Fridge magnet wooden gears

Пенсія – не відпочинок...

  • Подобається0Не подобається
  • 11 Вересня 2009 р

На знімку: В. Г. Кукурудзяк. Фото автора.

В Устянську середню школу я прибув після закінчення університету, і молода сім’я Кукурудзяків стала першою, хто зустрів мене тут і підтримав, тож між нами зразу ж встановилися дружні взаємини. З того часу вони не припиняються. Хоч змінилося у світі і в нашому житті дуже багато. Особливо за останні роки. Валентин Григорович і Зіна Олексіївна сумлінно допрацювали до часу виходу на пенсію за вислугою років.

Для Кукурудзяків ніяка реклама не потрібна. Все, що вони продають, і свіже, і якісне

Могли б трудитись і далі, та через об’єктивні причини залишили роботу в школі.
Об’єктивні причини – це ситуація, що змусила багатьох кваліфікованих фахівців забути про те, що є в них дипломи про вищу освіту чи навіть про вчений ступінь, і влитись у величезну армію людей, що торгують різними речами на ринку.
«Спеціалізуватись» на речах Кукурудзяки не хотіли і не вміли. Вони вже давно, крім основної роботи, мали джерело додаткових доходів – власний город. Тільки з часом він став приносити більше коштів, ніж куці учительські зарплати, а згодом і пенсії.
Село, де вони живуть, розкинулося прямо на березі Південного Бугу. Влітку в Лугову з’їжджаються відпочивальники, а Кукурудзякам нема часу насолоджуватися лагідними водами древньої ріки. З ранньої весни їхнім робочим місцем є город – вісімдесят соток землі, яку вони використовують з максимальною віддачею. А ще мають пасіку, теплицю, сад… Все це вимагає постійного догляду, повсякденної праці.
Важко, напевно, назвати таку городню культуру, яку б не вирощували колишні вчителі. І роблять це із задоволенням, тож мають від цього і відповідну віддачу. Ще працюючи в школі, стали возити овочі і фрукти, розсаду на базар. Якогось психологічного бар’єру, мовляв, чи не соромно буде торгувати, адже це можуть побачити учні, не було. По-перше, везли продавати не перекуплене, а вирощене власною працею. А по-друге, вже давно став анахронізмом застарілий погляд на такі речі. По-третє, багатьох колишніх учнів ситуація також вигнала на базар.
Чого ж тут соромитись?
Для Кукурудзяків ніяка реклама не потрібна. Все, що вони продають, і свіже, і якісне. Тож біля них завжди є покупці, вже багато стали постійними. Бо тут завжди можна купити все, що росте на городі і в саду, продукти бджільництва.
Здавалось, все добре.
З’явилась можливість допомогти трохи й синам, онукам, які живуть у Вінниці та Одесі.
З часом змогли Валентин Григорович і Зіна Олексіївна зібрати гроші, купити новенький ВАЗ-21093. Та користувалися машиною недовго – всього сім місяців.
Два роки тому на початку квітня зібралися вони їхати на базар, але в гаражі машини не було. Собаку ж зловмисники отруїли, тож нічого підозрілого господарі вночі не почули. Злодії діяли професійно, зробили все дуже тихо.
І підло. Валентин Григорович впевнений, що тут без наводки не обійшлось, зробив це хтось із тих людей, хто позаздрив достатку цієї працелюбної родини. За одну ніч пропали результати кількарічної праці. Звернення в міліцію, розпитування людей жодного результату не дали.
Було від чого впасти в розпач. Адже без машини в такому сімейному бізнесі не обійтись. Довелося позичати грошей, придбати старі «Жигулі» шостої моделі і продовжувати свою справу. Та ще й досі Кукурудзяки не можуть заспокоїтися. Хто міг зробити таку підлу справу? Знають, що це безнадійно, та все ж сподіваються, що сліди їхньої «дев’ятки» чорного кольору рано чи пізно віднайдуться.
Бо в усі часи великим гріхом було хоч словом, хоч ділом образити вчителя. Та видно, для зловмисників нема ніяких законів – ні писаних, ні усних.
І кого образили? Учительку російської мови і літератури та вчителя фізкультури і військової підготовки, які чимало років навчали дітей прекрасному, дбали про те, щоб стали вони розумними і здоровими.
…Перейматися втратою не було часу – треба працювати.
Тож Валентина Григоровича часто можна бачити на своєму звичному місці у базарні дні. Хоч працюють на городі разом з дружиною, та продає він сам, бо це нелегка справа. Він пропонує людям те, що виростили самі, вкладаючи в продукцію і сили, і вміння, і навіть душу. Тож люди йдуть до них не тільки купувати щось (а ціни в Кукурудзяка завжди помірні), а й для того, щоб просто поспілкуватись.
…На уроки життя, які пройшли і проходять ці вчителі, дзвінок не кличе. Але незважаючи ні на що, на цих уроках вони навчаються самі, своїм прикладом й інших вчать, як потрібно не просто виживати в нелегких умовах, а жити повноцінним життям, мати відповідну віддачу, не впадати в розпач, коли спіткають неприємності. Просто треба любити життя і працю.
Аби тільки здоров’я не підводило.
Федір ШЕВЧУК.


Дивіться також в розділі  Знай наших
» 16.06.2018 14 орденів знайшли своїх героїв. Днями під час чергової поїздки на Схід України до зони проведення Операції об’єднаних сил (ООС) вінницькі та бершадські волонтери доставили на фронт нагороди і гуманітарну допомогу.
» 25.03.2018 У Вінниці пройшли урочистості третього регіонального етапу національного конкурсу «Благодійна Україна», який багато років поспіль проводить Асоціація благодійників України. У рамках заходу «Благодійна Вінниччина-2017» віншували кращих в області...
» 17.03.2018 повернулися благочинний Бершадського району, протоієрей Ростислав Процанін, депутат обласної ради Володимир Зарічанський, Василь Максим’юк та волонтер Аліна Мазур.
» 08.03.2018 Найкраще про підприємство можна дізнатись через людей, які в ньому працюють. На початку весни та напередодні Міжнародного жіночого свята ми знайомимо вас із жінками Вінниччини, які залишилися на малій батьківщині будувати кар’єру та покращувати...
» 13.02.2018 За мужність і відвагу
» 13.02.2018 Від «Надбужанки» – захисникам України
» 20.01.2018 «Кинувшись на рейки, я відштовхнув Віталика, а сам уже відскочити не встиг»
» 06.01.2018 Вітаємо земляка!
» 06.01.2018 Мати - героїня
» 23.09.2017 «Масяня» після весілля знову вирушив на Схід
Всі статті розділу Знай наших »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Кубок Бершадщини з армрестлінгу серед чоловіків</b><br />25 червня 2011 року відбувся кубок Бершадщини з армрестлінгу серед чоловіків присвячений Дню молоді. Змагання...
3 фото   
<b>Служба в зоні небезпеки: вінницькі міліціонери на Сході відновлюють правопорядок, затримують сепаратистів та кримінальних елементів.</b><br />Звільнені від терористів міста на Сході України продовжують залишатися «гарячими точками». Через цю територію...
3 фото   
<b>Бершадський медичний коледж</b><br />
3 фото   
<b>Освячення храму Іоана Богослова в Красносілці</b><br />Протягом останніх років на Бершадщині спостерігається значне духовне відродження. Так, 21 травня православна церква...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Мала Киріївка
Солтановський Герасим Юхимович Українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий.

З історії Бершаді
Суттєво змінилося становище численних дрібних артілей бершадських ремісників. Всі вони об'єднані у шість промислових артілей, де працювало понад 600 робітників . А одна з них перетворилася на меблеву фабрику. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Пенсія – не відпочинок... - Бершадщина - перлина поділля - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники