Fridge magnet wooden gears

Георгіївський кавалер з Баланівки

  • Подобається13Не подобається
  • 25 Листопада 2009 р

На знімку: Георгіївський кавалер Т.К. Поліщук

Все далі відходять в історію буремні роки світових війн. Мало що залишається в людській пам’яті про їх учасників. Але є особистості, які навіки своїм героїзмом прославили український народ.
Одним із них був наш земляк із Баланівки Т.К. Поліщук, 1890 року народження, повний Георгіївський кавалер, герой Першої світової війни 1914-1917 рр. Теофилій Каленикович народився в простій селянській родині. З раннього дитинства пізнав ціну людської праці. Початкову освіту здобув у церковно-приходській школі. У 1912 році був призваний на військову службу.
Особливо себе проявив у роки Першої світової війни.

Від простого солдата дослужився до унтер-офіцера. Був нагороджений одним золотим і трьома срібними Георгіївськими хрестами. Георгіївський хрест – найвища нагорода, яку міг отримати простий солдат і молодший офіцерський чин виключно за особисту відвагу на полі бою та доблесть військових частин.
До речі, 26 листопада цього року минає 240 років, як у російській армії було введено Орден святого Георгія, яким нагороджували вищий командирський склад «За особисту мужність і відвагу», вдале керівництво військовими операціями.
У 1807 році була заснована окрема нагорода для солдат, яка в 1913 році, напередодні Першої світової війни, отримала остаточну назву «Георгіївський хрест».
Серед перших, хто в Російській імперії став повним Георгіївським кавалером, був Т.К Поліщук, нагороджений за особисту хоробрість і відвагу, виявлену в боях з австро-німецькими загарбниками.
Після завершення Першої світової війни та жовтневого революційного перевороту Теофилій Каленикович повертається в своє рідне село. По-різному сприймали Героя війни односельці.
Невдовзі він одружився з сільською дівчиною Дусею.
У них народилося чотири сини – Михайло, Іван, Григорій та Володимир. Сім’я жила дружно. Працювали на власній присадибній ділянці, тримали худобу. Сім’я була віруючою. Теофилій Каленикович мав добрі організаторські здібності, прекрасний голос, а тому невипадково церковна громада обрала його старостою церковного приходу храму Михайлове чудо.
Період колективізації став початком трагедії Героя. 19 березня 1930 року Теофилій Каленикович разом зі своєю дружиноюта трьома синами був висланий в Сибір за те, що відмовився вступати в колгосп.
Працював на заводі. За добросовісну роботу йому було дозволено в 1932 році з сім’єю повернутися в своє рідне село. У цей час у них народився четвертий син.
Але місцевих активістів мучили думки, що вони не завершили розправу над Героєм.
На жаль, і сьогодні у нашому суспільстві є люди, які потребують «ін’єкції» від заздрощів. Досягши хоча б найменшого щабля влади, вони намагаються знищити тих, хто знаходиться поряд з ними і користується авторитетом серед людей.
Все це виливається не в конструктивну співпрацю, а в декструктизм.
Цінністює не те, як ти працюєш,що робиш корисного для суспільства, а вірнопоклонництво і відсутність будь якої власної думки.
Ось через таких «горе-активістів» Т.К. Поліщука в 1934 році вислали на Донбас. Для старого солдата робота в шахті не була страшною.
Тому він швидко завоював повагу серед колег по роботі та керівництва шахти. Але його постійно тягнуло до сім’ї, до землі, до улюбленої селянської праці.
Через рік Т.К. Поліщук повернувся у Баланівку, але голова сільради відмовився приписати його, мотивуючи тим, що він царський герой, а тому майже ворог радянської влади, через що йому потрібно ставати на облік міліції в районному центрі. А невдовзі наступив для Героя трагічний 1937 рік.
Уважно гортаю листки судової справи № 16175, на палітурці якої зазначено «Таємно». Працівники архіву попереджають, що копіювати, фотографувати окремі сторінки категорично забороняється. І чим більше вчитуюся у справу, то неозброєним оком видно, що вона сфабрикована й «шита білими нитками».
Перед очима кілька протоколів свідків, написаних рукою молодшого лейтенанта НКВД та підписаних нібито ними. У недоброзичливій формі робиться докір, що Поліщук нагороджений чотирма Георгіївськими хрестами царської армії, що негативно впливає на колгоспне будівництво, що домагається відкриття церкви й повернення попа, а отже, веде антирадянську агітацію.
У постанові звинувачення записано: «Изложенные данные свидетельствуют об особой социалистической опасности Полищука Т.К., в связи с чем отнести его к І-ой категории антисоветского к. р. элемента подлежащего изъятию и репрессированию…». «Дело направить на рассмотрение суду Тройки при облуправлении НКВД».
До вироку Трійки Теофилій Каленикович був підданий тортурам. Спочатку в Гайсинському СІЗО, а потім у підвалах обласного НКВД, але вини своєї не визнав.
Постановою Трійки (від 3.09.1937 року) він був розстріляний 15 вересня 1937 року о 10 годині 45 хвилин.
Не легша доля випала на сім’ю Героя. Дорога до навчання була закрита дітям «ворога народу».
Під час Великої Вітчизняної війни захищали Батьківщину два його старших сини. Михайло прийшов з війни без ноги, а Іван загинув смертю хоробрих. Григорій та Володимир все життя пропрацювали в місцевому колгоспі.
Постановою президії Вінницького обласного суду від 28.09.1973 року Т.К.Поліщук був реабілітований за відсутністю злочину.
Сьогодні проживають у селі його онуки, правнуки та праправнуки, які гордяться своїм предком. Адже людська пам’ять про Героя не згасне.
Біля церкви у Баланівці стоїть єдиний у районі пам’ятник загиблим у Першій світовій війні, на якому викарбувано 68 імен. На честь цих героїв періодично здійснюються поминальні панахиди, душі загиблих знайшли спокій.
Григорій ПОГОНЧИК, громадський кореспондент.


Дивіться також в розділі  Знай наших
» 16.06.2018 14 орденів знайшли своїх героїв. Днями під час чергової поїздки на Схід України до зони проведення Операції об’єднаних сил (ООС) вінницькі та бершадські волонтери доставили на фронт нагороди і гуманітарну допомогу.
» 25.03.2018 У Вінниці пройшли урочистості третього регіонального етапу національного конкурсу «Благодійна Україна», який багато років поспіль проводить Асоціація благодійників України. У рамках заходу «Благодійна Вінниччина-2017» віншували кращих в області...
» 17.03.2018 повернулися благочинний Бершадського району, протоієрей Ростислав Процанін, депутат обласної ради Володимир Зарічанський, Василь Максим’юк та волонтер Аліна Мазур.
» 08.03.2018 Найкраще про підприємство можна дізнатись через людей, які в ньому працюють. На початку весни та напередодні Міжнародного жіночого свята ми знайомимо вас із жінками Вінниччини, які залишилися на малій батьківщині будувати кар’єру та покращувати...
» 13.02.2018 За мужність і відвагу
» 13.02.2018 Від «Надбужанки» – захисникам України
» 20.01.2018 «Кинувшись на рейки, я відштовхнув Віталика, а сам уже відскочити не встиг»
» 06.01.2018 Вітаємо земляка!
» 06.01.2018 Мати - героїня
» 23.09.2017 «Масяня» після весілля знову вирушив на Схід
Всі статті розділу Знай наших »
Цікаві фото
1 фото   
<b>ВЕЛИКА КИРІЇВКА</b><br />
5 фото   
<b>Дитячий крок - найближче до зірок!</b><br />Відбувся фінал Всеукраїнського дитячого телевізійного конкурсу "Крок до зірок". Випробування на артистизм,...
10 фото   
<b>УРОК ДЛЯ НАЩАДКІВ</b><br />В історії України багато трагічних сторінок, але найболючішою темою і по сьогодні є цілеспрямоване знищення...
3 фото   
<b>З нагоди Дня культури та аматорів народного мистецтва</b><br />В районній музичній школі 24 березня відбулись урочистості з нагоди Всеукраїнського дня культури та аматорів...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Сумівка
Дзюбенко Дмитро Андрійович (1920) 1920 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 11.06.44. Похов. с. Кирпіци, Ясський пов., Румунія.

З історії Бершаді
Не тільки на окупованій території бершадці боролися проти фашистської нечисті. Вони билися на фронтах Великої Вітчизняної війни. Серед воїнів були колишні робітники, селяни, вчителі, медпрацівники, службовці установ. 18-річною дівчиною пішла на фронт медична сестра Н. Ю. Тартачна. Вона брала участь у боях під Москвою, де винесла з поля бою понад двісті поранених. Там же була прийнята до лав... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Георгіївський кавалер з Баланівки - Бершадщина - перлина поділля - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники