Fridge magnet wooden gears

Безцінний скарб минувшини і сучасності

 • Подобається0Не подобається
 • 19 Листопада 2014, 09:00

Цього року ми відзначаємо гарний ювілей – 25-у річницю нашого народного музею історії села Баланівка. Музей було відкрито 17 листопада 1989 року. Звання «народний» присвоєно 29 грудня 1994 року.

За часів панування в Баланівці Героніма Собанського в селі було побудовано триповерхову сторожову оглядову вежу, яку по-польськи називали «дзигарня» (нині це пам’ятка архітектури ХVII ст., яка занесена до Державного реєстру пам’яток архітектури). В ній було розміщено годинник, який відбивав кожну годину. Також із вежі наглядали за наближенням ворогів та за працею кріпаків.

У 1989 році у приміщенні вежі було облаштовано музейний комплекс. Тут розмістилися обрядова зала та музей історії села, який став візитівкою не лише Баланівки, а й Бершадщини, оскільки силует вежі використано в геральдиці району.

Музей – це особлива архітектурна будова. Зали приваблюють багатством пам’яток минулого рідного краю.

Все це привертає увагу односельчан, співвітчизників, гостей з-за кордону.

Задум створення музейного комплексу належить колишньому голові агрофірми «Колос» Анатолію Павловичу Царюку. Саме він виношував всі ідеї, малював ескізи, шукав матеріали, майстрів, оформлювачів. У зібранні матеріалів та експонатів йому допомагала Надія Євгенівна Волощук (у той час – голова сільської ради). Всі експонати музею були безкоштовно надані жителями нашого села. Першим директором музею була Галина Томівна Макогін. Після неї на довгий час берегинею цього культурного осередку стала Галина Мефодіївна Когут (Невеличко).

З 2004 року музей перебуває на балансі районного відділу культури і туризму. Протягом десяти років за рахунок бюджетних коштів та за матеріальної підтримки сільської ради і Бершадської філії ПрАТ «Зернопродукт МХП» було перекрито дах будівлі, проведено ремонт в обрядовій залі, замінено підлогу в двох експозиційних залах, проведено реекспозицію в залі сучасності, облаштовано кабінет завідуючої, підключено телефон, надано комп’ютерну техніку.

Але потрібний ще капітальний ремонт даху та будівлі музею. Вже є деякі позитивні зрушення – розроблено науково-проектну документацію по реставрації нашого музею. У майбутньому сподіваємося на розуміння та підтримку з боку влади.

Головна увага в роботі музею зосереджується на дослідженні історії села: звичаїв, традицій; на зборі матеріалів по темах: «Герої минулої війни. Ветерани Великої Вітчизняної війни – наші земляки», «Видатні земляки та їхній внесок у розвиток села», «Дослідження та відродження традицій села». Зібрані матеріали використовуються для оформлення стаціонарних та пересувних виставок, читання лекцій.

Щорічно музей відвідують майже 5 тис. екскурсантів.

Частими відвідувачами є й гості із зарубіжних країн: Польщі, Італії, Росії, Молдови, Португалії.

Нині фонди музею складають 3830 предметів, з них основного фонду – 2826 одиниць та науково-допоміжного – 990. Більша частина експонатів була подарована жителями та гостями села, інша – зібрана працівниками музею.

Тісно співпрацюємо із сільською бібліотекою, будинком культури, сільською радою, Баланівською ЗОШ І-ІІІ ступенів. Нашою спільною працею є створення та показ світлиць, виставок майстрів народного мистецтва, участь у концертах до ювілейних та пам’ятних дат в історії України. Також є плідною наша співпраця з районним та обласним краєзнавчими музеями.

Кожний навчальний рік для випускників місцевої школи починається в музеї.

Діти проводять свій перший урок у залі, де з фотографій дивляться батьки і родичі, які вже досягли успіхів у науці та важкій праці. Село гордиться ними. Вони вже вписали свою сторінку в історію села.

Як не згадати добрим словом наших багаторічних друзів – народних майстрів. Вони зберегли для нас мистецтво наших прадідів і намагаються передати наступним поколінням. Це майстринівишивальниці Тетяна Кравець, Ольга Панько, Віта Швець, Галина Обертинська; майстер-сопілкар, художній керівник зразкового ансамблю сопілкарів «Жайвір» Володимир Віхренко; майстеррізьбяр Микола Чабан; майстриня по виготовленню картин зі шкіри Євгенія Луговацька; майстриня по виготовленню виробів з природних матеріалів Алла Красій.

Ці люди неодноразово надавали свої вироби для експозицій як у самому музеї, так і на виїзних виставках.

Часто і самі брали участь у виставках та масових заходах, щоб поділитися своїм невичерпним досвідом.

У музеї завжди раді новим гостям, охочим оглянути експозиції.

Запрошуємо до музею всіх бажаючих взяти участь у відзначенні ювілею 20 листопада (четвер) на 14.00 год.

Наталія КОРИТНА, завідуюча народним музеєм історії села Баланівка.


Дивіться також в розділі  Заходи
» 16.06.2018 Підбито підсумки конкурсу малюнків на тему «Книга у моєму житті», який тривав у травні 2018 р. під час місячника краєзнавчої книги.
» 16.06.2018 Гарною традицією в нас стали свята-зустрічі однокласників, які ми проводимо через кожних п’ять років. Нещодавно зустрілися випускники двох класів, які закінчили школу в 1983-му, тобто тридцять п’ять років тому.
» 16.06.2018 На базі ДНЗ «Малятко» м. Бершаді відбувся районний фестиваль-конкурс «Колискова пісня». До участі у ньому були запрошені працівники дошкільної освіти, батьки, бабусі та дідусі, інші особи (старші 18 років), причетні до виховання дітей дошкільного...
» 16.06.2018 відбувся в останній день травня. Усім вихованцям, які закінчили цей заклад, вручено свідоцтва про одержання початкової спеціалізованої мистецької освіти. На урочистостях були присутні батьки, рідні випускників.
» 16.06.2018 Свято у «Барвінку»
» 15.06.2018 Із джерел рідної землі
» 15.06.2018 Мовний літній табір «щаслива англійська»
» 15.06.2018 Таланти бершадщини отримали грошові премії
» 15.06.2018 Підтримка і любов
» 15.06.2018 Країна починається з дитинства
Всі статті розділу Заходи »
Цікаві фото
9 фото   
<b>Подарунки до зимових канікул</b><br />Гарними новорічними та різдвяними святами завершився минулий та розпочався новий 2012 рік. Особливо радісними вони...
11 фото   
<b>Зустріч з Анатолієм МАТВІЄНКОМ</b><br />3 травня в громадській приймальні Бершадського району було проведено прийом громадян з особистих питань народним...
3 фото   
<b>КОШАРИНЦІ</b><br />
3 фото   
<b>Іполит Зборовський - патріот і подвижник</b><br />Минулого тижня в читальному залі районної бібліотеки відбулася знакова подія – презентація книги «Іполит Зборовський...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Бершадь
Кудрявцев Степан Федотович (1913) 1913 р., росіянин, робітник. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 22.09.44. Похов. Румунія.

З історії Бершаді
Розвиток капіталізму відчутно позначився на зміні соціального складу Бершаді. Лише п'ята частина населення займалась тепер сільським господарством. Все більшу роль у суспільному житті відігравали робітники промислових підприємств. У місті були три млини, тютюнова і макаронна фабрики, винокурний завод, друкарня. Після пожежі 1872 року був модернізований цукровий завод. Напередодні... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Безцінний скарб минувшини і сучасності - Заходи культури на Бершадщині - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення