органіки» починають дружити з кооператорами
» 22.05.2014 Досліджена земельна оренда
» 21.05.2014 Які дотації потрібні виробникам молока?
» 16.05.2014 Проблемна сівозміна
» 30.04.2014 Аграрна Україна має думати не лише про закордонні, а й про внутрішні ринки
» 04.03.2014 Генеральна оренда та створення об’єднань землевласників - шляхи вдосконалення орендних відносин
Всі статті розділу Редакційна колонка »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Останній політ полковника Олексія Овчарука</b><br />Минулого тижня, 25 січня, близько 19-ої години на Полтавщині біля Кременчука сталася трагедія з гелікоптером Мі-8, в...
7 фото   
<b>Полуничка</b><br />
5 фото   
<b>20 грудня - День міліції</b><br />Слідче відділення – один із найважливіших підрозділів, який очолює перший заступник начальника райвідділу, начальник...
2 фото   
<b>Г. О. Погончик:"Про наш край знають і в Америці"</b><br />Директор Бершадської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 Григорій Погончик добре відомий і в районі та області,...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Велика Киріївка
Швець Прокіп Ілліч (1914) 1914 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Дніпропетровським МВК. Рядовий. Загинув 14.05.42.

З історії Бершаді
В цілому підприємства міста в 1944 році завдяки наполегливій праці трудящих випустили продукції на загальну суму понад чверть млн. крб. Успішному виконанню виробничої програми значною мірою сприяло розгортання соціалістичного змагання, яке очолили комуністи. Приклад у перевиконанні виробничих завдань показували робітники — члени партії І. Ф. Яроцький, І. І. Олійник, які систематично... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Білий тиждень та Чистий Четвер - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення