Fridge magnet wooden gears

Водохреще в Бершаді…

  • Подобається1Не подобається
  • 22 Січня 2010, 09:56

Настоятель Свято-Вознесенського храму в Бершаді протоієрей Олег Мураховський освячує воду

У вівторок 19 січня право - славний світ святкував Водохреще (Хрещення Господнє, Богоявлення). Це третє велике зимове свято після Різдва та Василя, що завершує різдвяно-новорічний цикл. З ним пов’язують хрещення на Йордані Христа.
За християнськими віруваннями, саме цього дня з’явився Бог у трьох іпостасях – Бог-Отець, Бог-Син і Бог-Дух Святий. За Біблією, саме на Водохреща 30-річний Ісус Христос прийняв обряд хрещення в річці Йордан.

Люди вірять, що на Водохреще, з опівночі до опівночі, вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року

Коли Ісус вийшов на берег, з небес почувся голос БогаОтця, який назвав Ісуса своїм Сином. Християни вірять, що після хрещення Ісуса в йорданській воді над його головою з’явився Святий Дух у вигляді голуба, який промовив до людей голосом Отця Небесного: «Це син мій любий, що його я вподобав». Православні та греко-католики вважають, що саме це свято засвідчує таїнство Свят Трійці.
Перед Водохрещем (на Бабин вечір) готують ті ж страви, що й перед Різдвом, але в меншому асортименті. Головними з них вважаються знову ж таки кутя та узвар. До трапези можуть входити пироги, вареники з капустою, голубці, смажена риба, гречані млинці на олії та інші страви, а також різноманітний обрядовий хліб.
Центральне місце у святі Богоявлення займають обряди, пов’язані з водою.
Люди вірять, що на Водохреще, з опівночі до опівночі, вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні й духовні хвороби, її дають пити важкохворим, нею освячують храми, домівки і тварин. Залишається загадкою той факт, що водохрещенська вода не псується, – не має запаху і може зберігатися протягом року.
Зранку на Водохреще віруючі люди йдуть до церкви святити воду. Освяченою вода вважається після того, як священик занурить у неї хрест і благословить її. За давньою традицією, церемонія освячення води відбувається під відкритим небом, на берегах річок, струмків, озер.
Коли посвячену воду приносять додому, господар дому з усією сім’єю надпиває по кілька ковтків, а потім бере з-за ікони священну вербу й кропить святою водою увесь дім, прибудови та все майно, щоб уберегтися від біди, напасті та від злого ока. Після здійснення всіх цих обрядів свята вода звичайно ставиться до образів.
Протягом року цілющу воду вживають при внутрішніх хворобах, змочують хворі місця на тілі, суглоби, лікують дитячий переляк, кроплять від злих духів хати, стайні та ниви при першому весняному засіві тощо. На місці церемонії матері змащують дітям лоба – «щоб мудра була голова», очі – «щоб добре бачили», вуха – «щоб чули тільки гарні слова».
Священики кажуть, що саме в цей день найкраще приймати обряд хрещення.
Вважається, що цього дня звичайна вода перетворюється на води священної ріки Йордан. Той, хто викупався на Водохреще, змиває з себе всі гріхи. Під час хрещенських купань найсміливіші стрибають в освячену ополонку. За народним уявленням, цим вони і оберігають себе протягом всього року від різних хвороб.


Дивіться також в розділі  Заходи
» 16.06.2018 Підбито підсумки конкурсу малюнків на тему «Книга у моєму житті», який тривав у травні 2018 р. під час місячника краєзнавчої книги.
» 16.06.2018 Гарною традицією в нас стали свята-зустрічі однокласників, які ми проводимо через кожних п’ять років. Нещодавно зустрілися випускники двох класів, які закінчили школу в 1983-му, тобто тридцять п’ять років тому.
» 16.06.2018 На базі ДНЗ «Малятко» м. Бершаді відбувся районний фестиваль-конкурс «Колискова пісня». До участі у ньому були запрошені працівники дошкільної освіти, батьки, бабусі та дідусі, інші особи (старші 18 років), причетні до виховання дітей дошкільного...
» 16.06.2018 відбувся в останній день травня. Усім вихованцям, які закінчили цей заклад, вручено свідоцтва про одержання початкової спеціалізованої мистецької освіти. На урочистостях були присутні батьки, рідні випускників.
» 16.06.2018 Свято у «Барвінку»
» 15.06.2018 Із джерел рідної землі
» 15.06.2018 Мовний літній табір «щаслива англійська»
» 15.06.2018 Таланти бершадщини отримали грошові премії
» 15.06.2018 Підтримка і любов
» 15.06.2018 Країна починається з дитинства
Всі статті розділу Заходи »
Цікаві фото
4 фото   
<b>Відкриття пам’ятного знаку Родіону Скалецькому</b><br />22 листопада о 10 годині з нагоди 112 &ndash; річниці з дня народження одного із відомих самодіяльних композиторів...
3 фото   
<b>"Золотий Олімп" обдарованої молоді</b><br />Педагоги Бершадщини вміло плекають юні інтелектуальні таланти. Яскраве підтвердження цьому – успіхи бершадських...
4 фото   
<b>Проблеми інтегрованого управління природними ресурсами басейну р. Південний Буг</b><br />Південний Буг є найбільшою річкою, басейн якої повністю розташований в межах України і простягається більш ніж на 800...
2 фото   
<b>Олексієві Степовому дали 10 років за карикатуру на Сталіна</b><br />&rdquo;Ви якою мовою говорітє? &mdash; 81-річний Олексій Степовий стоїть на східцях Будинку культури в селі Джулинка...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Осіївка
Байда Іван Потапович (1910) 1910 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Єфрейтор. Загинув 07.02.45. Похов. м. Турда, Угорщина.

З історії Бершаді
Розвиток капіталізму відчутно позначився на зміні соціального складу Бершаді. Лише п'ята частина населення займалась тепер сільським господарством. Все більшу роль у суспільному житті відігравали робітники промислових підприємств. У місті були три млини, тютюнова і макаронна фабрики, винокурний завод, друкарня. Після пожежі 1872 року був модернізований цукровий завод. Напередодні... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Водохреще в Бершаді… - Заходи культури на Бершадщині - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники