Fridge magnet wooden gears

ДЕНЬ СЛОВ’ЯНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ І КУЛЬТУРИ

  • Подобається3Не подобається
  • 24 Травня 2006, 06:58

ПросвІтницька мІсІЯ КирилА І МефодІЯ
ДЕНЬ ПОШАНУВАННЯ СЛОВ'ЯНСЬКИХ ПЕРШОАПОСТОЛІВ БРАТІВ КИРИЛА І МЕФОДІЯ ДАВНО СТАВ СВЯТОМ, СПІЛЬНИМ ДЛЯ ВСІХ СЛОВ'ЯН. ЇХНЯ ДІЯЛЬНІСТЬ ПОСІДАЄ ЗНАЧНЕ МІСЦЕ В ІСТОРІЇ ЄВРОПИ.
Особливо значною була місія братів до сарацинів і хозар у Крим. Саме після цієї події князь Великої Моравії Ростислав звернувся до візантійського імператора Михайла ІІІ з проханням прислати "єпископа і учителя", який пояснив би його народові християнські істини рідною мовою. Щасливий вибір випав на Кирила і Мефодія, і вони залюбки взялися 863 року за здійснення цієї великої і важливої місії. Велика Моравія була на той час державою, яка включала в себе різні слов'янські народи Центральної Європи, де перехрещувалися впливи Сходу і Заходу. Саме в їх середовищі брати і розгорнули плідну місіонерську діяльність, якій присвятили все своє подальше життя. Це були для пристрасних пропагандистів християнської віри роки мандрів і знегод, роки страждань і переслідувань, що зрештою призвело одного з них – Мефодія – до ув'язнення.
З самого початку Мефодія зустрів жорсткий опір німецького духовенства, яке виступало з позиції так званої догми тримовності (її прибічники вимагали заборони богослужіння слов'янською мовою, оголошуючи канонічно припустимими тільки три "священні мови: грецьку, латинську і древньоєврейську").
873 року Мефодія випустили на волю за велінням папи Іоанна VIII, який прагнув зміцнити свій вплив на слов'янських землях і рукопоклав його в архієпископи Великої Моравії. Повернувшись у Моравію, Мефодій продовжив боротьбу за свою справу. Після його смерті 885 року у Великій Моравії залишилося 200 священиків, навчених слов'янської грамоти.
Брати Кирило і Мефодій були широко і всебічно освіченими людьми, які мали при собі необхідні для богослужіння тексти Святого Письма, перекладені з грецької старослов'янською мовою та написані новою, ними ж створеною слов'янською абеткою. Можна сміливо твердити: вони були першовідкривачами у слов'янському середовищі того явища, котре пізніше назвуть провадженням Євангелія у власні культури народу. Неоціненною є роль Кирила і Мефодія у формуванні і розвитку розмаїття слов'янських культур.
Переклад священних книг, здійснений Кирилом і Мефодієм разом із їхніми учнями, сприяв надзвичайному зміцненню старослов'янської літературної мови, яка набула завдяки цьому загального визнання. Вона на багато століть стала мовою не тільки церкви, а й усіх культурних верств слов'янських націй, зокрема, й східного обряду. Нею до наших днів правиться православне богослужіння у Східній Європі та Югославії, в ряді країн Західної Європи, вона вживається також у римській літургії хорватських католиків. В історичному розвиткові слов'янства східного обряду старослов'янська мова відіграла також велику історичну роль, як і латинська на Заході. Вона збереглась як офіційна майже до 19 ст. і мала надзвичайний вплив на утворення сучасних літературних мов усіх слов'янських націй.
Діяльність братів-просвітителів по-різному відбилася на різних територіях, але особливого розмаху й сили набула там, де в ті часи була міцна державність – у Великій Моравії, значний вплив на всі сфери культурного життя їхня місіонерська, апостольська діяльність справила в Чехії, пізніше – в сербсько-лужицьких землях і південній Польщі. Згодом учні братів-місіонерів принесли ідеї Кирила і Мефодія на їхню батьківщину – в Болгарію.
Звідси християнство і книжна культура почали швидко поширюватися в інші країни. Через сусідню Дако-Румунію прийшли вони і в Київську Русь, звідки почали рух далі на схід і на північ. Історичний досвід організації церкви у Великій Моравії та Болгарії був врахований у Київській Русі, де літургію слов'янською мовою було введено одночасно з хрещенням 1010 р.
Широка християнізація слов'янських народів стала в той історичний період прогресивним явищем. Вона була неможливою без використання в релігії рідної мови, створення зрозумілої людям теологічної термінології. Заслуга братів у цьому є неоціненною. Давши своєю місіонерською діяльністю в рамках християнського спілкування могутній поштовх розвиткові освіти і культури в Європі, брати Кирило і Мефодій сприяли громадянському і культурному єднанню народів. Хіба сьогодні ця благородна ідея, закладена видатними слов'янськими просвітителями, втратила своє значення?
(За матеріалами преси).

Дивіться також в розділі  Оголошення
» 30.08.2018 07.09.2018 року в приміщені Бершадського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області за адресую Вінницька область м. Бершадь вул.. Героїв України 8, з 10.00 години до 13.00 години...
» 15.06.2018 на газети та журнали на друге півріччя 2018 року.
» 15.06.2018 Останнім часом у країні змінюється ставлення до Збройних сил України. Зросла потреба у професійній та вмотивованій армії. Бершадський райвійськкомат постійно проводить відбір кандидатів віком від 18 до 60 років на проходження військової служби за...
» 07.04.2018 Шановні ветерани війни та учасники антитерористичної операції! Будь ласка, звертайтеся до своїх сімейних лікарів для проходження медичних оглядів згідно з графіком:
» 06.04.2018 До уваги власників зброї!
» 06.04.2018 Шановні жителі м. Бершаді!
» 06.04.2018 Стіл знахідок
» 02.04.2018 До уваги представників громадськості!
» 01.04.2018 Проти зла – усією громадою
» 01.04.2018 На військову службу за контрактом
Всі статті розділу Оголошення »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Юні бершадські футболісти на турнірі в Італії</b><br />За ініціативи спортивної школи КО «Бершадська РДЮСШ «Ровесник» і натхненної, значної підтримки прихильників футболу,...
2 фото   
<b>Спортивні новини</b><br />ВОЛЕЙБОЛ У спортзалі Тульчинської ДЮСШ пройшов фінал першої ліги «Аматорська обласна ліга» серед чоловічих команд...
19 фото   
<b>М'ЯКОХІД</b><br />
2 фото   
<b>Тирлівка, Кавкули – і про них не забули</b><br />Черговий «День районної ради» її голова М.Г. Бурлака провів у Тирлівській територіальній громаді разом з депутатами...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Яланець
Божок Пилип Андрійович (1899) 1899 р., українець. Мобілізований в 1944 р. Крижопільським РВК. Рядовий. Загинув 12.06.44.

З історії Бершаді
Цукровики постійно борються за впровадження на виробництві високої культури виробництва. Поруч з виконанням виробничих планів багато уваги приділяється естетиці виробництва: цехи просторі, світлі, всюди вазони з квітами. На території заводу робітники посадили фруктовий сад, розбили квітники, заасфальтували доріжки. У затінку шумлять струмені невеликого фонтану, поруч - альтанки. В центрі скверу... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

ДЕНЬ СЛОВ’ЯНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ І КУЛЬТУРИ - Офіційні оголошення та звернення організацій бершадського району та м. Бершадь - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники