Fridge magnet wooden gears

Кредитні спілки здатні відігравати вагому роль у соціально-економічному розвитку територіальних громад і країни в цілому

  • Подобається0Не подобається
  • 29 Травня 2012, 23:18


Такого висновку дійшли учасники міжнародної конференції, яка 21 травня відбулася в Києві. Вона стала можливою завдяки Проекту «Реформування фінансової діяльності в сільській місцевості», який за сприяння німецького уряду реалізується в Україні, та Системи кредитних спілок Бразилії (SICOOB).

Кредитні спілки функціонують в 97 країнах світу. Їх загальна кількість сягає 49 тис. Всі разом вони об’єднують 187 млн. осіб. Така їх кількість майже в 4 рази перевищує населення України.

Сучасна історія українських кредитних спілок розпочалася у 1992 році. У цей час в країні з’явилися перші кредитівки. Їх було засновано в м. Кривий Ріг Дніпропетровської області та у м. Стрий Львівської області.

Сьогодні в Україні нараховується 610 кредитних спілок. Своє членство в них оформили понад 1,1 млн. людей.

Вражають й активи українських кредитних спілок. За офіційними даними, вони перевищують 2,4 млрд. грн. Така сума, за визнанням фахівців, які взяли участь в роботі міжнародної конференції, є доволі значимою і тому здатною задовольнити потреби в кредитах великої кількості людей.

Від 20 грудня 2001 року діяльність кредитних спілок регулюється Законом України «Про кредитні спілки». Згідно з його положеннями, кредитні спілки визнаються неприбутковими організаціями. Їх засновниками можуть виступати фізичні особи, профспілки та їх об’єднання на кооперативних засадах. Метою створення кредитних спілок є задоволення потреб їх представників у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об’єднаних ними грошей.

Кредитні спілки, наголошувалося на заході, повною мірою виконують положення чинного закону. Так, станом на кінець 2011 року вони надали кредитів на суму 2,28 млрд. грн. Ними скористалися близько 263 тис. осіб. Це означає, що кошти кредитних спілок характеризуються особливою активністю і що вони залишаються затребуваними українським населенням.

Середня сума кредиту склала 8,7 тис. грн. Вона не вважається надмірною і тому ризиковою, оскільки середній розмір депозиту перевищує її майже втричі і становить 25,3 тис. грн.

Традиційною нішою для кредитних спілок залишається кредитування малого бізнесу, фермерських і підсобних селянських господарств. Це особливо багато важить з огляду на те, що ці клієнти не є пріоритетними для комерційних банків і тому їх фінансові потреби задовольняються ними не в першу чергу і не завжди.

Великого значення кредитні спілки надають й соціальному кредитуванню. Підтвердженням тому слугують дані Всеукраїнської асоціації кредитних спілок (ВАКС). Згідно з ними, у 2011 році на споживчі кредити, надані кредитівками, припадає 39%, на комерційні – 16%, на житлові – 12%, на кредити, які передбачають розвиток селянських та фермерських господарств, – 4%. Ще 29% кредитів було спрямовано на задоволення інших потреб українського населення.

Серйозним випробуванням для українських кредитних спілок стала системна фінансова криза, яка розпочалася восени 2008 року і вразила світову економіку. Через неї змушена була припинити свою діяльність майже кожна четверта кредитівка. У цей час у понад 3 рази зменшився обсяг внесків членів кредитних спілок на депозитні рахунки.

Активна фаза світової фінансової кризи, за словами заступника директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, президента об’єднання кредитних спілок «Програма захисту вкладів» Андрія Оленчика, завершилася на початку 2010 року. «На поточний момент можна констатувати, - сказав він під час виступу на міжнародній конференції, - що ситуація в секторі кредитних спілок стабілізувалася і настав час для очищення та переосмислення перспектив їх подальшого розвитку».

Андрій Оленчик впевнений, що кредитні спілки мають активізувати свою діяльність і особливо в сільській місцевості, де банківський сектор своїми фінансовими послугами представлений або слабо, або й зовсім відсутній. Не слід обмежуватися традиційними напрямками роботи. Варто привернути увагу й на інші – не менш перспективні, зокрема, на зелений туризм, енергозбереження, на підтримку земельної реформи.

На переконання Андрія Оленчика, для подальшого розвитку кредитних спілок багато важить їх функціональна інтеграція з територіальними громадами, іншими видами кооперативів, різноманітними формами економічної та соціальної самоорганізації населення, професійними спілками, трудовими колективами, навчальними закладами тощо.

Суттєвого удосконалення потребує Закон «Про кредитні спілки». На цьому сходяться всі фахівці, які мають причетність до кредитного руху в Україні. Вони одностайні в думці, що посткризовий період потребує нових підходів у вирішенні питань функціонування кредитних спілок, в створенні нових передумов для їх динамічного розвитку, а також у тому, що все це має бути відображено на законодавчому рівні.

На своє рішення чекає питання формування фінансової та сервісної інфраструктури для системи кредитної кооперації. Вона, зокрема, передбачає створення Центральної фінансової установи кредитних спілок з банківською ліцензією, запровадження спеціального аудиту. Конче потрібною вважається створення загальнодержавної системи гарантування вкладів членів кредитних спілок за аналогією із системою, яка сьогодні існує для вкладників банків.

«Потреба вирішення цих та інших назрілих питань, - зазначила керівник Проекту «Реформування фінансової діяльності в сільській місцевості» Анна Гамбург, - є очевидною. Бо українські кредитні спілки хоч і досягли вагомих результатів, але ще не вичерпали всіх своїх можливостей. Якщо ефективно ними скористатися, то можна домогтися ще більших успіхів».

Що це так, засвідчує світовий досвід. Він підтверджує, що кредитна кооперація залишається одним з найпотужніших мультиплікаторів регіонального економічного і соціального зростання, каталізатором конкурентоспроможності економіки, а також важливим джерелом фінансування малого і середнього бізнесу. Тільки в країнах ЄС членами кооперативних банків є 50 млн. осіб. 46% загального обсягу кредитів малого та середнього бізнесу у Франції та Австрії забезпечує саме система кооперативних банків. У Німеччині та Італії кожен четвертий кредит видається кооперативними банками. В Польщі частка кредитної кооперації становить 13%.

Президент SICOOB Руі Шнайдер да Сілва розповів, що бразильські кредитні кооперативи, які виконують роль українських кредитних спілок, плідно співпрацюють з реальним сектором національної економіки. Перевага надається сільському господарству. Кредитні кооперативи, які входять до SICOOB, задіяні в 72 структурах місцевого самоврядування. Всі вони тісно контактують з місцевими банками.

«Усього можна досягти, - резюмував Руі Шнайдер да Сілва, - тільки треба знати, чого ти прагнеш, і діяти системно».

Максим Назаренко, Національний прес-клуб «Українська перспектива» для bershad.ua


Дивіться також в розділі  Редакційна колонка
» 06.12.2016 До волонтерського корпусу Бершадщини ввійшли  люди різних поколінь, професій, віросповідання, соціального стану, учні та студенти, територіальні громади, голови товариств та приватні підприємці, - всі вони за покликом душі не змогли бути...
» 29.04.2015 Чинна податкова політика сьогодні демонструє досить активний наступ на селянські інтереси. Запроваджено нові податки, які вже наступного року можуть спонукати жителів сільської місцевості до соціального невдоволення. Фахівці називають податкові...
» 05.09.2014 Кілька місяців тому Європейський Союз, прагнучи підтримати Україну, відкрив для її сільськогосподарської продукції свій ринок. Цей захід планувався як тимчасовий і, швидше за все, міг нагадувати певне тестування: наскільки Європа готова сприйняти...
» 25.06.2014 Нинішній рік Організація Об’єднаних Націй оголосила Міжнародним роком сімейних фермерських господарств. Із 570 млн. фермерських господарств, які налічуються світі, 500 млн. – саме сімейні.
» 05.06.2014 «Органіки» починають дружити з кооператорами
» 22.05.2014 Досліджена земельна оренда
» 21.05.2014 Які дотації потрібні виробникам молока?
» 16.05.2014 Проблемна сівозміна
» 30.04.2014 Аграрна Україна має думати не лише про закордонні, а й про внутрішні ринки
» 04.03.2014 Генеральна оренда та створення об’єднань землевласників - шляхи вдосконалення орендних відносин
Всі статті розділу Редакційна колонка »
Цікаві фото
4 фото   
<b>Пожежники з Моравіци відвідали Баланівку</b><br />На свято Івана Купала в Баланівку приїхали польські друзі з гміни Моравіца Свєнтокшиського воєводства. Вони привезли,...
7 фото   
<b>"Золотий Олімп-2011"</b><br />25 травня в залі засідань агропромислового розвитку проведено районне свято вшанування розуму, інтелекту та знань....
3 фото   
<b>Естафета визволення на Бершадщині</b><br />Минулої п’ятниці бершадці та делегація Вінницької області зустрічали делегацію з Кіровоградщини для здійснення...
4 фото   
<b>Птахокомбінату «Бершадський» – 35!</b><br />Матеріали з ПАТ «Птахокомбінат «Бершадський», у тому числі і з нагоди пам’ятних дат, доводилося готувати не раз. І...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Романівка
Жук Сергій Федорович (1923) 1923 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Лейтенант. Загинув 15.10.44. Похов. Ясський пов., Румунія.

З історії Бершаді
Поряд з досягненнями в економіці відчутні зміни відбувалися в культурному житті. З перших днів після визволення почала виходити районна газета «Соціалістичний шлях» (з 1963 року — «Вогні комунізму»). Відкрилося педагогічне училище, в якому з числа молоді, що мала семирічну освіту, готували учителів початкових класів. У цьому закладі більш як 20 кваліфікованих викладачів навчали понад 300... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Кредитні спілки здатні відігравати вагому роль у соціально-економічному розвитку територіальних громад і країни в цілому - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники