Fridge magnet wooden gears

«Село в краю Бершадськім…»

  • Подобається3Не подобається
  • 6 Жовтня 2012, 00:21

– так називається нова книга відомого краєзнавця, педагога, члена Національної спілки журналістів України Григорія Погончика. Підзаголовок до загальної назви такий – «Михайлівка, Романівка, Якубівка: історія та долі». Майже півтисячі сторінок альбомного формату присвячено людям, минулому і сучасному Михайлівки (до її складу зараз входить Якубівка) та бригадної Романівки

Книгу, поза сумнівом, можна назвати унікальною. Адже автор зібрав та опрацював величезну кількість архівних матеріалів, він багато разів зустрічався із жителями згаданих сіл. Григорій Олексійович пройнявся темою і, як пише у вступному «Слові до земляків» керівник проекту і редактор видання, голова районної ради Михайло Бурлака, у створення книги вклав частку своєї душі, і, якщо літопис, потрапивши до ваших рук, знайде відгук у серцях, – це буде найкращою нагородою для автора і тих добродіїв, які сприяли його виходу в світ.

У шість великих розділів автор вклав і розповідь про минувшину краю в контексті загальної історії країни, і детальний опис природних умов місцевості, флору і фауну. Та найголовніше – він прагнув найповніше показати людей.

І тих, які жили й працювали тут раніше, і земляків, що народилися в цих селах, а стали відомими у своїх галузях за межами малої батьківщини. Вражають своєю неприхованою правдою свідчення очевидців про роки голодомору. Обґрунтовано і виправдано вписалася в контекст книг пам’яті – списки загиблих у роки голодомору і під час Великої Вітчизняної війни. І звичайно ж, розповіді про конкретних людей – ветеранів війни і праці, знаних земляків.

Використано публікації інших авторів з обов’язковим посиланням на джерело.

Книга Григорія Погончика може бути зразком для інших краєзнавців, як досліджувати і писати про конкретне село – у ній висвітлений широкий спектр життя громади. Відображено історію місцевих колективних господарств, соціальної сфери – освіти, медицини, культури, сфери обслуговування. І все це показано через конкретних людей. Як кажуть, книга густо «населена». Більше того, в спеціальному додатку вміщено списки усіх мешканців Михайлівки та Романівки станом на травень 2012 року.

Автор дослідив походження топонімів сіл. Здається, нема такого аспекту сільського життя, якого б не торкнувся краєзнавець. Органічно доповнюють книгу ілюстрації, серед них є унікальні знімки минулих літ. А які неповторні у своїх барвах місцеві краєвиди!

Частина знімків надрукована в кольорі.

Звичайно, на видання такої книги потрібні чималі кошти.

Трохи виділили благодійники, але, як і в попередніх випадках, їх виявилося недостатньо, тож автор докладає власні. Такі тепер часи: якщо раніше за вихід книг видавництва платили гонорари, то зараз треба знайти чималу суму, щоб книга побачила світ.

Іноді видавництва, як у згаданому випадку, ідуть назустріч авторові і друкують у борг.

Тож залишається сподіватися, що знайдуться спонсори, які допоможуть Григорію Олексійовичу та іншим авторам створити літопис рідного краю. Адже в активі дослідників уже добрий десяток книг про села Бершадщини.

Сьогодні ж вітаємо невтомного дослідника з виходом чергової книги і зичимо здоров’я й наснаги у його благородній праці.

Федір ШЕВЧУК


Дивіться також в розділі  Освіта і наука
» 01.04.2018 «Щаслива дитина, де дружня родина, міцна Україна» у Бирлівській школі прийшли батьки, бабусі, дідусі, рідні учнів. Їх щиро вітали директор Дмитро Сокур, учителі, школярі. Благочинний району протоієрей Ростислав Процанін подякував колективу за...
» 01.04.2018 * Урок-лекцію «Відомі скрипалі-виконавці» з використанням відеоматеріалів проведено у дитячій музичній школі ім. Р. А. Скалецького за сприяння кіновідеомережі.
» 24.03.2018 Учні загальноосвітніх шкіл нашого району взяли участь у третьому етапі всеукраїнських олімпіад 2017-2018 навчального року.
» 12.01.2018 Із 9 до 31 січня 2018 р. абітурієнти можуть самостійно реєструватися для участі в пробному ЗНО на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти.
» 05.01.2018 Конкурс «Учитель року-2018»
» 05.01.2018 Сумівській школі – дев’яносто
» 15.12.2017 У чиїх руках доля коледжу?
» 11.12.2017 «Сонечку» – п’ятдесят!
» 10.11.2017 Новини освіти коротко
» 04.11.2017 Університет третього віку
Всі статті розділу Освіта і наука »
Цікаві фото
4 фото   
<b>Автопробіг у Бершаді</b><br />6 травня ТСОУ з нагоди 66-ї річниці Великої Перемоги та 20 &ndash; річниці вищеназваної організації проходив...
3 фото   
<b>Символ єдності держави</b><br />На Бершадщині урочисто відзначили День Соборності України. З нагоди 96-ої річниці проголошення Акту Злуки Української...
3 фото   
<b>Журналісти працюють і в свято</b><br />У понеділок з нагоди професійного свята &ndash; Дня журналіста &ndash; в редакції районки зібралися працівники...
5 фото   
<b>Від кризи до стабілізації та поступу економіки</b><br />Минулої п’ятниці відбулося засідання колегії райдержадміністрації, на якій було розглянуто ряд важливих питань. В...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Джулинка
Юхимчук Євтихій Микитович (1892) 1892 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 15.09.44. Похов. с. Мерешешти, Румунія.

З історії Бершаді
Цукровики постійно борються за впровадження на виробництві високої культури виробництва. Поруч з виконанням виробничих планів багато уваги приділяється естетиці виробництва: цехи просторі, світлі, всюди вазони з квітами. На території заводу робітники посадили фруктовий сад, розбили квітники, заасфальтували доріжки. У затінку шумлять струмені невеликого фонтану, поруч - альтанки. В центрі скверу... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

«Село в краю Бершадськім…» - Новини освіти та науки м. Бершаді та району - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники