Fridge magnet wooden gears

Серединський день

  • Подобається6Не подобається
  • 22 Вересня 2010 р

На знімку: Олександр Кавун та Леонід Горячківський у музейній кімнаті Василя Думанського. Фото Руслана ХРАНОВСЬКОГО.

Теплою крапкою на карті України назвав Василь Думанський свою рідну Серединку. І недаремно.
Вона, ця місцина, справді тепла від щирих сердець жителів, їхніх роботящих рук, прагнення прославити свій рід, село велику і малу батьківщину.

Серединчани – народ гордий, незалежний, завжди вміє вистояти: колись розкуркулення і голодомор, зараз – сюрпризи різних криз. Бо такі вони, бо так їм написано на роду.
Недавно пощастило завітати на землю, що породила і виколисала Великий Талант.
Як приємно було відзначити, що люди тут не тільки трудяться добросовісно, а й вміють вшановувати мудрість, пам'ять, працелюбство. На День села прибуло чимало народу, святковість вчувалась навіть у шелесті вітру, колисанках дерев, а усмішки на обличчях людей так і вигравали своєю щирістю, чеканням.
Традиційно свято розпочалося з покладання керівниками села, товариства та гостей квітів до могил Федора Михайловича Кавуна, Василя Михайловича Думанського та до меморіалу загиблих воїнів.
Приємно, що люди шанують сьогодення, не забувають минуле – пам'ять святістю зігріває серця не одному поколінню. На таких, нібито простих речах, базується виховання.
Помічала, як дітлахи в своїй маленькій дорослості гордо спостерігали за дійством у їхньому селі. І ніби ті горобці, носились із гомоном по селі… У Серединки – своє життя. Люди щиро вболівають за зоране, посіяне і зібране. Хоча криза вкотре хоче втрутитись у ритм їхнього життя, підкидаючи різні сюрпризи. А природа із свого боку надсилає всякі негаразди. Але протистоять, як уміють. Чи то твердий характер, чи то такі гени закладені й передаються з покоління в покоління.
Хто знає?..
А може, це просто тандем керівників на своєму місці. Вони органічно доповнюють один одного. Керівник сільгосптовариства Олександр Федорович Кавун – виважений, толерантний, сільський голова Леонід Дмитрович Горячківський – непосидючий, говіркий. Але обидва знають ціну людяності, доброти, переймаються проблемами села та його людей.
Незабутнє враження справили на мене чудові виставки у фойє будинку культури – роботи місцевих народних майстрів, вишивальниць, рукодільниць.
А як дбайливо відтворено побут минулого!
Кількагодинне дійство у будинку культури важко назвати лише концертом. Бо у цей невеликий проміжок часу вмістилися і вшанування подружніх пар, які топчуть сімейну стежину вже по півстоліття, вручення їм подарунків, і віншування учасників жнив, і виступи гостей, і розіграш святкової лотереї. Щасливчики несли того вечора додому різноманітні виграші – цукор, олію, різні побутові прилади тощо.
Я вперше була і глядачем, і учасником серединського свята.
Відчула, як голова товариства дбає про людей, живе їхніми турботами. Та жодного разу не обмовився, що в чомусь його заслуга. Говорить: «Це люди зробили, це односельчани досягли. Кавуни ж ніколи не кажуть «Я». Пишається своїм родом, сім’єю, де його розуміють, де на нього чекають. Приємно було слухати його спокійний, розмірений виступ, спостерігати, як горіли очі у трьох його красунь: двох доньок – Оленки та Іринки, дружини Катерини. Мабуть, не був би він таким Олександром Федоровичем, якби не вони, його дівчата. Сім’я робить вагомий внесок у всі добрі справи села.
Коли мені сказали про те, що сільський голова Леонід Дмитрович Горячківський – не корінний серединчанин, а є уродженцем Гайворонського ра - йону, я не повірила. Бо, напевно, важко уявити більшого патріота Серединки, ніж він, який живе проблемами села, переймається всіма турботами його жителів. Які тут чудові дороги з асфальтовим покриттям, як розумно місцева громада підійшла до електрифікації села, що є найкращою альтернативою газифікації. А скільки квітів! Не випадково Серединка входила до числа призерів конкурсу по благоустрою.
Для мене, як педагога, цікаво було побувати в школі. Тут вміло поєднують навчання і виховання. З трепетом заходила до музейної кімнати Василя Думанського, де зібрано чимало матеріалу про його життя і творчість. Є особисті речі, друкарська машинка, якої торкалась рука сільського письменника і філософа. Мудрість поселилась тут назавжди. Вона наповняє дітей людяністю, добротою, дарує мудрість і виваженість.
…Коли сутінки огорнули село, коли затихли останні акорди пісні, коли вже треба було залишати село, наколихане на свідомій праці, настояне на завзятті, Олександр Федорович подарував мені книгу Ф. Шевчука «Серединка – тепла крапка на карті України» (її я подумки назвала «Енциклопедія доброти»).
Радісно стало від того, що є такі люди, які живуть своїми маленькими, але водночас і величними трудовими буднями, що вже вкотре проводять щорічні Дні села. А нинішній був осяяний світлим 60-річним ювілеєм незабутнього Василя Думанського, який колись писав: «Хіба ж день може бути світлим без родичів, без друзів, без доброзичливих і працьовитих людей?». І сам же відповів на поставлене запитання: «Будьмо гідними синами і дочками нашої славної Вітчизни», бо «…без цього навіть звичний день не просто прожити».
Світлана КОВАЛЬСЬКА, учителька Бершадської ЗОШ № 2, дослідниця творчості Василя Думанського.


Дивіться також в розділі  Нове в роботі
» 15.06.2018 У цьому році розпочата реформа первинної ланки медичних закладів та стартувала кампанія з вибору сімейних лікарів.
» 15.06.2018 Голова Бершадської районної ради М.Г. Бурлака видав розпорядження від 13 червня 2018 року №45 «Про скликання 20 сесії районної ради 7 скликання», пленарне засідання якої провести 10 липня поточного року в залі засідань комунальної організації...
» 13.04.2018 2017 року на сайті Міністерства юстиції України запрацював єдиний реєстр боржників. У ньому можна знайти відомості про боржника за прізвищем, ім’ям, по батькові та реєстраційним номером облікової картки платника податків. Вільний та безоплатний...
» 07.04.2018 Голова Бершадської районної ради М.Г.Бурлака видав розпорядження від 4 квітня 2018 року №26 «Про скликання 19 сесії районної ради 7 скликання», пленарне засідання якої провести 20 квітня поточного року в залі засідань КО Бершадська РДЮСШ «Ровесник».
» 07.04.2018 Засідання координаційної ради з питань місцевого самоврядування
» 07.04.2018 Юридичний практикум
» 01.04.2018 Події. Новини. Факти.
» 01.04.2018 Про державну підтримку вирощування молодняка ВРХ
» 01.04.2018 Часткова компенсація вартості техніки
» 01.04.2018 Про щорічну грошову допомогу до 9 травня
Всі статті розділу Нове в роботі »
Цікаві фото
7 фото   
<b>Народний музей історії с. Баланівка</b><br />Народний музей історії с.Баланівка відкрито 17 листопада 1989 року, розташований у історичній вежі XVII ст. (пам’ятка...
2 фото   
<b>Виїзний прийом до Лісничого</b><br />13 квітня 2011 року робоча група спеціалістів райдержадміністрації, очолювана першим заступником голови...
6 фото   
<b>Урочисті заходи з нагоди 20-ї річниці незалежності</b><br />Урочистості з нагоди 20-ї річниці незалежності України відбулися у районному будинку культури 21 серпня 2011 року. О...
15 фото   
<b>КРАСНОСІЛКА</b><br />Село виникло в Х/ІІ столітті на мальовничому місці. Відтак його назвали &quot;Красне село&quot;,...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Михайлівка
Шевчук Олександр Андрійович (1909) 1909 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1944 р. Похов. Молдова.

З історії Бершаді
Бершадь помітно зростала (з 1904 року вона стала містом), а умови життя трудящих лишалися важкими. Хоч кількість населення досягла вже 12 тис, у місті не було каналізації, водогону, електричного освітлення. 4 церкви, синагога, 6 молитовних будинків. У місті була тільки земська лікарня на десяток ліжок і заводський медичний пункт. Прагнучи змінити таке становище, трудящі боролися за свої права... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Серединський день - Новинки в галузях Бершаді та району - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники