Fridge magnet wooden gears

В Україні стартувала Програма партнерства доступу малих сільгоспвиробників до кредитів

 • Подобається0Не подобається
 • 20 Листопада 2014 р

14 листопада Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та п’ять українських кредитних спілок оголосили про початок програми, спрямованої на розвиток аграрного сектору. Вона діятиме в Львівській, Херсонській та Харківській областях. Під час її презентації наголошувалося, що дія програми спрямовується на підтримку малих та середніх сільгоспвиробників цих регіонів.

Програма здійснюється по лінії Департаменту USAID, який опікується питаннями кредитування розвитку (DCA). Докладно про Програму DCA розповідає один з її учасників, голова правління стрийської кредитної спілки «Вигода», що на Львівщині, Марія СЮМА.

- Скільки коштів виділяється на реалізацію Програми DСА?

- Загалом виходить близько 6 млн. доларів. Сума доволі суттєва. Вона спрямовується на сприяння кредитуванню малого та середнього аграрного бізнесу в Львівській, Херсонській та Харківській областях.

До реалізації програми долучаються 5 кредитних спілок. Крім нашої, серед них є також львівська «Анісія», херсонські «Громада» та «Народна довіра», «Харківська каса взаємної допомоги» з Харкова.

Програма розрахована на 8 років, тож є доволі тривалою у часі. За цей термін ми зможемо долучити до співпраці велику кількість агровиробників, надати їм кредити на розвиток їхнього бізнесу.

- Скільки коштів із загальної суми за Програмою DСА припадатиме на кожну кредитну спілку?

- Все залежить від тих завдань, які у рамках цієї програми виконуватимуть кредитні спілки. Зокрема, на початковому етапі у рамках співпраці за Програмою DCA наша кредитна спілка зможе видати кредитів на 300 тис. доларів. Це значна сума для будь-якої кредитної спілки. Вона особливо багато важить в умовах нинішньої фінансової кризи.

- Як для реалізації Програми DСА добиралися кредитні спілки?

- Цим питанням опікувався Департамент кредитування розвитку, а допомагав йому в роботі Проект USAID «АгроІнвест», який тісно співпрацює з кредитними спілками. З багатьма з них «АгроІнвест» реалізував спільні проекти.

Серед кредитних спілок для втілення Програми DСА були обрано ті, які активно кредитують дрібний та середній бізнес на селі та найбільше відповідають критеріям програми.

Перша обставина є особливо важливою. Справа в тому, що мале та середнє підприємництво на селі має великий потенціал, проте через гостру нестачу обігових коштів та кредитних ресурсів не здатне повною мірою його реалізувати. Комерційні банки на фермерів не надто зважають, бо звикли мати справу з холдингами. Тому наші кредити для малих та середніх сільгоспвиробників є життєво важливими.

- Як співпраця з малим та середнім агробізнесом виглядає на прикладі вашої кредитної спілки?

- Певний час ми не дуже орієнтувалися на фермерів. Вважали, що їх бізнес аж надто ризикований, бо працюють просто неба, а відтак, цілком залежать від примх погоди. А потім якось все переінакшилося. І добре, що так сталося, бо з’ясувалося, що співпрацювати з сільгоспвиробниками вигідно. Здебільшого вони відповідально ставляться до кредитів – намагаються вчасно і в повному обсязі повернути їх.

Тепер з дрібними та середніми сільгоспвиробниками працюємо охоче. Спеціально для них створили нові кредитні продукти.

- Подібні підходи демонструють й інші кредитні спілки – учасники Програми DСА?

- Так, ми часто збираємося, обмінюємося досвідом, розповідаємо про наші напрацювання, успіхи. Коротше, допомагаємо один одному.

- Усі перелічені вами кредитні спілки представляють різні частини України. Це – випадковість чи за цим криється щось більше?

- Це добре, що ми представляємо майже всю Україну. Це є свідченням того, що механізми кредитування, які ми запроваджуємо в сільгоспвиробництво, можуть ефективно працювати будь-де.

- Яка роль в реалізації Програми DСА відводиться «АгроІнвесту»?

- Почну з того, що Проект «АгроІнвест» проводитиме для нас навчання. Попередньо фахівці «АгроІнвесту» радяться з нами, цікавляться, які теми для навчання зараз найбільш актуальні. Після цього вони вже самі визначаються, у якому форматі воно проходитиме. Для нас дуже важливо отримати нові знання. Особливо в умовах зростаючої конкуренції на ринках фінансових послуг.

«АгроІнвест» також допомагатиме нам в реалізації програми партнерства, яка полягає в розподілі ризиків. А вони є, і їх чимало. Приміром, сьогодні в селі майже неможливо взяти в заставу майно. Воно втрачає цінність, бо через несформованість земельного ринку реальної ціни на сільські гектари ніхто не здатен скласти, а порожніх хат в селах стільки, що хоч зараз вселяйся в них.

Ми сьогодні проводимо зібрання сільгоспвиробників, спілкуємося з ними. Так дізнаємося про їхні проблеми, спільно думаємо над тим, як їх ліпше вирішувати.

Сьогодні багатьох сільгоспвиробників цікавить не те, як виростити продукцію, а як її збути. Тому добре, що «АгроІнвест» сприяє у створенні сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів. Це потрібно, щоб селяни могли переробляти вирощену продукцію, здійснювати її передпродажну підготовку, реалізовувати на організованих ринках.

- На яких умовах у рамках Програми DСА кредитні спілки надаватимуть позики?

- Кредитні спілки надаватимуть кредити так само, як це вони роблять сьогодні, - за свої кошти. І кожна кредитна спілка встановлюватиме на них свої відсотки, висуватиме свої умови. Але в даному випадку мова буде йти про навчання, про формування індивідуального підходу до кожного позичальника, про зменшення вимог до застави, про розподіл ризиків тощо.

- На який термін кредитні спілки нині надають кредити?

- Кредитні спілки надають кредити на різний термін. Наша кредитна спілка переважно надає сільгоспвиробникам кредити строком до 1 року. Але якщо фермеру потрібно купити обладнання, і ми переконані, що він здатен повернути позичені кошти через 3 чи 5 років, ми готові піти йому на зустріч, надати позику на довший час.

- До вас за кредитами звертаються власники особистих селянських господарств?

- Кредитні спілки обслуговують середній та дрібний бізнес і безпосередньо індивідуальний сектор. Це специфіка кредитних спілок. Тому за позиками до нас звертаються і власники особистих селянських господарств.

- Кредити видаються під заставу чи в якийсь інший спосіб?

- Однозначно – кожна кредитна спілка видає кредити під забезпечення. Забезпеченням може бути застава або порука. На сьогоднішній день кредитні спілки видають 80% кредитів під поруку і лише десь 20% - під заставу майна.

- Наскільки вигідною для розвитку сільського господарства України виявиться реалізація Програми DСА?

- Я думаю, що тепер усі сегменти малих та середніх сільгоспвиробників будуть мати доступ до кредитів, навіть ті, які до цього часу були практично позбавлені доступу до джерел фінансування. Це, по-перше. По-друге, вони матимуть можливість взяти кредит із меншими витратами. Бо коли кредит береться, скажімо, у банку, то там набагато довша процедура, великі вимоги до застави майна тощо.

- На яких умовах кредитним спілкам надаватимуться кошти за Програмою DСА?

- Ті кошти не йтимуть прямо до кредитних спілок. Вони будуть використовуватися для розподілу ризиків. Тобто, кредитні спілки будуть брати на себе частину ризиків з кредитування нового для нас сегмента більш великих господарств або тих, у яких недостатнє забезпечення, а інша частина цих ризиків ляже на плечі Програми DCA.

Для нас це дуже вигідно. Ми одержимо навчання, підтримку, більш стабільне становище на кредитному ринку, збільшення клієнтської бази та, звісно, доходів. Але найбільшу вигоду отримають дрібні сільгоспвиробники, бо йдеться про фінансування, яке їм буде потрібне особливо під час наступної посівної.

Тарас ТЕРНІВСЬКИЙ, Національний прес-клуб з аграрних та земельних питань

 

Коментар експерта

Наталія ЛІЩИТОВИЧ, керівник напрямку «Розвиток фінансування малих та середніх виробників» Проекту USAID «АгроІнвест»:

- Кредитні спілки належать до небагатьох фінансових установ, які кредитують дрібних та середніх сільгоспвиробників. Уже п’ятий рік «АгроІнвест» дуже щільно з ними співпрацює. Своїми зусиллями ми об’єднали загалом 48 кредитівок, які дієво співпрацюють з аграрним сектором.

Понад 71% агрофінансування, наданого за нашої підтримки цього року, здійснене саме кредитними спілками. А у нас є ще інші партнери, зокрема, комерційні банки. Це дуже потужні фінансові установи, проте навіть вони у цьому «позичковому» змаганні поступаються кредитним спілкам.

«АгроІнвест» надає кредитним спілкам консультативні послуги. Зокрема, як слід працювати з фермерами, з особистими селянськими господарствами. Ми вчимо кредитівки по-новому оцінювати ризики, робити ефективним і доступним своє агрокредитування, розробляти стратегію майбутньої діяльності.

Програма DCA відкриває для її учасників нові можливості. Вона сприятиме посиленню їхніх позицій на фінансовому ринку, збільшенню клієнтської бази у нових для них сегментах сільгоспвиробників, зростанню обсягу кредитів, наданих на розвиток дрібного та середнього підприємництва на селі, набуттю нових знань.


Дивіться також в розділі  Новини партнерів
» 01.12.2014 Українська аграрна продукція дедалі активніше штурмує європейські ринки. І якщо донедавна ми здебільшого згадували успіхи зернових культур, які посідають провідні позиції в світі, то тепер говоримо про «закордонні» перспективи й нашої...
» 20.11.2014 14 листопада Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та п’ять українських кредитних спілок оголосили про початок програми, спрямованої на розвиток аграрного сектору. Вона діятиме в Львівській, Херсонській та Харківській областях. Під час її...
Всі статті розділу Новини партнерів »
Цікаві фото
15 фото   
<b>Фестиваль родинної пісні «Мамина піч» 2013</b><br />Цьогоріч як і щороку 2-го серпня на Іллі заслужений артист України, «народний кум України»&#160;Микола Янченко зібрав...
5 фото   
<b>20 грудня - День міліції</b><br />Слідче відділення – один із найважливіших підрозділів, який очолює перший заступник начальника райвідділу, начальник...
3 фото   
<b>Семінар з питань ведення галузі тваринництва</b><br />На базі ТОВ &quot;Устя&quot;, що знаходиться в с. Устя Бершадського району 3 лютого ц.р. відбувся семінар з питань...
3 фото   
<b>Голова Бершадської райдержадміністрації вивчає проблеми села</b><br />9 березня 2011 року голова райдержадміністрації Олександр Снігур відвідав одне з найвіддаленіших сіл району &ndash;...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Чернятка
Чередюк Дмитро Трохимович (1916) 1916 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Сержант. Помер від ран 01.09.44. Похов. с. Синявино, Ленінградська обл.

З історії Бершаді
Славною традицією став зв'язок з трудівниками соціалістичних ланів - вже багато років шефствує комбінат над колгоспом «Перемога» села Поташні. Серед інших бершадських підприємств, що нещодавно утворились, - райоб'єднання «Сільгосптехніки», якому на честь 50-річчя Комуністичної партії України було присвоєно звання колективу комуністичної праці. Самовіддана праця здруженого колективу об'єднання... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

В Україні стартувала Програма партнерства доступу малих сільгоспвиробників до кредитів - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення