Fridge magnet wooden gears

Українські писанки – символ великодня

  • Подобається4Не подобається
  • 2 Квітня 2010 р

Свято Пасхи недалечко, Люди звичай бережуть,– Розмальовують яєчка, Пишні пасочки печуть.
У виставковій залі районного краєзнавчого музею відбувся масовий захід «Українські писанки – символ Великодня» з учасниками клубу «Краєзнавець». Він присвячений одному з видів народного мистецтва – розпису писанки та ознайомлення членів клубу з світлим святом – Великоднем.

Неможливо собі уявити весняне свято «Великдень – свято всіх свят» без яйця, тобто крашанки і писанки.
Адже яйце – загальнолюдський символ – символ життя, весни, сонця.
За народними повір’ями писанки були джерелом родючості землі, всіляких щедрот, багатства, запобігали різним напастям, захищали від стихійного лиха. Ними прикрашали хату, їх дарували. Наприклад, дітям давали писанки здебільшого з ясними фарбами, хлопцям – з червоним тлом, сонячними знаками, дубовим листям, господарям – «сорок клинців», людям похилого віку – з чорним тлом та поясами – «небесним мостом», «драбинками».
Колорит подільських писанок досить різноманітний.
Традиція писанкарства на Поділлі передавалася з покоління в покоління. Бершадщина має свої особливі орнаменти й кольори, так само, як говірки й діалекти, хоча загалом мова українських писанок спільна.
З поміж усіх писанок та мальованок району зачаровують своєю красою та яскравими барвами мальованки майстрині Ольги Натолочної з Усті. Цікаві та неповторні писанки, які несуть в собі високий заряд енергетики, майстра писанкового розпису Володимира Мочульського з Сумівки. Учасники клубу «Краєзнавець» мали змогу ознайомитися, доторкнутися до прекрасного, потримати в руках та відчути енергетику майстрів.
Діти з захопленням слухали легенди про походження писанок та крашанок, коли пишуть писанки, як дарувати і зберігати та як їх розписувати. Учасникам було цікаво дізнатися, що саме потрібно класти з святкових страв у Великодній кошик, а це: паски – пшенична й сирна, крашанки, сало, шинку, хрін, грудку вершкового масла, пиріжки з сиром і завиванець з маком, сіль, писанки і свічку (її стромляють у паску і запалюють, коли священик святить).
Наприкінці заходу було проведено цікаву вікторину, де діти жваво відповідали та обговорювали дану тему (на знімку).
Українська писанка у світі є символом нашого народу.
Саме ці традиції – і є ті коштовні скарби нашої з вами культури, які нам потрібно хоча б знати і не забувати.
Світлана ШВЕЦЬ, молодший науковий співробітник музею з питань туризму та краєзнавства.


Дивіться також в розділі  Заходи
» 16.06.2018 Підбито підсумки конкурсу малюнків на тему «Книга у моєму житті», який тривав у травні 2018 р. під час місячника краєзнавчої книги.
» 16.06.2018 Гарною традицією в нас стали свята-зустрічі однокласників, які ми проводимо через кожних п’ять років. Нещодавно зустрілися випускники двох класів, які закінчили школу в 1983-му, тобто тридцять п’ять років тому.
» 16.06.2018 На базі ДНЗ «Малятко» м. Бершаді відбувся районний фестиваль-конкурс «Колискова пісня». До участі у ньому були запрошені працівники дошкільної освіти, батьки, бабусі та дідусі, інші особи (старші 18 років), причетні до виховання дітей дошкільного...
» 16.06.2018 відбувся в останній день травня. Усім вихованцям, які закінчили цей заклад, вручено свідоцтва про одержання початкової спеціалізованої мистецької освіти. На урочистостях були присутні батьки, рідні випускників.
» 16.06.2018 Свято у «Барвінку»
» 15.06.2018 Із джерел рідної землі
» 15.06.2018 Мовний літній табір «щаслива англійська»
» 15.06.2018 Таланти бершадщини отримали грошові премії
» 15.06.2018 Підтримка і любов
» 15.06.2018 Країна починається з дитинства
Всі статті розділу Заходи »
Цікаві фото
5 фото   
<b>Поїздка до Польщі</b><br />З 29.07.10р. по 6.08.10р. делегація з с. Баланівка перебувала в Польщі з дружнім візитом в рамках співпраці між селом...
3 фото   
<b>Черговий мітинг підприємців</b><br />Учасники Весняного маршу протесту «Вперед», який відбувся 19 травня 2011 року у м.&nbsp;Києві, &nbsp;дали владі...
2 фото   
<b>Молодь єднає Україну</b><br />Ініціатором велозаїзду стала молодіжна громадська рада при райдержадміністрації. Патріотичний захід відбувся під...
5 фото   
<b>20 грудня - День міліції</b><br />Слідче відділення – один із найважливіших підрозділів, який очолює перший заступник начальника райвідділу, начальник...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / П'ятківка
Рівний Зіновій Іванович (1909) 1909 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 21.06.44. Похов. с. Петрешти, Молдова.

З історії Бершаді
Робітники й селяни не припиняли боротьби: готувались нові виступи. Для їх організації в січні 1919 року Бершадський підпільний ревком створив партизанський загін з жителів Бершаді та сусідніх сіл. Командиром призначили голову ревкому В. Кривоходкіна, а комісаром — П. Соболевського. Внаслідок переможного повстання в лютому 1919 року в Бершаді відновлено Радянську владу. Народна влада... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Українські писанки – символ великодня - Заходи культури на Бершадщині - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники