Перший – звернутися до органу, що видавав документ. У заяві треба вказати суть помилки та додати документ, в якому її виявлено. Якщо ж орган, який видавав документ, ліквідований, необхідно звернутися до суду.
Громадянин подає заяву в порядку окремого провадження про встановлення факту, що має юридичне значення. В ній має бути вказано, якими документами підтверджується факт, що у правовстановлюючих документах було допущено помилку та обґрунтувати неможливість виправлення помилки в інший спосіб.
Оскільки у справах окремого провадження відсутній спір про право, то при розгляді таких заяв передбачений спрощений порядок розгляду.
Суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, якщо такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення громадянства; законодавством не передбачено інший порядок їх встановлення; встановлення факту не пов’язане з наступним вирішенням спору про право.
До Бершадського районного суду в першому півріччі цього року надійшло 62 заяви про встановлення фактів, що мають юридичне значення, 50 з яких розглянуто: із задоволенням заяви – 47, передано до іншого суду – 1, залишено без розгляду – 2. Залишок на друге півріччя – 12 справ.
При подачі до суду заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно сплатити судовий збір. Розмір якого для фізичних осіб становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому заява подається до суду. У 2017 році він складає 320 гривень.
Валентина ПРОКОПЕЦЬ, керівник апарату Бершадського районного суду.