Fridge magnet wooden gears

Відкриття пам’ятного знака жертвам голокосту

  • Подобається0Не подобається
  • 5 Липня 2015, 11:39

Фото автора

Без минулого – немає майбутнього… Та скільки трагічних сторінок, недосліджених повністю, воно у собі ще приховує. Однією з таких є Голокост у Трансністрії – території від Дністра до Південного Бугу, яка в роки Великої Вітчизняної війни була під контролем румунської окупації. Сюди, після відступу радянських військ, з осені 1941 року було насильно зігнано тисячі людей єврейської національності з Бессарабії та Буковини.

Їх розселяли та утримували у колгоспних приміщеннях – свинарниках, корівниках, конюшнях. Був такий табір і у Великій Киріївці, організований у старій конюшні колгоспу. Сільське населення допомагало євреям чим могло. Але через нелюдські умови проживання, холод, голод, хвороби велика їх кількість гинула. Мертвих скидали у великі ями та присипали землею. На місці таких братських могил, яких на території нашого району є десятки, нині встановлюються пам’ятні знаки.

Відкриття одного з них днями відбулося на території Великокиріївської громади. Це стало можливим за сприяння міжнародної організації «Християни за Ізраїль» в особі її представника Куна Карліра.

Щоб вшанувати загиблих у роки війни євреїв, на мітингреквієм приїхала міжнародна делегація із представниками християнських організацій Німеччини, Швейцарії та Італії. Також були присутні представники Уманської та Бершадської єврейських общин, краєзнавець та дослідник Голокосту Григорій Погончик, представники районної адміністрації, сільської ради, ЗМІ, місцеві жителі.

Після виступу учнів слово надали голові об’єднання в’язнів Бершадського гетто Олександру Жорницькому. Він поділився своїми болючими згадками про пережиту німецьку і румунську окупацію, знищення євреїв на території Тернівки, Осіївки та ряду інших сіл, життя у Бершадському гетто. «Без героїзму та самопожертви великої кількості українців не вдалося б врятуватися жодному єврею, і нашій сім’ї, та іншим, від страшної загибелі», – наголосив Олександр Львович.

Своїми дослідженнями, думками та переживаннями ділилися із присутніми бершадчанин, краєзнавець, дослідник Голокосту Григорій Погончик, заступник голови Уманської єврейської общини Олег Вишневецький, голова Бершадської єврейської общини Юхим Вигоднер, який висловив велику вдячність Куну Карліру та МО «Християни за Ізраїль». Також подякував за сприяння в організації заходу районній державній адміністрації, районній раді, підприємцям Олександру Салганіку, Борису Охріменку, Сергію Максимчуку, сільському голові Миколі Поліщуку та секретарю сільської ради Галині Подолян.

Свою приязність та співчуття до єврейського народу висловлювали Кун Карлір, представниця християнської організації «Християни і євреї» німкеня Крістіна Дітріх, гостя зі Швейцарії Сусанна Імісберг, італієць Франческо Рота та німець Йоганнес Цинк.

Історію порятунку єврейської сім’ї Теплицьких Афанасієм Ковбасюком розповіла його внучка, жителька Тернівки Олександра Мельник.

Вона продемонструвала нагороду «Праведник світу», яку за такий вчинок отримав її дідусь.

Тетяна БОНДАР.


Дивіться також в розділі  Заходи
» 16.06.2018 Підбито підсумки конкурсу малюнків на тему «Книга у моєму житті», який тривав у травні 2018 р. під час місячника краєзнавчої книги.
» 16.06.2018 Гарною традицією в нас стали свята-зустрічі однокласників, які ми проводимо через кожних п’ять років. Нещодавно зустрілися випускники двох класів, які закінчили школу в 1983-му, тобто тридцять п’ять років тому.
» 16.06.2018 На базі ДНЗ «Малятко» м. Бершаді відбувся районний фестиваль-конкурс «Колискова пісня». До участі у ньому були запрошені працівники дошкільної освіти, батьки, бабусі та дідусі, інші особи (старші 18 років), причетні до виховання дітей дошкільного...
» 16.06.2018 відбувся в останній день травня. Усім вихованцям, які закінчили цей заклад, вручено свідоцтва про одержання початкової спеціалізованої мистецької освіти. На урочистостях були присутні батьки, рідні випускників.
» 16.06.2018 Свято у «Барвінку»
» 15.06.2018 Із джерел рідної землі
» 15.06.2018 Мовний літній табір «щаслива англійська»
» 15.06.2018 Таланти бершадщини отримали грошові премії
» 15.06.2018 Підтримка і любов
» 15.06.2018 Країна починається з дитинства
Всі статті розділу Заходи »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Як святкувала Бершадщина</b><br />Урочистості з нагоди 24-ої річниці Незалежності України відбулися 24 серпня біля районного будинку культури.
3 фото   
<b>Естафета визволення на Бершадщині</b><br />Минулої п’ятниці бершадці та делегація Вінницької області зустрічали делегацію з Кіровоградщини для здійснення...
5 фото   
<b>Кавун Василь Михайлович</b><br />Василь Михайлович Кавун (14 серпня 1928, Кобринове &mdash; 8 серпня 2009, Київ) &mdash; державний та партійний діяч...
4 фото   
<b>Відкриття пам’ятного знаку Родіону Скалецькому</b><br />22 листопада о 10 годині з нагоди 112 &ndash; річниці з дня народження одного із відомих самодіяльних композиторів...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / П'ятківка
Литвинюк Федір Ісакович (1924) 1924 р., українець. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1941 р.

З історії Бершаді
Партійні органи організували широку допомогу сім'ям фронтовиків. З цією метою проводились декадники, місячники допомоги, під час яких збирали гроші, продукти харчування, одяг. Виділені рішенням райкому партії підприємства та установи ремонтували квартири, забезпечували паливом родини військовослужбовців. Подбали й про дітей, батьки яких загинули. Майже 150 підлітків були прийняті до дитячого... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Відкриття пам’ятного знака жертвам голокосту - Заходи культури на Бершадщині - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники