Fridge magnet wooden gears

Мелодії на полотні

  • Подобається0Не подобається
  • 8 Травня 2014, 09:00

На знімках: директор Вінницького обласного художнього музею Ілля Безбах (у центрі), вишивальник із Луцька Юрій Савка, в.о. завідувача відділу музею гончарного мистецтва ім. О.Г. Луцишина Ольга Романишена. Фото автора.

Дивне почуття наповнювало серця учасників персональної виставки «Вона вишивала Україну» – всесвітньо відомої вишивальниці Героя України Віри Роїк, відкриття якої нещодавно відбулося у науково-дослідному відділі Вінницького художнього музею «Музеї гончарного мистецтва ім. О.Г. Луцишина».

Справа в тім, що відвідувачі перед її презентацією змогли оглянути експозиції, де представлений надзвичайний творчий доробок подільського гончара, заслуженого майстра народної творчості Олексія Луцишина: декоративні тарілі, вази, куманці, глечики, скульптурні композиції…

І ота зустріч зі спадщиною школи крищинецької кераміки, народної скульптури малих форм логічно продовжилася з виставкою мелодії на полотні Віри Роїк – людини-легенди, людини-епохи.

Про її почесні звання, нагороди (Віра Сергіївна брала участь у 280 художніх виставках нашої держави і за рубежем, 140 з яких – персональні; її роботи демонструються у музеях 44 країн світу; вона – кавалер міжнародного ордена Миколая Чудотворця І ступеня), а ще більше про яскраву особистість, чарівну, просту жінку-життєлюба говорив у вступному слові директор обласного художнього музею, заслужений діяч мистецтв України Ілля Безбах. Він пригадав, як радо зустрічали вінничани Віру Сергіївну та її сина Вадима Михайловича у 2006 році. Тепер пересувна виставка заслуженого майстра народної творчості України побуває і в районах.

Працівник музею гончарного мистецтва Ольга Романишена коротко представила присутнім роботи Віри Сергіївни. Це – майже сто виробів майстрині та її учнів, а ще є книги, буклети. У творах українки, яка оволоділа 300 різними техніками вишивки, втілені найкращі зразки народного мистецтва. На рушниках, серветках, сорочках, панно, запасках, наволочках оживають орнаменти та візерунки Полтавщини, Тернопільщини, Харківщини, Київщини, Буковини, Вінниччини. Хоча вони виконані переважно полтавською гладдю, хрестиком і крученою ниткою, її полотна пронизані українським духом, піснею та історією всієї країни.

Оплесками зустріли учасники дійства виступ відомого вишивальника з Луцька Юрія Савки, котрий разом із дружиною супроводжував цю виставку з Рівного.

Як не позаздрити творчій діяльній натурі 79-річного Юрія Емануїловича. Вийшовши на пенсію, економістбудівельник розпочав своє друге життя на ниві української народної вишивки.

Його колекція «Штрихи історії України у вишиваному портреті» (майже 50 вигаптуваних образів знакових історичних постатей минувшини і сьогодення) експонувалася від Ужгорода до Миргорода, Ковеля до Сімферополя, Любліна до Сочі!

Герой України Віра Роїк постійно представляла у своїх виставках її вишитий портрет, що подарував Юрій Савка у дні 95-річного ювілею. До речі, ця робота красувалася того дня у центрі персональної виставки Віри Сергіївни.

Уважно всі слухали спогади жителя Луцька про першу та останню зустрічі з талановитою майстринею.

Мав честь виступити на презентації і автор цих рядків.

Розповідав, як шанують у нашому районі пам’ять про «березівську невістку» Віру Сергіївну Роїк, чий життєпис тісно пов’язаний з Бершадщиною. Бо родом із Березівки – чоловік Михайло Стратонович. Працював там головою сільської ради. Хлібороб.
Фронтовий розвідник про - йшов бойовий шлях від Сталінграда до країн Західної Європи, визволяючи їх від фашистів. Орденоносець. Останні роки проживав у Криму.

Готуючи матеріали до книг, я побував у Сімферополі, де познайомився із сином Віри Сергіївни – Вадимом Михайловичем. Він теж – особистість. Для підтвердження наведу лише декілька прикладів.

Іменем Вадима Роїка англійські астрономи назвали відкриту планету. Його, будівельника, слід на землі великий – зокрема споруджені аеро порти у Сімферополі, на Кубі. Кримчанин побував у 35 країнах світу. Неоціненний його синівський подвиг у популяризації оригінального мистецтва, української народної вишивки.

З великим задоволенням подарував обласному художньому музею та вишивальнику з Луцька Юрію Савці книги «Добридень, Березівко!» та «Сузір’я бершадських талантів».

І насамкінець поділюся цікавою новиною: пересувна виставка «Вона вишивала Україну» після Вінниці діятиме у Бершаді, опісля 15 травня.

Ласкаво просимо!

Петро МАНІЛЕНКО.


Дивіться також в розділі  Заходи
» 16.06.2018 Підбито підсумки конкурсу малюнків на тему «Книга у моєму житті», який тривав у травні 2018 р. під час місячника краєзнавчої книги.
» 16.06.2018 Гарною традицією в нас стали свята-зустрічі однокласників, які ми проводимо через кожних п’ять років. Нещодавно зустрілися випускники двох класів, які закінчили школу в 1983-му, тобто тридцять п’ять років тому.
» 16.06.2018 На базі ДНЗ «Малятко» м. Бершаді відбувся районний фестиваль-конкурс «Колискова пісня». До участі у ньому були запрошені працівники дошкільної освіти, батьки, бабусі та дідусі, інші особи (старші 18 років), причетні до виховання дітей дошкільного...
» 16.06.2018 відбувся в останній день травня. Усім вихованцям, які закінчили цей заклад, вручено свідоцтва про одержання початкової спеціалізованої мистецької освіти. На урочистостях були присутні батьки, рідні випускників.
» 16.06.2018 Свято у «Барвінку»
» 15.06.2018 Із джерел рідної землі
» 15.06.2018 Мовний літній табір «щаслива англійська»
» 15.06.2018 Таланти бершадщини отримали грошові премії
» 15.06.2018 Підтримка і любов
» 15.06.2018 Країна починається з дитинства
Всі статті розділу Заходи »
Цікаві фото
4 фото   
<b>Міжнародний турнір</b><br />Завдячуючи триразовому чемпіону світу, заслуженому майстру спорту А.В. Телятникову, який у Ставках створив чудову...
2 фото   
<b>Небо було його стихією і життям</b><br />Неділя… Трійця… Світлий, сонячний день… Віддзвонили дзвони... Тиша… Щебет пташок, мир та спокій у природі, легко та...
2 фото   
<b>Юні таланти зі Сходу на Бершадщині</b><br />Інна Маршук – переселенка з міста Ясинуватої Донецької області – стала ученицею Баланівської ЗОШ з другого семестру,...
2 фото   
<b>Доземний уклін визволителям</b><br />З кожним роком віддаляються в часі події буремних літ Великої Вітчизняної війни, але пам’ять про них і досі відлунює...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Крушинівка
Дзьобко Євтихій Пилипович (1915) 1915 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 27.09.44. Похов. Ясський пов., Румунія.

З історії Бершаді
Колишнє містечко, в якому переважали дрібні ремісники і селяни, пригноблені нужденністю й позбавлені людських прав, перетворилося в сучасне соціалістичне місто з суцільною письменністю. Про здоров'я трудящих піклуються понад 50 лікарів, які працюють у 2 лікарнях, а також медпрацівники інших медичних закладів. Діти шкільного віку навчаються в 2 середніх школах, восьмирічці та в школі-інтернаті.... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Мелодії на полотні - Заходи культури на Бершадщині - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники