Fridge magnet wooden gears

Поташня – джерело натхнення

 • Подобається9Не подобається
 • 31 Липня 2009 р

Фото Руслана ХРАНОВСЬКОГО.

Ушосте в цьому селі відбувся мистецький пленер за участю відомих художників, які живуть в Україні та за її межами.
Здається, зовсім недавно започатковувався мистецький проект «Поташня – чарунка Поділля», а вже промайнуло з того часу цілих п’ять років. Тоді, у 2004-му, в селі було відкрито музей культури села і галерею Прокопа Колісника – митця, який народився в Поташні, та волею долі опинився далеко від рідної хати, в Словаччині. Там він живе і працює, викладає живопис у Пряшівському університеті. Він знаний у мистецькому світі. Його роботи виставлялися у провідних галереях та музеях Європи та Америки, а самого художника аж двічі номінували на здобуття Національної премії імені Тараса Шевченка. Вже це є найвищою оцінкою його творчості. Втім, Прокіп Миколайович ніколи не переймався різними преміями та відзнаками.

Разом з Прокопом Колісником взяли участь його побратими по життю і творчості – художники Левко Воєдило, Олесь Соловей, Володимир Гарбуз, Василь Корчинський, Олександр Харват

Він просто робить те, що визначено йому Богом, який наділив нашого земляка непересічним талантом. Другим крилом його творчості стало слово. Він – член Асоціації українських письменників, автор кількох книг прози та поезії. Його твори – і живописні, і словесні – пройняті глибокою філософічністю, намаганням осмислити призначення людини на землі. У щойно виданій книзі «Поташня – чарунка Поділля» П. Колісник пише: «В сучасному, майже наскрізь глобалізованому світі, є важливим зуміти зберегти в людині те, що неможливо виміряти тільки прагматичними мірками, те, що робить її складовою частиною Всесвіту, але унікальною й неповторною його чисницею – те, що виражається в творчості і сприяє людині пізнавати світ настільки, щоб не втратити себе – себе пізнавати настільки, щоб не втрачати світ. Важливо зберігати і розвивати в людині те, що допомагає знайти точку опори, тілесну і духовну рівновагу, те, що складає особисту, національну, духовну суть людини.
Справою честі кожного чесного митця є не тільки чесно заробляти на хліб насущний, але й окультурювати середовище, в якому живе людина».
У нинішньому пленері, як і раніше, разом з Прокопом Колісником взяли участь його побратими по життю і творчості – художники Левко Воєдило, Олесь Соловей, Володимир Гарбуз, Василь Корчинський (до речі, уродженець сусіднього із Поташнею села – Вовчка), Олександр Харват. І приїхали вони не тільки, щоб писати етюди, картини, створювати своєрідний художній літопис нашого краю, а й привітати з 80-річчям маму Прокопа Миколайовича – Марію Матвіївну, яка є берегинею довгострокового проекту «Поташня – чарунка Поділля». Тож вернісажем пленеру став «Портрет матері». Взагалі, провідним образом свята кольору, слова та пісні став узагальнений образ матері. Тож і традиційне зібрання на ганку старовинного приміщення почалося з привітань Марії Матвіївні, звучали пісні про матір, щирі віншування жінці, яка подарувала світові такого чудового сина.
Одним з перших перед присутніми виступив Валерій Борисович Фалілеєв. Свого часу він очолював місцеве господарство, за його участю було відкрито музей і галерею. Людина, небайдужа до мистецтва, він став меценатом проекту. І навіть зараз, живучи на Миколаївщині, він не забуває Поташню, яка стала для нього рідною, постійно підтримує зв’язки з художниками та нашим краєм. Тож так проникливо і щиро звучали його побажання матері. До речі, учасники проекту минулого року побували в Березнегуватому, де працює Валерій Борисович, з мистецьким десантом.
І це було вагомою подією в культурному житті того краю.
З гарними вітаннями виступили на святі сільський голова Поташні Михайло Рудь, начальник відділу культури райдержадміністрації Надія Герасимчук, директор місцевої школи Марія Шиндер та інші.
Виступали й художники, для яких щорічні пленери вже стали потребою душі. Зокрема, Василь Корчинський сказав, що приїздить сюди, як до себе додому. Його рідних у Вовчку вже не залишилося, тож перебування в Поташні, спілкування з місцевими людьми – це те, що нагадує дитинство, додає наснаги. І глибоко западає в душу, до сліз зворушує те, що Марія Матвіївна друзів сина теж називає своїми дітьми.
Вони ж відповідають їй синівською любов’ю.
Нинішній пленер присвячений не просто матері Прокопа Колісника. У творах художники спробували відтворити узагальнюючий образ матері як уособлення України.
Хоч нинішній вернісаж зібрав не так багато людей, як раніше (проводився не у вихідний), усе ж був він сповненим глибоким змістом, став емоційним і пам’ятним. Втім, як і всі заходи попередніх років, що вже відійшли в історію.
А ця історія відображена у книзі-альбомі Прокопа Колісника «Поташня – чарунка Поділля», з якою всі бажаючі мали змогу ознайомитися під час вернісажу.
Цей мистецький проект – унікальний не тільки для нашої області, а й для України.
Адже аналогів йому нема. Тож багатьом митцям варто вивчити і запозичити цей досвід.
Федір ШЕВЧУК.
с. Поташня.


Дивіться також в розділі  Заходи
» 16.06.2018 Підбито підсумки конкурсу малюнків на тему «Книга у моєму житті», який тривав у травні 2018 р. під час місячника краєзнавчої книги.
» 16.06.2018 Гарною традицією в нас стали свята-зустрічі однокласників, які ми проводимо через кожних п’ять років. Нещодавно зустрілися випускники двох класів, які закінчили школу в 1983-му, тобто тридцять п’ять років тому.
» 16.06.2018 На базі ДНЗ «Малятко» м. Бершаді відбувся районний фестиваль-конкурс «Колискова пісня». До участі у ньому були запрошені працівники дошкільної освіти, батьки, бабусі та дідусі, інші особи (старші 18 років), причетні до виховання дітей дошкільного...
» 16.06.2018 відбувся в останній день травня. Усім вихованцям, які закінчили цей заклад, вручено свідоцтва про одержання початкової спеціалізованої мистецької освіти. На урочистостях були присутні батьки, рідні випускників.
» 16.06.2018 Свято у «Барвінку»
» 15.06.2018 Із джерел рідної землі
» 15.06.2018 Мовний літній табір «щаслива англійська»
» 15.06.2018 Таланти бершадщини отримали грошові премії
» 15.06.2018 Підтримка і любов
» 15.06.2018 Країна починається з дитинства
Всі статті розділу Заходи »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Голова Бершадської райдержадміністрації вивчає проблеми села</b><br />9 березня 2011 року голова райдержадміністрації Олександр Снігур відвідав одне з найвіддаленіших сіл району &ndash;...
9 фото   
<b>У Бершаді знято пам'ятник В. Леніну</b><br />&#160;Не те, щоб повалено чи по-звірячому розтрощено. Просто вранці його не було на звичному місці. На його місці...
2 фото   
<b>А мав би бути рай...</b><br />Про бригадне село Лугову кажуть, що це райський куточок. З одного боку відмежовує його від Гайворона річка Південний...
3 фото   
<b>Колегія відділу освіти</b><br />29 серпня 2012 року в Бершадському районі відбулось засідання колегії відділу освіти райдержадміністрації, в якому...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / М'якохід
Бурлака Михайло Макарович (1909) 1909 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 22.09.42. Похов. с. Тарпенкіно, Городищенський р-н, Волгоградська обл.

З історії Бершаді
Краще стали працювати медичні установи. Відбудовано фельдшерські пункти на всіх підприємствах, тубдиспансер, поліклініку, райлікарню на 100 ліжок. Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Поташня – джерело натхнення - Заходи культури на Бершадщині - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення