Fridge magnet wooden gears

Початковий етап з історії монастиря

Перші повідомлення про заснування монастиря появилися в книзі «Подолія», виданій в 1891 році при Міністерстві внутрішніх справ Росії П.Н. Батюшковим. Бершадський Преображенський чоловічий монастир був заснований в 1616 році при Львівському і Кам’янецькому Православному епіскопі ієремії. Особливістю цієї обителі було те, що заснований він був не якимись князями чи іншими заможними особами, як це тоді практикувалося, а бідними загнаними православними іноками, які рятувалися від татарських і турецьких набігів, котрі в той час були грозою для православ’я.

І ось ці бідні люди знайшли дрімучий ліс далеко від усіх людських поселень, де майже в самій гущавині і поселилися.
Тяжкий тоді був час як для Поділля, так і для православ’я. Почалася боротьба за сфери впливу між Росією і Польщею. Внаслідок послаблення впливу православних литовських князів сильно зростав польсько-католицький вплив, що призвело до того, що православні монастирі шляхом погроз, а також насилля були залучені в унію (територія Брацлавщини в цей період була приєднана до Польщі).

Що ж залишалося робити православним інокам, як не шукати потайних місць в лісах, де вони й облаштовувалися спочатку за власним почином, а потім вже і з відома й благословення своїх єпископів.

Одна з легенд, яка вийшла з монастирського архіву і подається в книзі А. Павловського «Бершадский Преображенский мужской монастырь», виданій в 1906 році в Москві, говорить про те, що бершадський монастир заснований пустельниками з Молдови, де їх пригноблювали турки. Пустельниками цими були константинопольські монахи, втікачі зі своєї батьківщини після розгрому Візантійської імперії. Вони направилися до р. Кодими, де раніше був турецький кордон, в пошуках зручного місця для поселення. Саме тому вони й поселилися між дрімучими лісами, при нинішній р. Дохно. Тут і збудували перший дерев’яний храм, досить просторий, покритий очеретом. Престол влаштували на дубовому пні, який пізніше, будучи обкладений дубовими дошками, використовувався і в старій Преображенській церкві.

Чому було вибрано для престолу саме цей дубовий пень? За легендою, на цьому дубі їм явилася чудотворна ікона Божої Матері, з чого пустельники зробили висновок, що Господь і Пресвятая Богородиця благоволять і благословляють їх святе починання. Саме тому це дерево було зрізане і над пнем споруджено храм.

В названій вже мною книзі «Подолія» в основі походження бершадського монастиря наводиться факт проведення в 1607 році Варшавського сейму разом з послами і воєводами Київським, Волинським і Брацлавським, які добилися того, що на ньому, від імені польського короля, забезпечувалися права і привілеї греко-руської релігії. Але пізніше, коли менш заможні православні монастирі, за постановою Триденського собору і по велінню папи римського були приписані до більш багатих, які прийняли унію, то бершадський монастир, вже відомий на цей час, був назначений до скасування.

В такій ситуації з часів польсько-католицького панування, а також 27-річного періоду панування на Поділлі турків, а потім й козацьких війн, коли багато монастирів взагалі припинило своє існування, звичайно, бершадський монастир не міг розвиватися і часто розорявся. Так, за письмовими даними він був розорений двічі.
В 1774 році його розорив уніатський офіціаль Бєлінський і монастир залишався занедбаним декілька років, аж поки за розпорядженням Переяславської Духовної Консисторії не був знову відбудований.

В 1789 році монастир був знову розорений польськими жолнірами під керівництвом уніатського духовенства і тільки в 1794 році по благословенню православного епіскопа Вінницького почав остаточно відбудовуватися.

Поляки й уніати розоряли монастир саме за його стійку відданість православію, коли всі інші православні подільські монастирі перейшли під унію.
На майно, створене руками бершадських монахів, зазіхалися і місцеві польські поміщики. Так, за повідомленнями, поміщик Сабанський присвоїв був собі монастирський млин на р. Дохно із землею і рибною ловлею. Граф Мошинський, бершадський поміщик, захопив всі землі навколо монастиря. З приводу цього навіть було заведено справу, але свідки, які могли б довести неправильність захвату земель, побоялися суворих польських законів, які грозили смертною карою за брехливий донос. Та і де було тягатися з багатими і всесильними вельможами, і тому вони не підписалися в свідченні.

За таких умов не тільки поміщики, але і їх управляючі робили з монастирем все, що їм хотілося. Так, у 1776 році з дозволу бершадського поміщика був збудований монахами з дерева місцевих лісів амбар для складу припасів, але вже в наступному році, по від’їзді поміщика до Варшави, його управляючий розібрав амбар, а дерево забрав собі. Щось подібне трапилося і в 1779 році, коли новий управляючий приїхав зі своїми озброєними людьми і розібрав дві келії та монастирську дзвіницю.
Таким чином, не дивлячись на утиски і надзвичайну бідність, можна ствердужвати, що Бершадська обитель була єдиним православним монастирем на всьому Поділлі, в якому унія не змогла утвердитися.

Головною і єдиною підтримкою обителі були навколишні православні жителі, які давали кошти, хоч і скромні, на існування монастиря.
Остаточно він був відбудований в 1796 році. В цей час весь наш край був приєднаний до Росії, і Бершадський монастир виявився єдиним православним монастирем. В ньому вже були остаточно відбудована Преображенська церква, влаштовано 15 келій, трапезну, сам монастир було огороджено, збудовано також й інші господарські будови. Крім цього, тут було збудовано й Теплу церкву.


Дивіться також в розділі  Бершадський монастир
»  Освячення пасок в Бершадському Преображенському чоловічому монастирі
»  Розповідають мешканці села
»  Головною святинею монастиря була чудотворна ікона Божої Матері «Взыскания погибших». За переказом вона явилася на дубі першим поселенцям і засновникам монастиря. Коли обитель була зруйнована у 1789 році, православні ченці втекли в Туреччину в...
»  До знаменних подій із життя монастиря можна віднести сказання старожилів, які документовано в працях Подільського єпархіального історико-статистичного комітету за 1891 рік. Так, за їх свідченням, при першому розоренні монастиря в 1774 році...
»  Початковий етап з історії монастиря
»  Святині монастиря
»  Загальний опис обителі
»  Новини монастиря
»  Бершадський чоловічий монастир
Всі статті розділу Бершадський монастир »
Цікаві фото
27 фото   
<b>П'ЯТКІВКА</b><br />Вважалося, що село відоме ще з Х/ІІІ століття, а походження назви докінця не вияснене. Однак вважають, що походить...
3 фото   
<b>Іполит Зборовський - патріот і подвижник</b><br />Минулого тижня в читальному залі районної бібліотеки відбулася знакова подія – презентація книги «Іполит Зборовський...
2 фото   
<b>«Бершадський»: через терни до зірок</b><br />– Так, я розумію, що подібною поведінкою нажив чимало недоброзичливців, – резюмує співрозмовник. – Багато хто з них...
2 фото   
<b>Тисячоліття співіснування</b><br />Днями гостями Бершадської міської єврейської общини були гості з Канади та США – професор історії та політології...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Тернівка
Кучер Василь Климентійович (1915) 1915 р., українець. Мобілізований в 1941 р. Владивостоцьким МВК. Старшина. Загинув 16.07.43. Похов. с. Ягідне, Улянівський р-н, Калузька обл.

З історії Бершаді
На початку XVII ст. Бершадь була значним населеним пунктом: тут налічувалося 275 дворів і близько 1650 чоловік населення. З перших днів визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького козаки, селяни й міщани Бершаді створили селянсько-козацький загін на чолі з Трифоном, який приєднався до Уманського полку і брав участь у визволенні Брацлавщини та Поділля від... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Початковий етап з історії монастиря - Бершадський Преображенський чоловічий монастир від самого початку свого існування був єдиним монастирем на Поділлі, який зберігав православ’я - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення