Fridge magnet wooden gears

Талант світового рівня

  • Подобається0Не подобається
  • 13 Січня 2018, 09:00

На знімку М.Д. Леонтович.

Виповнилось 140 років від дня народження видатного українського композитора, хорового диригента, педагога, громадського діяча, збирача музичного фольклору Миколи Дмитровича Леонтовича. Саме йому судилося відкрити невичерпні багатства української пісні.

Нелегким був його життєвий шлях, сповнений важких випробувань і виснажливої творчої праці.

М.Д. Леонтович народився 13 грудня 1877 року у селі Селевинці, це присілок села Монастирок Немирівського району Вінницької області.

Закінчив Кам’янець-Подільську духовну семінарію. У 1903-1904 роках відвідував лекції та консультації в петербурзькій придворній співочій капелі. Учителював у Вінниці та Тульчині.

Після 1917 року працював у державному апараті в Києві, був комісаром Першої української державної капели, викладав у Музично-драматичному інституті ім. М.В. Лисенка. В 1919 р. повернувся до Тульчина, де керував червоноармійською художньою самодіяльністю.

Микола Леонтович крізь своє недовге життя проніс палку любов до рідної пісні, до України. Постійно вивчаючи і майстерно обробляючи народні мелодії, він повертав народові його скарби образно збагаченими й оновленими.

Його рідкісний талант перетворював скромну народну пісню на коштовний діамант.

Більше двохсот таких музичних шедеврів залишив він нащадкам. Це всесвітньо відомий «Щедрик», мотиви якого звучать у багатьох американських фільмах – прості три ноти, які знають і повторюють у різних країнах. А ще ж в активі митця – «За городом качки пливуть», «Женчичокбренчичок», «Козака несуть», «Із-за гори кам’яної» та інші.

Творець хорової мініатюри, автор класичних обробок українських народних пісень (понад 150 пісень).

Велику увагу приділяв створенню хорових колективів.

Розучував з аматорами сцени й українські пісні та класику.

Важко переоцінити внесок М.Леонтовича у розвиток національної музичної культури. Його дорогоцінна спадщина благотворно вплинула на багатьох українських композиторів, зокрема Л.Ревуцького, Б.Лятошинського, П.Козицького та інших.

У своїх спогадах (вони опубліковані) наш земляк Іван Чорноволюк згадує, що свій останній концерт М.Д. Леонтович дав у Бершаді, звідки поїхав до батька в село Марківку Теплицького району, де в січні 1921 року трагічно обірвалося його життя від пострілу вбивці. Там, неподалік від місця його поховання, відкрито музей Миколи Леонтовича. Він функціонує як філія Вінницького обласного краєзнавчого музею. Вклонитись пам’яті генія хорової музики сюди приїздять прихильники його таланту не тільки з різних регіонів України, але й з-за кордону.

Нещодавно під час проведення заходів по декомунізації одну з вулиць Гайворона названо на честь Миколи Леонтовича. До речі, на ній проживають його нащадки – правнучка композитора Аліса Мефодіївна Шляховська та її родина. Як дорогу реліквію зберігають монети, які були випущені Національним банком України на честь М.Д. Леонтовича.

Приємно усвідомлювати, що в часи незалежної України високо цінується композиторський доробок і зберігаються традиції метра хорової музики, які належать до вершин світового мистецтва.

Підготував до друку Олексій ПАВЛИЧУК.


Дивіться також в розділі  Заходи
» 16.06.2018 Підбито підсумки конкурсу малюнків на тему «Книга у моєму житті», який тривав у травні 2018 р. під час місячника краєзнавчої книги.
» 16.06.2018 Гарною традицією в нас стали свята-зустрічі однокласників, які ми проводимо через кожних п’ять років. Нещодавно зустрілися випускники двох класів, які закінчили школу в 1983-му, тобто тридцять п’ять років тому.
» 16.06.2018 На базі ДНЗ «Малятко» м. Бершаді відбувся районний фестиваль-конкурс «Колискова пісня». До участі у ньому були запрошені працівники дошкільної освіти, батьки, бабусі та дідусі, інші особи (старші 18 років), причетні до виховання дітей дошкільного...
» 16.06.2018 відбувся в останній день травня. Усім вихованцям, які закінчили цей заклад, вручено свідоцтва про одержання початкової спеціалізованої мистецької освіти. На урочистостях були присутні батьки, рідні випускників.
» 16.06.2018 Свято у «Барвінку»
» 15.06.2018 Із джерел рідної землі
» 15.06.2018 Мовний літній табір «щаслива англійська»
» 15.06.2018 Таланти бершадщини отримали грошові премії
» 15.06.2018 Підтримка і любов
» 15.06.2018 Країна починається з дитинства
Всі статті розділу Заходи »
Цікаві фото
5 фото   
<b>Дитячий крок - найближче до зірок!</b><br />Відбувся фінал Всеукраїнського дитячого телевізійного конкурсу "Крок до зірок". Випробування на артистизм,...
5 фото   
<b>20 грудня - День міліції</b><br />Слідче відділення – один із найважливіших підрозділів, який очолює перший заступник начальника райвідділу, начальник...
10 фото   
<b>Сергій Іванченко - фіналіст конкурсу "Крок до зірок"</b><br />ІІ тур Всеукраїнського дитячого телевізійного вокально - хореографічного конкурсу "Крок до зірок" глядачі мали змогу...
3 фото   
<b>Освячення храму Іоана Богослова в Красносілці</b><br />Протягом останніх років на Бершадщині спостерігається значне духовне відродження. Так, 21 травня православна церква...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Тирлівка
Петровський Василь Іванович (1918) 1918 р., українець. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1942 р.

З історії Бершаді
За роки відбудови народного господарства зросло політичне та економічне значення Бершаді в губернії. 1922 року Бершадь стала центром Ольгопільського повіту. Тепер у місті працювало чотири школи, два лікнепи, клуб, районна бібліотека. Поліпшилося й медичне обслуговування: в лікарні працювали 17 медпрацівників. Трудівники Бершаді в складних міжнародних умовах, коли імперіалістичні уряди всіляко... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Талант світового рівня - Заходи культури на Бершадщині - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники