Fridge magnet wooden gears

Бершадь: містечко і люди

Історія будь-якого єврейського містечка є свідоцтвом того, наскільки великі були духовні цінності, на основі яких здійснювалося в нім етичне виховання людей. Про порівняно невелике єврейське містечко Бершадь написано немало. У одній публікаціі неможливо детально розповісти про саме штетле і його історію, але спробую на прикладі Бершаді показати, яку роль грали містечка у формуванні відомих осіб. Приведеними тут прикладами не вичерпується історія Бершаді, я міг би назвати ще значну кількість людей, які своїми справами заслужили вдячну пам'ять сучасників і наступних поколінь. Показове те, що багато хто з них формувався як особи під сильним впливом хасидизму. Для нас, вихованих за радянських часів у дусі атеїзму, ці факти можуть служити наочним доказом того, наскільки ефективними були єврейські традиційні методи виховання.

Але спочатку - коротка історична довідка. Бершадь, місто з 1966 року, районний центр у Вінницькій області України відомий як поселення з 1459 року. У червні 1648 року в ході повстання козаків під керівництвом Хмельницького один з його кровожерних послідовників Максим Крівонос і його бандити захопили Бершадь, убивши всіх євреїв і католиків. У 1765-му в Бершаді проживали 438 євреїв, в 1818 році єврейське населення містечка досягло вже 3370 чоловік.

На початку XIX сторіччя Бершадь стала одним з центрів хасидізму. Тут жив відомий хасидській рабин Рафаель, учень і послідовник раббі Пінхаса з Корца.
У 1900 році єврейське населення містечка складало 4500 із загальноі чисельності населення в 7000 чоловік, при цьому число єврейських ремісників доходило до 500. До цього часу в Бершаді була одна синагога і шість молитовних будинків. Містечко було відоме в середині XIX століття своїми єврейськими ткачами. Але до кінця сторіччя попит на їх продукцію знизився, внаслідок чого багато хто з ткачів емігрував до Америки. 

Бершадь розташована серед єврейських містечок Поділля, з якими в минулі часи її зв'язували погані грунтові дороги, вожкопрохідні через бруд навесні і восени, дуже запорошені літом, і завалені взимку снігом. Проте, зв'язок між штетлами підтримувався постійно, і цьому не могли перешкодити ні погані дороги, ні убоге матеріальне положення. Люди їхали в Бершадь до своіх родичів, познайомитися і посватати наречену або жениха, з нагоди народження дитини, на весілля або - не дай Бог, - у зв'язку з хворобою або кончиною когось з близьких. 

Бершадь користувалася великою пошаною серед довколишніх містечок, і це знайшло віддзеркалення навіть в прізвиську, яке традиційно давалося кожному єврейському містечку і його людям. Хоча зазвичай ці прізвиська давалися ради жарту, деколи вони викликали образу і суперечки. Євреїв мого рідного містечка Чечельник, розташованого в 25 кілометрах від Бершаді, називали "чечельніцкіє дураки". У ході були прізвиська - "тростянецкие козли", "ободовськіє кожухи", "ворховськіє кози" і т.д. Але жителів Бершаді характеризували почесним ім'ям "Бершадськіі талітники" - на знак пошани до тієї духовноі ідеологіі, яка була пов'язана з поважаним в народі хасидськім рабином Рафаелем (Рефулом) Бершадським. Його ім'я було на слуху у жителів не тільки навколишніх містечок, але і всієї України, слава про нього в хасидських кругах не була нітрохи не менша, ніж у Нахмана Брацлавського.
Вплив цього видатного хасида так сильно позначилося на репутації бершадців, що женихам і нареченим містечка віддавалася перевага, їх дуже охоче приймали в будь-якій єврейській сім'ї. Це шанування Бершаді і її жителів виходило від концепцій рабина Рафаеля, що дбайливо зберігаються в свідомості бершадців протягом подальших поколінь.


Сторінки:
4 3 2 1
Цікаві фото
11 фото   
<b>Зустріч з Анатолієм МАТВІЄНКОМ</b><br />3 травня в громадській приймальні Бершадського району було проведено прийом громадян з особистих питань народним...
7 фото   
<b>Екологічний проект "Впровадження інноваційних підходів щодо підвищення екологічної безпеки населення Бершадського району"</b><br />Ідея проведення Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування належить учасникам...
2 фото   
<b>Щодо проблемних питань відносно сміттєзвалища</b><br />Жителі села Флорино знову вимагають від керівництва району припинити завозити побутові відходи на сміттєзвалище, що...
6 фото   
<b>Г.М. Заболотний: нас єднає Бершадська земля</b><br />Голова обласної ради побував із дводенною робочою поїздкою у районі. Приїзд Григорія Михайловича очікувався багатьма...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Баланівка
Поворозний Никон Аврамович (1922) 1922 р., українець, службовець. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1942 р. Похов. м. Маріуполь, Донецька обл.

З історії Бершаді
Вперше згадується Бершадь в історичних джерелах 1459 року. Розташована була на південному кордоні Литовського князівства. Обнесена шестиметровим валом, з фортецею у центрі, Бершадь являла важливий форпост у боротьбі проти турків і татар. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Бершадь: містечко і люди - Згадки про Бершадь та район в літературі - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники